Ultima Online
Автор: Берик

Играта, която трябва да бъде забранена за деца над 18 години.

На Spijo и Arsen, които ме взеха в тяхната гилдия, направиха ме играч, а аз ги предадох. Дано да ми простят някога.

     Вече три месеца се каня за тази статия, а още не знам как да я започна. В Уъркшопа се беше появило нещо по въпроса преди два-три броя, но не беше довършено, а и за тези, които не са чели, почвам от началото.
     "Ултима" е он-лайн ролева игра, т.е. за да я играете, ви трябва инсталирано копие, сравнително стабилен нет (не че не става и с модем, ама без кабел ще берете ядове) и работещ сървър. В България те са два, а в момента, в който пиша това, единият нещо е паднал.
     Тук е моментът да отбележа, че впечатленията ми са от сървъра на data.bg и ще говоря конкретно за него. Разбира се не искам да омаловажа труда на хората от ma3x. Даже напротив, техният сървър е по-стар, по-многолюден и по-развит, но просто не съм играл там достатъчно. Вероятно в следващия брой ще има материал и за него.
     Та след инсталирането на играта и избирането на сървъра, следва създаването на Герой. Расата е само една – хора. В началото са визуалните неща, пол, цвят, дължина на косата и дрехи. От тези неща единствено полът е важен (от него зависи дали ще яздите еднорог или Кир’рин – едно такова шарено добиче – кръстоска между кон и паун). Всичко останало може да си промените по време на игра, косата се боядисва, дрехи се купуват, а лицето ви през повечето време ще е закрито от разни шлемове и качулки. Следва изборът ви на клас или професия. Тук трябва да се внимава, тъй като това определя цялата ви игра оттук нататък. Разполагате с 5 готови класа – паладин, некромант, магьосник, боец, ковач, както и с възможността сам да си направите. Личният ми съвет е да се консултирате с някой, който е играл, защото в противен случай едва ли ще се оправите. Аз разбира се веднага се хванах сам да си правя и разбира се не уцелих :). И все пак: разполагате с три статистики – сила, сръчност и интелект – и 80 точки за разпределяне между тях. От силата зависят кръвта и щетите, които ще правите. От сръчноста – издържливостта и бързината, с която ще прилагате някои от уменията си. Интелектът логично определя маната. Ако ще развивате бияч, заложете на силата, повечето оръжия искат минимум 30, но за начало е добре да сложите поне 40-45. Ако ще правите магически персонаж, заложете на интелекта, а сръчността е нужна на крадците. Статистиките си ще може да вдигате до общ сбор от 225, като максимумът за една е 125.
     Следват уменията, които са 54 и около 40 от тях имат съвсем реално приложение в играта. Останалите са сравнително по-безсмислени. На всяко умение може да се качат по 100 точки, като общият сбор не може да надхвърля 700. Тоест един герой може да има 7 максимално развити умениния. В играта няма нива, а уменията ви се вдигат толкова повече, колкото повече ги използвате. Ако вземете една брадва и сечете дърва 10 часа, ще направите 100 lumberjacking.
     Ето и кратък списък на героите, които се определят от развитите умения: Най-често се срещат бойци. При тях изборът е доста богат и повечето неща зависят от вкуса на играча. Съществуват четири вида оръжия и умения за тяхното ползване: Режещи (swordsmanship), тоест всякакви брадви, мечове, ятагани; трошащи (mace) – боздугани и чукове; пробождащи (fencing) – ками, крисове, копия, пики; и далекобойни (archery) – тук изборът е между различни лъкове и арбалети. Принципно на героя ви му е нужно едно от четирите, но понякога се срещат и хора с повече. След това, ако решите, че ще се биете с оръжие за една ръка и вземете щит, ви е нужен "parrying". Добро допълнение са tactics и anatomy, които ви дават повече щети и шанс да уцелите. Всеки герой се нуждае и от умение за лекуване и тук изборът също не е малък. Ако се лекувате с бинтове, ще вдигнете "healing" – това е умението, което лекува най-добре. Недостатъкът му е че се вдига сравнително трудно и изисква доста сръчност, за да може да се поставят бинтовете по-бързо.
     Друг вариант е "Spirit Speaк" – това е умение, което лекува по-малко кръв и използва енергията на труповете по земята, а ако наоколо няма трупове, ви взема по 10 мана. Третият вариант, и може би най-разпространеният, е да се използва паладинска магия, но за целта трябва да се вдигне "chivalry". Всъщност, от избраният начин за лекуване се определя и героят ви. Ако искате да се биете с други хора, добрият избор е "Spirit Speak" и "necromancy", тъй като некро-магиите са предназначени предимно да правят мръсно на другите. Ако искате героят ви да се сражава с чудовища, паладинството е по-добрият избор, тъй като неговите магии ви дават множество бонуси, които обаче не важат срещу играчи.
     Не по-малко са и магьосниците, които щъкат из сървъра. При тях водещо е умението "magery", което определя какви магии ще могат да правят. Допълнителните умения, които са ползват, са "evaluating ineligence", "inscription", "meditacion", "magic resist" и др.
     Следват два героя, които са по-слабо срещани, но не по-малко важни. Бардът може да обикаля почти навсякъде сам, тъй като с музиката си усмирява чудовищата и те стават лесна плячка. Проблемът е, че срещу хора това няма никаво приложение. Необходимите му скилове са "musicianship", "peacemaking" и малко по-ненужните "provocation" и "discordance". Опитомителят (Tamеr) пък обикаля и логично си опитомява разни дзверове. Когато е развит, може да води със себе си 2 дракона, което го прави труден за убиване и му позволява да се тика на места, където дори и бард не би стъпил, но и той няма голям шанс срещу хората. Неубходимите му умения са "taming", "animal lore", "veterinary". Хората, които не искат да се бият, имат два избора – могат да станат крадци или занаятчии. Занаятчийството е добър избор. Броните, които правят ковачът и шивачът, са много по-добри от тези, които се намират, и разбира се струват доста пари. Копаенето на метал, сеченето на дърва и правенето на предмети на моменти е доста скучно, но пък е много полезно за часовете, когато лагът е непоносим.

     Светът: След като сте си създали герой, е време да започнете. Разполагате с един голям континент, заобиколен от няколко острова, в който се намират десетина града и голям брой подземия, пещери, изоставени храмове и прочее. Ако това не ви стига, през определени пещери може да проникнете в така наречените лост ландс, където градове почти няма, но пък изобилства от фауна. Отделно през портали може да се влезе в още две измерения, които са по-малки, но и в тях има достатъчно интересни локации. Места за обикаляне доста. Всяко убито чудовище ви дава парици, за да си набавяте екипировка, а ако поскътате малко, може да си построите убежище, което варира от схлупен кенеф, до грандиозен замък, заемащ три екрана и половина :). Разбира се, той се нуждае от обзавеждане, така че да има хляб и за дърводелците.
     През цялото време наоколо щъкат и други заблудени души като вас, които, вместо да ходат по мацки, се радват на пикселите по екрана, и въпреки че в риъл лайф ги мързи тотално, тук са склонни да копаят по 12 часа на ден. Когато си намерите достатъчно авери, може да си направите гилдия. За целта ви трябват къща и малко пари, след което можете гордо да си сложите еднакви роби, да скандирате лозунги от типа на “Уайт пауър” и да се налагате с останалите до припадък или пък да се тикнете в някое от кофти подземията. Когато позаякнете доста и се съберете повече народ, може да биете шампион. Шампионите са шест гада, които се крият в разни подземия и за да стигнете до тях трябва да минете през реки от кръв (образно казано). Ако успеете да ги убиете, получавате за награда power scroll. Тези скролове ви позволяват да повишите някое от уменията си с 10-15 или 20 точки, но общият сбор отново не може да е над 700. Така максимално развит герой би имал 5 умения на по 120 и едно на 100. Ако се съберат главите на шестте шампиона, може да се бие още един, който за награда дава скролове за статистиките ви, като повишава общия сбор до 250. На сървъра, на който аз играя, това е правено само веднъж все още. Ако убивате хора без да сте в гилдия и да има война, ставате престъпник (странно, нали :)). Не може да влизате в някои градове и всички са свободни да ви преследват. В плейър килърството има забавни моменти, но трябва да е с мярка, тъй като хич не е хубаво, когато тъкмо си се пуснал и обикаляш с една нещастна ризница, да мине някой брониран тип и да те отнесе с един удар. Но животът не е справедлив, играта също.
     Още страшно много може да се говори по играта, но геймплеят едва ли може да се опише с думи. Това е най-гадното закрастващо и зарибяващо забавление, на което съм попадал. "Ултима" със сигурност е първият опит на архитекта да създаде матрица. Тя ви поглъща и постепено ви изконсумира, докато накрая не осъзнаете, че ядете по-често в играта, отколкото на живо, а за сън въобще не може и дума да става. Абе кво ли ви разправям, я по-добре да се логвам, че народът вече се изколи, пък кат падне сървъра пак, ще взема да допиша статията... някой ден. Дет се вика, да има и за следващия брой :)