Gay ли е да си gay?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon Feb 07, 2011 8:40 pm

По-голямата част от невнятните терзания на simple_stupid. Нямаше как да преместя съвсем всичко, разбирате.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Feb 07, 2011 8:57 pm

Понеже тая част от поста ми, в който задавах въпрос на Амикае замина в прането заедно с частта, в която казвам на симпъл_стюпид, че е тъп, ще си повторя въпроса към Амикае:

Какво не му е наред на морала на съвременното общество? Моралът на кое общество е бил наред според теб? Илюстрирай ми с примери нередността и редността на разни обществени морали, щото иначе не ми става ясно къде виждаш проблем в съвременното общество и защо.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Mon Feb 07, 2011 9:04 pm

Нека опитам аз да отговоря вместо него :) Проблемът с морала на съвременното общество е, че не е еднакъв с морала на обществото на родителите му (също и на родителите ми, ни, ви и т.н.). Следователно не е наред :)

Вчера и онзи ден по друг повод се опитах да се сетя за някакви вечни и неизменни морални наставления, които да са универсални за всички човешки общества, култури и времена. Горе-долу ги докарах до четири. И толкова. Можем да добавим още едно с известни условности и да станат пет. Та от ограничените ми познания излиза, че абсолютното ядро на морала е минимално, всичко останало тече и се изменя. Ще се радвам, ако ми бъде показано обратното :)

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Feb 07, 2011 9:10 pm

Я ги кажи тия 4-5 неща, че аз и за толкоз не се сещам. :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Mon Feb 07, 2011 9:22 pm

1. Не убивай своите. 2. Почитай родителите си. 3. Зачитай собствеността на своите. 4. "Не прелюбодействай".
№4 е в кавички, понеже не мога да измисля по-компактно определение на това, което имам предвид, от библейската заповед. Иначе ми е ясно, че понятието "прелюбодеяние" се е изменяло сериозно през годините и по Земята (само да припомня Бил Клинтън, който по собствените му думи не бил правил секс с Моника Люински).
И като написах "библейската заповед", погледнах как точно са формулирани тези заповеди. Една от тях е "не лъжесвидетелствувай против ближния си", което ме наведе на мисълта за още едно универсално наставление, "Не лъжи своите".
А това, което мислех като №5, но то взе, че стана 6, е т.нар. golden rule - "отнасяй се с другите така, както искаш да се отнасят с теб". С уговорката, че в реалността "другите" е ограничено до "своите". Реално то е "метаправило", което обединява всички останали. А на всичкото отгоре се оказа, че май е и част от печелившата стратегия на поведение.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Feb 07, 2011 10:08 pm

Амикае, само да кажа, че в онова с намесването на закона имах предвид конкретния случай, когато свалиха плакат на Азис от центъра на София, тъй като беше разгологъзен (много хубава съдържателна българска дума)...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Tue Feb 08, 2011 1:12 am

Бидейки един от малкото родители тук, няма как да пропусна да дам и моите 5 стотинки в така заформилата се раздумка :D

Та така, на моето отроче не само, че не са му спестявани отговори по въпросите за човешката сексуалност, но и, вярвам, като цяло по моите разбирания, е получил човекът едно относително прогресивно възпитание по въпроса, включващо освен птичките и пчеличките и, аджеба, кво става с мен в пубертета, а и също така адекватно въвеждане в разнообразния свят на хора всякакви (все пак един от най-близките ми приятели е явен гей и това е важно дотолкова, доколкото разните му там сошъл активности чат-пат се обсаждат на маса вкъщи).

Та какво следва. О, ужас! Детето не е извратен гей! И, бтв, на фона на 99% от връстниците му всъщност е доста ОК пубер, порядъчно изживяващ си там некви първи либови, кефещ си се на възрастта, недраматизиращ фактите, че:

а/ хората, инклудинг хим, са същества със сексуални потребности;

б/ о, край, възрастните също, инклудинг родителите, и

в/ част от тези хора си падат по други, по които той не си пада. В разнообразни вариации, стига насрещната страна да е ОК.

Та, въпросче, съм ли аз безбожно кофти родител, научавайки отрока, че народ бол, кой от кой по-различен? Как, евентуално, такова възпитание му е навредило? И от какво, мамка му, трябва да си пазим хлапетата, освен от собствените ни закостенелости, поне що се отнася до приемането на човешкото разнообразие, кънсидеринг, че живеем в един доста пренаселен и разнообразен свят? :D
VMITW!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Feb 08, 2011 1:22 am

Бтв, интересно ми е на каква възраст му обясни тези неща (вероятно не едновременно)?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Tue Feb 08, 2011 1:43 am

Morwen wrote:Бтв, интересно ми е на каква възраст му обясни тези неща (вероятно не едновременно)?
Рзабира се, че не едновременно, това са въпроси, които се появяват на различни етапи и е важно да им се намират отговори, които да са поне относително достатъчно честни, че да не съдържат в себе си щъркели или неща от рода на "не питай, че 'щи перна един, ходи си при легото".

Но в контекста на топика, когато на детето ми му се случи така, че да контактува регулярно с човек с различна сексуална ориентация от тази на заобикалящите го, аз като родител трябваше да взема някои решения. Първото от тях беше дали да допусна този приятел в интимна компания в обкръжението на детето си, съзнавайки ясно, че ако го допусна, това ще породи въпроси. Уел, вероятно се сещаш какво беше решението ми, макар и, признавам, след 2-3 дни чудене. И да, имаше въпроси и отговори. Една или две години по-късно същият този приятел ме покани на прайд, който тогава беше под надслов "ние сме техни близки/ приятели и се гордеем с тях" или нещо от сорта. Обсъдих въпроса с присъствието ми със сина ми и, бога ми, съвсем сериозно се гордея с неговото "мамо, отиди", въпреки че хлапето ясно разбираше рисковете от криворазбраност и, респективно, проблеми в училище.

Та не, не е нещо, което се случва в един определен разговор на една определена възраст. Според мен е до голяма степен обусловано от семейната среда, но по-скоро като атитюд.
VMITW!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Feb 08, 2011 1:56 am

Инклудинг атитюда, викаш :lol:
Не, идеята ми беше по-скоро, че има една възраст на която децата с почти 100% сигурност ще те разберат криво, ако им го обясниш. Това е възрастта, в която почти всичко разбират криво, защото за почти всичко им липсва опит, но за съжаление някви такива мирогледни неща може и да им останат. Та се чудех каква е така да се каже граничната възраст. Не че от веднъж могат да се вадят заключения, но все пак...
Last edited by Morwen on Tue Feb 08, 2011 9:19 am, edited 1 time in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Feb 08, 2011 7:12 am

Морве, всеки път, когато изкоментираш нечия употреба на чуждица, изписана на български, лелка-метърът ти се качва с една единица. Вземи мерки!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Feb 08, 2011 7:29 am

Ай секънд дат.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Feb 08, 2011 9:17 am

Симе, все тинквах, че ноуваш какво е чуждица, щото диз из нот чуждици дори за пърпоуса... :roll:
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Feb 08, 2011 9:30 am

Бам! - още една единица...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Feb 08, 2011 9:48 am

Е, значи точно ще бъда твоята леля, понеже ти току-що го докара до аргументацията на умен второкласник. Ае ся да се върнем на темата.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest