Трябва ли да се чества краят на Втората световна война?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Fri May 09, 2008 8:38 pm

Dwight wrote: Тя е ,че Хитлер води антихуманна антисемистка политика, базирана на това, че германският народ след войната е в криза до голяма степен заради евреите. Имало е нечовешки неща като масово изтребление, опити с хора и т.н. Но благодарение на тези опити с хора, например, са се открили много лекарства.
комбинацията от логика, историческа диалектика и етика в тия три изречения е покъртителна. :)

User avatar
Dwight
Misting
Posts: 257
Joined: Mon Aug 20, 2007 7:24 pm

Post by Dwight » Fri May 09, 2008 8:41 pm

Вика му се обективен исторически анализ, пич. А иторията е малко по различна наука от етиката.
If we did not have bad luck, we would not have luck at all.

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Fri May 09, 2008 8:48 pm

вика му се сарказъм.

разбрахме вече, че и на менгеле му се лепят "комунистически етикети", споко.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri May 09, 2008 9:54 pm

Никой ли няма да спомене факта че американците са искали десанта да е в Гърция и само благдарение на нашите "приятели" анличаните сме останали в зоната на Съветския съюз.
И още- Чехия са 100 пъти по напред от нас а бяха по едно и също време с нас под комунистическо управлени. Така че спрете с тия комунистически истории защото 18 години след 1990 звучат смешно.

Дядо ми се е бил срещу германците, от 120 човека са останали 20 и има право да чества един такава победа. Аз също мисля да я призная.

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Fri May 09, 2008 10:28 pm

За съжаление в едно нещо Дуайт е съвсем прав. :? Всичко което дължи медицинският и технологическият ни, настоящ, напредък, на зверски мъчения! :cry: Било то на еврейско детенце като опитно зайче, или на баща му - като роб в някоя грамадна фабрика! :evil: Дори не са били само евреи!!
Но аз съм от честващите - радвам се, че някак сме успели да се спрем овреме!! :roll: И не се чувствам нито способна, нито с право да сравнявам като на кантар жертвите от войната, с тези на следващият -изъм, или на по-следващия! Нито с хипотетичните такива, ако беше спечелил Хитлер ииии бла, бла, бля!! :evil:
Това от мен, по темата.

:roll:
Изчетох цялата тема сега и не приятно чувството. Доста хора допълват с данни и аргументи една и съща позиция. Но някак си и те се поскарват помежду си! :shock: И знаете, че колкото повече се повишават чувствителността и тона, толкова по-лесно е всеки да се почувства засегнат, дори обиден от някои по-гръмки изказвания. Людмила и Шушурката са съвсем друга бира!!
Та, ще ме извините, но малко чист въздух в петък вечер ще се отрази добре. :roll:
:idea:
Шайхири, крайно време ти е да започнеш да си избиваш всичките тези комплекси. Особенно за малоценност и център на внимание. Не съм много наясно дали вече си подминал едиповата фаза и си стигнал до пубертета, или още не?!? Но от пубертета още не си излязъл!!! Та ако нямаш нищо по-интересно от непрестанното биене в гърдите, замълчи следващият път.

Людмила, това което не разбирам е какво правиш тук? Очевидно е, че си "изветсна" тук, но не и "популярна". И тонът ти е нещо средно м/у комплексиран шовинист, гордо самодоволен българин и Бай Ганьо. И нaй-вече, нагаждаш исторически факти и не толкова, за да пасват с едни такива "възпалителни" идеи (баш кат хеморойд). Просто си намери друго гнезденце за фен-клъб.
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Fri May 09, 2008 10:49 pm

RRSunknown wrote:И още- Чехия са 100 пъти по напред от нас а бяха по едно и също време с нас под комунистическо управлени. Така че спрете с тия комунистически истории защото 18 години след 1990 звучат смешно.
Дядо ми се е бил срещу германците, от 120 човека са останали 20 и има право да чества един такава победа. Аз също мисля да я призная.
Искаш ли гледната точка и на моя дядо? Който също се е бил с/у германците и също са останали 15% оцелели от цялото поделение.

И двете - защото е бил насметен заедно с де що има свестен български мъж като пушечно месо пред Червената армия. Руснаците са вървели с автоматите отзад, така че изборът е бил или немски куршум в челото, или руски в тила. Германците, освен това, към този момент така или иначе са отстъпвали повсеместно и само са се защитавали, така че цялото това клане е било напразно. Ще ни простиш, ако той и аз, наследникът му, не празнуваме на тази дата и не виждаме нищо "Отечествено" в точно тази война.

Колкото до Чехия - и цяла Европа - къде сме тръгнали да се сравняваме с тях? Били сме на равни начала (донякъде) до въпросната дата. След това ставаме най-верния сателит на комунистическата империя. Докато те си остават европейци, като достойнство и самосъзнание. Чувал си за Пражката '68, Полската '80, Унгарската '56. Какво имаме ние тук от '44 насам?

Смешно е да се говори за "минал режим". Какво се случи '89? Да не би да разстреляхме всички тогавашни престъпници? Да не би да осъдихме поне един от тях? Реално нищо не се е променило, всичко върви по план, държавата принадлежи на същите хора - вече изцяло и напълно легално.

Толкова по моята гледна точка, ясна е, няма място за спекулации.

едит: Байа, говори конкретно и по темата, ако ти е възможно.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
dellusion
Warmage
Posts: 1248
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:36 am
Location: София

Post by dellusion » Fri May 09, 2008 11:58 pm

Втф, абсурдно е да се твърди, че краят на която и да е война не заслужава да бъде честван. Няма значение на чия страна сме били. А ние сме били на страната на агресора, която винаги е неправилната.
Look at the darkness...
...around me.

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Sat May 10, 2008 12:17 am

1. Влизането ни във войната на страната на Германия е абсолютно нормален политически ход. До колкото знам до този момент везните се накланят в тяхна полза и ние сме директно заплашени от това да си го вземем. Работата на един политик е да защитава народа си доколкото може. Минималният ни брой изходните ни жертви говорят за това, че са се справили добре. Това, че след войната не се справяме с положението е друга тема.
2. Хитлер е бил една от най-харизматичните личности евър, подчинил на волята си цяла нация и половин Европа, но е бил с тотални психични отклонения, и определено си заслужава това с което се помни името му. Това за откритите лекарства не искам и да го коментирам - безумно е.
3. По темата - дали трябва да се празнува девети май - да, трябва. Празнува се Краят на Втората Световна Война и на един геноцид, не само на евреи. Не ме интересува денят на победата на руснаците, или това, че гермаците са си взели лошо, интересува ме, че всеки месец отгоре би значел значително увеличаване на каунтърчето с трупове...
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat May 10, 2008 12:46 am

И двете - защото е бил насметен заедно с де що има свестен български мъж като пушечно месо пред Червената армия. Руснаците са вървели с автоматите отзад, така че изборът е бил или немски куршум в челото, или руски в тила. Германците, освен това, към този момент така или иначе са отстъпвали повсеместно и само са се защитавали, така че цялото това клане е било напразно. Ще ни простиш, ако той и аз, наследникът му, не празнуваме на тази дата и не виждаме нищо "Отечествено" в точно тази война.
Не съм ти обяснил правилно- загубили са си хората в македония когато са били към германците- как няма да се радват хората като сме обявили война на германците?
И защо да не се сравняваме с Чехия- темата е за празник на ЦЯЛА Европа не за някаква Българска дата.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sat May 10, 2008 9:26 am

Добре бе, аз ли бъркам нещо или темата беше за Втората световна, а не за Сталин и комунистите?
Смешно е да се говори за "минал режим". Какво се случи '89? Да не би да разстреляхме всички тогавашни престъпници?
Това си има име. Народен съд.
И смешно човек да се прави на разбирач, когато смята, че режим значи управляващи.

Като толкова ти се графоманства, пиши по пуснатата от теб тема, в която обеща да пишеш, а не си измисляй за какво да се заяждаш.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Sat May 10, 2008 3:27 pm

Понеже темата ми е интересна, да добавя няколко неща от мен. Да, аз смятам, че Хитлер е изверг (това май го казах вече из предишните страници), но освен това съм убеден, че той е в най-добрия случай жалък подражател на Сталин. Забележете, че жертвите в мирновременна Германия са няколко хиляди, докато тези в Съветския съюз през същия период надвишават няколко милиона. Спомнете си още, че войната започва със споразумение между Хитлер и Сталин за подялба на Източна Европа.

Затова се радвам на края на втората световна война и го празнувам на 8 май, когато Германия капитулира пред ВСИЧКИ съюзници. Отделната капитулация на 9 май е прищявка на Сталин и е неговия начин да унижи падналия враг. На тази дата не се радвам - в случая съм съгласен с Шайхири (а и аз го казах по-рано), че тя бележи триумфа на Сталин - не на руския народ, Роумър. Уважам адски много народа на Русия за борбата му срещу нацизма, не мога да уважавам ръководителите му обаче. Btw, знаете ли, че в периода юни-юли 1941г. малко над 100 000 руски войници са разстреляни в изпълнение на заповед на Сталин, която предвижда смъртна присъда за всеки, който отстъпи от бойното поле?

Та, не мога да се съглася с това твърдение:
Demandred wrote: Колкото и да е бил ужасен комунизма, според мен един победил нацизъм щеше да е по-лош.
Хитлер е бил маниак, но маниак почти на смъртно легло през 1945г., и по-всяка вероятност победилият нацизъм щеше да се реформира както победилия комунизъм 10 години по-късно. А и, както казах по-горе, в мирно време нацизмът е причинил смъртта на стотици пъти по-малко хора. Това са спекулации, естествено, но няма причини да се смята, че след края на войната нещата биха стояли по различен начин.

По въпроса за Чехия. RRSunknown, през 1938г. тя е на 4-то място по БВП на глава от населението в света. Германия, която тогава е след нея, се възстановява (в западната си част) за 10 години след войната и към 1958г. е някъде в топ 5 по индустриално производство. Чехия и до днес е далеч далеч от челните места. ТОВА е, което причинява комунизмът. :wink:

И един много сериозен офф: Радващо е, че всички тук отричат насилието над хора по расов признак. То обаче е само едното проявление на тенденция, популяризирана от трудовете на Маркс - да се налага насилие над хора по какъвто и да е колективен признак. Лично за мен смъртта на милиони евреи е точно толкова страшна, колкото и тази на милиони кулаци.

EDIT:
Хитлер е явление в световната история. Човек, който катализира енергията и стремленията на един народ, изправен пред икономическа, политическа и социална разруха след Версайския договор.
Dwight, ти вярваш ли си наистина?

Още един:

Това не го бях видял
От друга страна важното е какво празнуваш, а не дали си го направил на грешната дата. Тук никой не празнува нищо, свързано със Сталин.
Под него съм готов да се подпиша. 8-)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat May 10, 2008 4:02 pm

По въпроса за Чехия. RRSunknown, през 1938г. тя е на 4-то място по БВП на глава от населението в света. Германия, която тогава е след нея, се възстановява (в западната си част) за 10 години след войната и към 1958г. е някъде в топ 5 по индустриално производство. Чехия и до днес е далеч далеч от челните места. ТОВА е, което причинява комунизмът
Хайде да при ложим малко елементарнма логика:
Темата е за победата във втората световна война
Включва се комунизъм
Аз сравнявам България и Чехия
Те са били комунистически държави
Чехия празнуват- и то ясно изразено

Итилон сравнява чехия и германия (западна!) - нищо общо по темата :lol:
Btw, знаете ли, че в периода юни-юли 1941г. малко над 100 000 руски войници са разстреляни в изпълнение на заповед на Сталин, която предвижда смъртна присъда за всеки, който отстъпи от бойното поле?

Знаем, и? Това да война- ако няма сурови мерки няма да има победа. Всички , абсолютно всички тогава са разстрелвали за отстъпление дори и България ( ако искаш мога да разкажа как на отряда на дядо ми са им опирали автомати в гърба за преминат една река в настъпление).

