Землемория

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Fri Dec 24, 2004 5:16 pm

Воланд, интересно ми е как би обяснил факта, че първите две книги от Землемория направо ме приспаха от скука, а поредицата за Ендър е сред най-любимите ми фантастики? :P
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Dec 24, 2004 8:18 pm

С това, че си некадърен читател? :P:P:P:P

"Магьосникът от землемория" дори в превод е едно от най-великолепните произведения на изкуството, които съм чел. Трябва баси осакатените сетива да имаш, за да те приспи от скука :P

Остро, обидно и язвително от моя страна? Неееееее :P
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Dec 24, 2004 10:47 pm

При ле Гуин практически няма злодеи. Отрицателните герои са просто някакви бедни заблудени души, които трябва да бъдат спасени.
Пробвай "Светът се нарича дъбрава". Там злодеят е наистина злодей и по най-строгите фентъзи критерии, самата авторка си го признава в увода и донякъде се разкайва за това. Там и екшънът е повечко. На мен не ми хареса особено, но май на теб ще ти допадне.
Пък и аз може и да съм романтик, но съм съгласен с ле Гуин, че абсолютни злодеи почти няма или ако има, са твърде скучни, за да се описват в романи.
Книгите й са изцяло обсебени от романтиката за сметка на реализма. Тя никога не описва жестоката и мрачна страна на живота, при нея злото е някак абстрактно и отделено от хората.
С това не съм съгласен. Точно в Землемория злото е част от живота на нормалните хора. Примерно сянката е част от Гед, а не някакъв лош магьосник накрай света, чието единствено предназначение е да е аватар на злото. Злодеят от "Техану" хенди е част от нормалния селски живот... и т.н.

П.С. Мат по собствените му признания е бил полузаспал като е почнал да чете "Землемория", затова не трябва да се обръща особено внимание на безсмислиците, които пише по въпроса. :D 8-)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Sun Dec 26, 2004 7:36 pm

Аз желая само да вметна, че се изчервих като краставица от Гибли и Дем :)
Освен това, за да симулираме някакви съждения по темата, ще си позволя да не се съглася с Ванката. Злодеите на Ле Гуин не само, че съществуват, но и са доста реалистични - те са в самите герои, в техните предрасъдъци и грешки. По-Зло® от всякакви демони, паднали, станали или полегнали ангели, кървави богове или пък желаещи да завладеят света магьосници. И много, много по-истински.

User avatar
Icy Dawn
Merchant
Posts: 81
Joined: Wed Feb 18, 2004 8:17 pm
Location: lost in space

Post by Icy Dawn » Wed Dec 29, 2004 3:30 pm

Наскоро прочетох първите три книги и в момента съм на Техану. И меко казано съм впечатлена, както от света, така и от героите - изглеждат ми толкова ужасяващо истински... Докато в един момент започнах да се чудя, дали наистина не е възможно някъде наистина да съществува подобен свят :D
Vankata wrote:при нея злото е някак абстрактно и отделено от хората
Vanka, по-скоро е точно обратното, злото е вътре в нас и колкото и да се опитваш да избягаш, толкова повече се обвързваш с него.

И може би точно заради това толкова ми хареса...
"Във физиката броенето е като при дивите племена - едно, две, много..."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest