Политическа коректност и толерантност

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Nov 18, 2009 2:42 am

Ами не знам. Това може да се съди за прогрес, но с тоя темп ще станем толерантно общество към 3150 година. Според мен просто не е хубаво човек да има големи очаквания точно за нещо такова. Иначе нека всеки, който го има в себе си да бъде толерантен. Аз лично в моя живот не съм срещал особено много толерантност.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Nov 18, 2009 3:08 am

Бтв, само от любопитство, ти как разбираш толерантност? И към какво си толерантен ти?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Nov 18, 2009 4:36 am

Ами за всичко можеш да си толерантен. За мен най-важни са отношенията между хората. Било то в някоя институция, някъде на пътя, в магазина и т.н. Аз съм способен да бъда загрижен за човек, който срещам за първи път, способен съм и винаги се държа учтиво и културно с хората, откликвам когато ме помолят за помощ, много рядко имам задни мисли и не обичам да злорадствам зад гърба на хората, не обичам да съдя хора, които не познавам и не съм на тяхно място. Не съм расист. Много мразя да обсъждам жените и ми е адски изнервящо когато седна с приятели някъде, някой да обсъжда оная к'ва била, тая к'ва била. Оня гъз, тоя гъз.

И най-много от всичко мразя злобата, завистта и лицемерието. Затова приятелите ми се броят на пръстите на едната ръка, но поне са истински и винаги са до мен. Останалите предпочитам да не ги слушам, да не ги виждам и изобщо не ме интересуват. Първо хората трябва да започнат да се държат човешки помежду си и чак тогава ще повярвам, че това общество прави някакви стъпки напред.

User avatar
simple_stupid
Sorcerer
Posts: 353
Joined: Sun Jun 12, 2005 3:22 pm

Post by simple_stupid » Wed Nov 18, 2009 10:10 am

Vash wrote:
simple_stupid wrote:
Xellos wrote:Днес е Международният ден посветен на толерантността. :mrgreen:
Просто не мога да си въздържа Поздрава!

В главата ми от дълго време се прескачат главите от една ненаписана "книжка" - "Възхвала на толерантността", мат'риала е навсякъде и всекидневно...
Прав сте господине, толерантността е най-противният факт от модерната ни действителност. За щастие все още има смели хора, борещи се срещу тираничната политическа коректност.
Многоуважаеми господине, мисля че с нищо не съм заслужил иронията и сарказма Ви. Вашата нетолерантност към едно споделено, па макар и глупаво и необосновано (според вас) мнение не ви прави чест. Мисля, че обиждайки мен, обиждате и всички глупаци, и демонстрирате неприкрито дълбоко нетолерантната си и двулична природа. :lol:

Vash wrote:Агресивната политическа коректност е реален проблем, който е възможно тепърва да се задълбочава.
И все пак ме дразни как някои хора се опитват да изкарат нещата така, сякаш проблемите със сексизъм, расизъм, етц. са отдавна решени/маловажни, давайки разни рандъм примери на "политическа коректност"(всъщност думата, която simple_stupid атакува беше "толерантност").
И тук вече е въпрос на нагласа, но бих предпочел пол. коректно и лицемерно общество, вместо например расистко и искрено :).
:lol: :lol:
Продължавам, многоуважаеми господине, изключително да съм учуден от безпардонно манифестираната Ви нетолерантност към мнението ми. Какво иска да рече, това че Ви "дразни", как "някой хора" "изкарвали нещата"?!
Наистина нищо не разбирам от толерантността Ви!? Да не се изказват мнения, които Ви дразнят и които Ви обиждат ли?! А това, че вие ме обиждате с иронията си... с демонстрираното неуважение и неразбиране към притесненията ми?!

Аз съм дълбоко обиден, направо отчаян, че в този форум съществува толкова нетолерантен форумен участник, като Вас. Съжалявам, че форумът е толкова нетолерантен и свободен, че хора като Вас, могат толкова свободно и безпардонно да се подиграват и издевателстват на умствено неравностойни индивиди като мен. Като гледам как се отнасяте тук с мен, си представям колко нетолерантно си държите и в живота с глупавите хора в неравностойно ментално положение. Издевателството е пълно, защото сте надарени и с наглостта да се представяте за толерантен.
(на всички добри хора, изразили подкрепата са за мен, благодаря :D )

П.П. Иначе господине, сериозно, искрено Ви съжалявам. Да декларираш, че предпочиташ лъжата пред искреността, демонстрира убеждения и вътрешен мир, които не се наемам да тълкувам за да остана в рамките на добрия тон и доброто възпитание. Горещо Ви препоръчвам, да прочетете Еразмовата "Възхвала на Глупостта", една "съдбовна" за Европа книга, взривяваща тогавашното "пол. коректно и лицемерно общество". "Възхвала на толерантността" няма да бъде написана, но тя ежедневно се пише с глупости като горните. Не знам доколко са "рандъм", но са забележително много...
Ако така ще постъпваш,
нищо не би постигнал,
а хората ще го нарекат глупост.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Nov 18, 2009 10:24 am

Толерантността е въпрос на личен избор. Никой не може да ти попречи да си расист, хомофоб или националист. Може само да бъде считано за неприемливо. Но аз бих предпочела обществото да счита това за неприемливо вместо това да си черен, обратен или неславянин. Иначе примери за оскатена политическа коректност винаги могат да се намерят, както и за осакатено почти всичко.

Иначе преиграваш с порядък повече, отколкото мнението, на което отговаряш. Няма нужда.
Last edited by Morwen on Wed Nov 18, 2009 11:43 am, edited 1 time in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9514
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Nov 18, 2009 10:40 am

Интересно че в казармата (сега ще кажете пак тая казарма си знам и ще сте прави :wink: ) нямаше расизъм и много често може да се окаже че си говориш и общуваш съвсем нормално с някой циганин с който в реалния живот даже ще бягаш по другия тротоар. От друга страна същия циганин който в реалния живот ще те гледа лошо с намерение да ти вземе парите в казармата се държи съвсем приятелски. И това важи не само за циганите ами за богати и бедни, за вишисти и с основно образование.
Което ме е навело на мисълта че нетолерантността се поражда от социалната среда- никой не иска да се дели от "стадото" и съответно спазва неписаните закони на социалната си среда.

User avatar
simple_stupid
Sorcerer
Posts: 353
Joined: Sun Jun 12, 2005 3:22 pm

Post by simple_stupid » Wed Nov 18, 2009 11:10 am

Morwen wrote:Политическата коректност е въпрос на личен избор. Никой не може да ти попречи да си расист, хомофоб или националист. Може само да бъде считано за неприемливо. Но аз бих предпочела обществото да счита това за неприемливо вместо това да си черен, обратен или неславянин. Иначе примери за оскатена политическа коректност винаги могат да се намерят, както и за осакатено почти всичко.
Не става дума за това.
Става дума за това как чрез "политическа коректност " се кастрира всяко честно говорене, а така и всякакъв смисъл в общуването, създава се "новоезик" преформатиращ съзнанието, като това става учудващо без съпротива, а чрез призиви за повече "толерантност", се взривяват основни структури в обществото, затормозяват се практики (като абсолютно нетолерантно се осмиват или пък се иронизира всеки опит за защитата им), за да минат изгъзици, които мога да сравня само с ранната "социална инженерия" на комунистите.
Morwen wrote:Иначе преиграваш с порядък повече, отколкото мнението, на което отговаряш. Няма нужда.
Отговорът е целен с "порядък" повече, защото защитниците на "толерантността" я минават с "порядъци", но това "толерантно" не се забелязва. В преминаването поне са "искрени"...
Ако така ще постъпваш,
нищо не би постигнал,
а хората ще го нарекат глупост.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Nov 18, 2009 11:19 am

Тук съм съгласен със Симпъл - политическата коректност се използва като цензура напоследък. И същевременно се подиграва със самите хора които трябва да защитава.

Жената е жена.
Мъжът е мъж.
Негър - човек с черен цвят на кожата.
Сакатия е сакат.
Тъпият е тъп - не е алтернативно надарен.

Когато се изразяваш сложно ти омаловажаваш проблема.

Дори и да наричаме безработните - персони с необичайно много време да играят World Of Warcraft - това няма да промени факта че те няма да могат да си изхранят децата и платят сметките на края на месеца.

И много ме дразни една цяла прослойка от обществото чиято основна работа и смисъл в живота е да бъдат непрекъснато offended от нещо и да са великите изравнители.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Strelok
Paragon
Posts: 508
Joined: Fri Nov 13, 2009 6:02 pm

Post by Strelok » Wed Nov 18, 2009 11:28 am

The Dragon wrote:Тук съм съгласен със Симпъл - политическата коректност се използва като цензура напоследък. И същевременно се подиграва със самите хора които трябва да защитава.

Жената е жена.
Мъжът е мъж.
Негър - човек с черен цвят на кожата.
Сакатия е сакат.
Тъпият е тъп - не е алтернативно надарен.

Когато се изразяваш сложно ти омаловажаваш проблема.

Дори и да наричаме безработните - персони с необичайно много време да играят World Of Warcraft - това няма да промени факта че те няма да могат да си изхранят децата и платят сметките на края на месеца.

И много ме дразни една цяла прослойка от обществото чиято основна работа и смисъл в живота е да бъдат непрекъснато offended от нещо и да са великите изравнители.
QFT, не е реално какви изрази използват за сакатите и умствено изостаналите.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Nov 18, 2009 11:33 am

Така е. Но кога доказахме уравнението толерантност=прекалена политическа коректност?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Nov 18, 2009 1:49 pm

По-скоро това е политическо лицемерие. Сега така е модерно в политиката. Изобщо не знам къде виждате толерантност/коректност :lol:

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Nov 18, 2009 2:11 pm

Нека се опитам да обобщя. Имаме един хомосексуалист.
Неагресивност е да не му чупи прозорците с камъни.
Толерантност е да не му се месим в любовния живот и да го преценяваме не по любовниците, а по другите му качества.
Политическа коректност е да не говорим за него като за "манафа отсреща". Според мен и от нея има смисъл.
Прекалена политическа коректност е да го наричаме "човекът с алтернативни емоционални и физически нужди от обвързаност" примерно.

(За мен третата статия на Симпъл, онази, че лесбийките били по-добри родители не е прекалена политическа коректност. По-скоро е медийно търсене на под вола теле. Напълно нормално е средностатистически едно дете живяло в семейство, в което е искано и за него са се грижели да се справя по-добре от дете на родители, които са го направили случайно, не са били готови за това и в някои случаи дори са го зарязали. А сред хетеросексуалните второто е далеч по-често срещано. Това не значи, че детето на добри хетеросексулани родители се справя по-зле от детето на лесбийки. )

Btw, като си говорим за толерантност - прочетете коментарите на тази статия. Момче наръгало съученик. Съученикът бил ром. Отдолу има похвали и твърдения как така трябвало да им го връщаме, понеже във Видин пък ром наръгал българин и т.н. И тези коментари се подкрепят.
http://www.dnes.bg/crime/2009/11/18/byl ... okov.80978
Last edited by Morwen on Wed Nov 18, 2009 2:47 pm, edited 1 time in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Strelok
Paragon
Posts: 508
Joined: Fri Nov 13, 2009 6:02 pm

Post by Strelok » Wed Nov 18, 2009 2:47 pm

Границите м-у политическа коректност и прекалена политическа коректност са много тънки.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Nov 18, 2009 2:49 pm

В някои случаи е така, в други не. Случва се с повечето граници.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6476
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed Nov 18, 2009 3:16 pm

Morwen wrote:Btw, като си говорим за толерантност - прочетете коментарите на тази статия. Момче наръгало съученик. Съученикът бил ром. Отдолу има похвали и твърдения как така трябвало да им го връщаме, понеже във Видин пък ром наръгал българин и т.н. И тези коментари се подкрепят.
http://www.dnes.bg/crime/2009/11/18/byl ... okov.80978
Рядко коментарите към някаква новина в Интернет могат да ме вбесят така. То си го и отбелязах, де, макар и по-емоционално, отколкото трябваше.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 0 guests