Трябва ли да се чества краят на Втората световна война?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Tue May 13, 2008 3:50 pm

Dwight wrote:
The Dragon wrote:Залеза на австро унгария започва още след Наполеоновите войни и не може да се възстанови, въпреки че слабостта и се прикрива гениално от Метерних за около 50 години от политиката която той налага.
Само дето тая "залязваща" държава мобилизира по времето на Първата Световна 9 000 000, което е третата по численост мобилизация след Русия и Германия, и се бие на 4 фронта- Солунски, Румънски, Италиански и Руски.
Дуайт, не забелязваш ли колко куца логика вадиш? Русия мобилизира най-много хора през войната и въпреки това е най-слабата голяма държава в Антантата с изключение на Италия. С 9 милиона войници или не Австро-Унгария предимно пречи на Германия (напр. именно заради нейната слабост германското командване се принуждава да промени плана "Шлифен" и да изпрати част от армията си на изток).

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Wed May 14, 2008 5:11 pm

Не мога да повярвам че има такава тема тук, направо си е страшно че хора 76-ти набор не познават историята за да знаят че не сме имали много голям избор да се присъединим към Хитлер. Иначе може би трябва да се празнува деня на победата на 8 май, пък Европа на 9-ти, да няма обърквания. Денят на победата е най-светлият празник който имаме, защото показва за какво наистина сме се борили.
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed May 14, 2008 8:37 pm

Нямах физическа възможност да отговоря навреме та чак сега пускам отговор:
Людмила- дядо ми е бил редник , не офицер - точно офицерите от полка му са насочвали автоматите.
За дуайт- точно за ЦАРСКИ офицери става дума- същите офицери които пред очите на дядо ми са пребили от бой няколко гърци по обвинение в шпионаж и няколко човека от полка им по обвинение с комунисти. Дядо ми са будили от сън с цев на пушка доакто е бил в отпуска същите тия царски герои.
Същите тези офицери са ги застреляли войниците при смяната на власта с комунистическа.
Така че нека да спрем да обсъждаме и поставяме под съмнение думите на ветерани на по 90 години и да говорим наизуст..

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Jul 28, 2011 3:48 pm

Сетих се за тази тема, като прочетох тази страничка:

http://balkanec.blog.bg/history/2010/12 ... iia.649294

въпреки че е малко твърде про-хитлеристка, все пак stirs some feelings
ех ако имаше как съюзниците да ни бяха дали ултиматум и обещание за българското землище :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Thu Jul 28, 2011 4:11 pm

Много се радвам, че България загуби тази война. :)

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jul 28, 2011 4:39 pm

Между другото едната ми баба ми разправяше как у тях имало разквартируван немски войник. Аз бях ужасена (не на последно място покрай няколко пропагандни филма) и я попитах много лош ли е бил. А тя ми отговори, че не бил и й носел немски шоколад и панделки. Мисля, че нещо в представите ми за войната и фашистите се пречупи тогава.

И все пак ако бяхаме спечелили войната има опасност да попаднехме в дори по-гадна диктатура отази, която имаше. А и Симеон щеше да ни е управлявал поне 40, а не 4 години:)
Last edited by Morwen on Thu Jul 28, 2011 4:55 pm, edited 1 time in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Jul 28, 2011 4:52 pm

но щеше да е възпитан от българи, а не от араби :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Thu Jul 28, 2011 4:56 pm

На всеки се случва различно. Дядо ми пък ми е разказвал как немски войници в тяхното село хвърляли хляб на земята и те се хвърляли да го събират и тогава немците казвали "Швайн, швайн" и грухтели. Има и добри и лоши хора, а авторката на темата е много заблудена.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1583
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Post by Delegat » Thu Jul 28, 2011 5:02 pm

Царете не управляват повече от президентите :lol:

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Jul 28, 2011 8:43 pm

RRSunknown wrote: И щом всеки път се разплаква като разказва как царските офицери са насочили шмайзери в гърба на ротата им за преминат леденостудена река значи е така.
RRSunknown, има царски офицери... и царски офицери.
Шмайзери в гърба на ротата, за преминат леденостудена река - сигурно не е никак приятно, само че:
1. Това в бойна обстановка ли е станало? Или на маневри или учение? Или пък е просто тренировка?
2. Самите офицери преминали ли са тази леденостудена река, и ако да - как?
:roll:
Hemos pasado!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jul 28, 2011 9:11 pm

Честно казано нямам намерение да питам дядо ми каква точно е било ситуацията - човека е на 90 години и в семейството умишлено не отваряме дума за втората световна защото знаем че му става зле.

От други спомени вадя заключение че става дума за убедени поддържници на Хитлер и методите му. В ротата искрено са се радвали при смяната на властта и първата им работа е била да разстрелят царските офицери.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jul 28, 2011 9:58 pm

Ще ме прощаваш, ама каквито офицерите, такава и ротата(или поне дейната част от нея), ако наистина ей така са изпозастреляли офицерите си щото са били гадняри.
Никого не искам да обиждам, но на "първото, което са направили е било да убият.." ме загуби за каузата.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jul 28, 2011 10:42 pm

Аз не те печеля за някаква кауза че да те губя.
При положение че същата тази рота от 120 човека 10 са останали живи за да се върнат след войната мисля че няма голям смисъл да ги съдим постфактум.

Аз лично нямам жал към хора които хващат някакви случайни овчари и първо ги смачкват от бой а после ги разстрелват да си тестват новата MG картечница.

Нищо случайно няма във факта че момента македонците ни мразят- хората които са били там знаят какво е правело от бг армията.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jul 28, 2011 11:20 pm

Според мен говориш малко по субективни впечатления, защото аз съм чувала друго пак от първа ръка.
Бтв, докато е имало царски офицери, България не е водила сражения, освен за да се отбранява от авиацията. Така че масовото клане трябва да е било след разстрела на офицерите. Или искаш да кажеш, че офицерите лично са разстреляли всички освен 10 човека?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Jul 29, 2011 12:18 am

Не схващаш явно за какво говоря - нито правя генерални заключения за всички , нито градя анализи . Предавам автентичните спомени на дядо ми.
Къде са измрели стоте човека нямам информация - най-верояно срещу швабите защото тогава са били изпозвани за пушечно месо. Преди това са обикаляли границата с Гърция за известно време и после са обикаляли из Македония където какво са правили дядо не иска да разказва.

Освен това не си подготвена по история на България - преди да твърдиш че не сме участвали в битки намери информация за първи окупационен корпус действал в Югославия 200 хиляди войници за които кой защо ли гузно се мълчи.
Ще цитирам Стефан Цанев
Какви „геройства" сме сторили не само срещу сръбските шумкари, но и срещу мирното сръбско население, срещу жените и децата, аз съм чувал от разказите на баща си, който беше мобилизиран редник в окупационния корпус -
няма да разказвам непатриотични подробности, само ще ти кажа, читателю, че като остаря, баща ми беше обладан от кошмарните видения на тази окупация, след половин век тези видения го настигнаха: внезапно започваше да говори като картечница, разказваше за сраженията край Крагуевац и за разстрелите, надаваше смъртни викове като екзекутираните, плачеше и виеше като жените пред запалените им къщи..
Едва ли случайно за областен управител в Беломорска Тракия през 1942 година е бил изпратен върховният командир на „Бранник" полковник Стефан Клечков, какво е вършил там, не знам (200 000 гърци са били прогонени), но отмъщението на гърците било зловещо:
след войната го заровили жив край старото гробище на Драма, само главата му стърчала над земята, гарвани изкълвали очите му, стоновете му се носели над драмското поле три денонощия..

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 6 guests