Прочете малко професионална военна литература - ще забележите че военните специалисти от цял свят признават че Сталин е взел правилните решения за да спечели.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat May 10, 2008 4:03 pm

Има един пропуск в мисленето ти, Итилон - говориш за цифрите на жертвите, но не и за това кои са. Сталин е требил своите. Хитлер наред със своите е избивал и чужди, при това по расов признак. След еврите са били циганите, бтв. Кой знае за после, ако беше победил? Негрите не са особено русокоси и синеоки, знаеш...
And you can't dance with a devil on your back...

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Sat May 10, 2008 4:22 pm

RRSunknown, елементарната логика ни казва, че към 1938г. Чехия е на светлинни години пред нас. След това войната и комунизмът започват да ни изравняват. След повече от 40 години комунизъм Чехия вече далеч не ни изпреварва толкова, колкото през 30-те. Това щеше да е прекрасно, разбира се, ако се дължеше на нашия възход. Ама то се дължи на нейния упадък.

Чети внимателно, ако обичаш!

Роланд, прав си, че Хитлер е избивал и чужди, но го е правел по време на война. Btw, последната голяма антисемитска чистка в света започва в Съветския съюз малко преди смъртта на Сталин и за щастие е прекъсната именно от въпросната смърт.

Прав си и за друго - ако беше победил навярно щеше да стигне и до нас. Той сам си казва, че славяните са непълноценна раса. Аз не мога да отрека, че има подобна идея в доктрината му. Но Сталин Е стигнал до нас. При него има един особен проблем. Ако не си комунист и не си евреин и евентуално не си недъгав съвсем спокойно си можел да си живееш в Германия през 30-те. Тоест враговете са били предварително определени и са имали възможност да се измъкнат (както някои, напр. Айнщайн, са направили). По същото време в Русия, не е имало нито един признак, по който да разбереш, че ти си следващия - там терорът е хаотичен и помита и наши и чужди.

Толкова за моралната разлика между две чудовища!

Иначе, е факт, че какво би станало ако Хитлер спечели подлежи на всякакви спекулации. Аз не твърдя, че светът щеше да стане едно хубаво място за живеене, нали? Всъщност всичко, което изписах, имаше за цел да мотивира ЛИЧНОТО ми решение да празнувам края на войната и победата срещу нацизма на 8-ми май. И да мисля, че в сравнение със Сталин Хитлер е побойник в забавачката. 8-)

EDIT: Последните ми думи искат да кажат, че не смятам за редно да празнувам победата на човека, който е пряко отговорен за разпалването на войната. Отново лично мнение. :twisted:

EDIT2 (по недоглеждане): RRSunknown, доста съм се интересувал от Втората световна война и съм чел военната литература. Повечето изследователи са на мнение, че СССР печели не благодарение на, а въпреки Сталин. Например, през лятото на 1942г. съветското командване разработва обстоен план за планомерна офанзива. Сталин, който иска бързи резултати, заповядва масова офанзива на всички фронтове. Резултатът са 1 милион повече жертви, отколкото в първоначалните разчети.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat May 10, 2008 7:09 pm

Спирам да споря- някои хора не могат да осъзнаят какво се празнува и продължават да натякват за Сталин. А празника не е за Сталин а победата на ЦЯЛА Европа.
И това че България е попаднала под комунизъм и то на съвсем различна дата не е следствие на деня на победата че да се вайкаме.

Съзнавате ли колко смешно звучи изказването че ако не комуинист или евреин се живеело спокойно при Хитлер ? Обяснето го това на хилдятите поляци НЕевреи и НЕкомунисти които са загинали в Бухенвалд. И че повечето хора в лагерите са били най- обикновени германци несъгласни с Хитлер. И Сталин и Хитлер и Мао и Японците са изтребвали по един и същи начин- тези които им пречат- Японците и Хитлер са се маскирали зад идеята за чиста нация докато са изтребвали докато Сталин не е виждал смисъл да се маскира.

И пак ще ви кажа че не Сталин е виновен България- виновни са англичаните които са предложили на Сталин България да остане в съветската зона. Американския план за десант първоначално е бил- Гърция и последваща офанзива през България. Ако това беше станало щяхте да празнувате с голям кеф нали?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests