Battlestar Galactica - The Official Topic (SPOILERS)

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Mar 23, 2009 7:27 pm

Намерих английския оригинал, та ще ви спестя превода на френския му превод.

Приятно четене. :neutral:

http://www.tvguide.com/News/Battlestar- ... 04256.aspx

Аз след прочита на това интервю мисля да подхождам много предпазливо към следващите проекти на господина.

"Обясненията" защо Хера е могла да се роди, а другите опити на сайлоните са се провалили, за значението на песента "All along the watchtower", за истинската природа на Кара Трейс, за смисъла на сцената с изгонването на гълъба от стаята и още няколко ме хвърлиха не в оркестъра, а ме телепортираха извън концертната зала.




Фенските анализи на смисъла във втората и третата Матрица пасти да ядат.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Mar 24, 2009 9:45 am

Ах, като му гледам скоростта на тоя сезон, просто си представям колко щях да му се нервя, ако го гледах епизод за епизод :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Mar 24, 2009 9:54 am

Roland wrote:Ах, като му гледам скоростта на тоя сезон, просто си представям колко щях да му се нервя, ако го гледах епизод за епизод :mrgreen:
Ти довършвай по-бързо сезона и прочети мненията ни на предишните поне 1-2 страници, че ми е любопитно как ще оцениш завършека. :mrgreen:

Съдейки по въодушевлението ти, още не си стигнал до последните шест епизода. :twisted:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Ludmila76
Adept
Posts: 200
Joined: Fri Apr 04, 2008 12:27 pm
Location: Sofia

Post by Ludmila76 » Tue Mar 24, 2009 10:32 am

passer-by wrote: "Обясненията" защо Хера е могла да се роди, а другите опити на сайлоните са се провалили, за значението на песента "All along the watchtower", за истинската природа на Кара Трейс, за смисъла на сцената с изгонването на гълъба от стаята и още няколко ме хвърлиха не в оркестъра, а ме телепортираха извън концертната зала.
"an epiphany in the shower"..."I didn't know what it meant but it's an image and let's put it on the board"... "other entity that doesn't like to be called God"..."show was always intended to be relevant and be current to our society and lives and that it wasn't completely escapist"...huh?

Много дразнещо. Много по-просто щеше да бъде да каже - "ами през последните месеци пушехме доста трева", или "моята сциентологична секта така ги вижда нещата".
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Mar 24, 2009 10:44 am

Или пък трябваше да вземе пример от братя Уашовски и да остане тайнствен и загадъчен, а феновете да си развиват теориите - като при втората и третата Матрица. Показателно е, че братята отказаха да запишат режисьорски коментар на ДВД-тата, според мен за да не им лъсне творческото безсилие. Може и да греша, разбира се.

С това интервю Роналд Мур си вкарва сериозен автогол според мен. Това си е чиста проба творческа мърлящина. Или ако наистина си вярва, това си е притеснително. Дето вика Мирон от "Сблъсък" - "Звездите ми го говорят".
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Lord
E'lir
Posts: 163
Joined: Tue Jul 01, 2008 10:21 am

Post by Lord » Fri Mar 27, 2009 3:34 pm

Току-що изгледах финалния епизод.

Бях си го оставил и цяла седмица не го пипах, защото знаех, че ще ме почупи и няма да мога да мисля за нищо друго. Както и направи. Краят беше толкова... въздействащ, красив.
Прави сте, че много сюжетни нишки просто виснаха - чисто техническата част, където трябваше а ни се обяснят много неща е провал.

Само че, аз от Галактика винаги съм очаквал да ми действа на емоционално ниво, докато всичко останало е било от второстепенна важност. Така че, според личните ми критерии, това си остава най-добрият сериал, който съм гледал.
Last edited by Lord on Fri Mar 27, 2009 3:35 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Mar 27, 2009 3:35 pm

Аз тъкмо минах 14-ти, цялата история с бунта не знам колко беше нужна, но беше много яко направена, особено на президентката гневната реч към Зарек по интеркома "I will end you!"

Останаха последните 6, т.е. още две гледания. Всички ме плашат с тия последни шест епизода, да видим...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Mar 29, 2009 11:30 am

Съжалявам, че ще разочаровам всички рационални аналитици и фенове на Твърдата Научност тук, но за мен финалът е ВЪЗХИТИТЕЛЕН!

Трудно ми е да опиша с думи колко се притеснявах как ще свърши сериалът, особено след всичките приказки за незавършеност, неясноти и т.н. Е, съжалявам, ама грам не мога да се съглася с вас. За мен Battlestar Galactica приключи изключително убедително, категорично и със стил, а в момента имам усещането, че нито една нишка не е останала висяща. Вероятно ако се разровя, ще видя, че то е грешно, но важното е, че финалът го създава. Начинът, по който намериха "Земята" и цялото подвеждане с имената, финалната битка в Колонията, недоверието и в крайна сметка ограниченията на Кавилите, Саймъните и Доралите и израстването през последните епизоди на Шестиците и Осмиците (Лиобените кат че ли си бяха развити през цялото време). Това, че Андерс най-сетне доби реален СМИСЪЛ, при това какъв! Великолепните флашбеци, сложени не за да развиват историята, а просто да ни покажат какви са били тия хора преди да почне всичко. И въобще...

Много съчувствам на хората, дето се прекарахте да го гледате сезона епизод за епизод между другото. С тая бавна трета четвърт сте си вкарали доста горчив автогол, ама като никой не ме слуша, това е. Аз нямах никакъв проблем, при положение, че всичките тия епизоди ги изгледах в два поредни дена.

Прочетох и интервюто и силно не съм съгласен с Ицо и Людмила за поведението на Муур. За мен е напълно разбираемо някои от концепциите във финала да не са точно и ясно формулирани дори в неговото съзнание, а това с "под душа" беше не някакво видение от синьото, а точно осъзнаване кое е важното в сериала и защо сцената, над която са се блъскали, не е излизала...

Ясно е, че Кара е някаква форма на "ангел", но такъв, който трябваше да израсне, който нямаше знанието наготово като 6 и Болтар привиденията. Но който също като тях да отведе човечеството до неговия "край" и началото на нашия. Хера беше важна, защото тя символизираше, не - тя въплъщаваше истинския съюз между човек и машина. И се превърна в първия "човек" в крайна сметка, от наша гледна точка.

Що се отнася до самия финал-финал, за мен концепцията, че ще дадем на диваците езика и ще им помагаме дискретно, но няма да ги обременим с проблемите, с враждите и драмите си, с "багажа" си, както го каза Лий, е чудесна. Никой не е казал, че няма да използват медицина помежду си, но в крайна сметка всеки от колонистите се беше напатил достатъчно от "цивилизация", за да не е примрял да я възражда.

И ОСОБЕНО много ви съчувствам, ако сте се подвели, но за мен от Минисериите още е болезнено очевидно, че в този сериал "религиозно-мистичният крап" (егати елементарното описание) е база, а не някаква украска. Battlеstar Galactica не започна като дори бегло чиста научна фантастика, че да свършва по тоя начин, и който е очаквал друго, не е гледал внимателно. В смисъл, какво очаквахте? Че нашите ще намерят някаква хипер технологична Земя, заселена от Коболци някога си, където ги чакат пътуващи във времето мега могъщи хора? Щото беше или това, или древното минало (за мен не е имало съмнение, че финалът ще свърже реалността на сериала с нашата). За мен концепциите за цикъла, за направляващата висша сила и лекия намек накрая, че Бог всъщност е просто една песен (уау! :shock: ) бяха чудовищно добра идея. Разкошно единение между фантастика и мистицизъм, направено от хора с талант.


Ако на някой му се възмущава от поста ми, моля да не приказва общи приказки, а много конкретни и точни критики, които да подлежат на обсъждане. Особено ще ми е приятно да кажете кои са висящите сюжетни линии и големите неясноти. Не го казвам като заяждане, наистина искам да видя кои са според вас и да си преценя за себе си такива ли са наистина.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 29, 2009 12:00 pm

След този ти пост, Симеоне, не мисля, че държиш да чуеш аргументи на тези от нас, които смятаме, че сценаристите са му отпуснали края в този сериал. Аз и си казах ясно мнението на няколкото предишни страници. Каквото и да ти приведем като аргументи, ти вече си си създал мнение за качеството на това, което си гледал и това, което ти си видял.

Радвам се, че сериалът ти е харесал до самия край.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Mar 29, 2009 12:01 pm

О, аз за качеството несъмнено имам мнение. Не очаквам някой да успее дам и го промени съществено. Но прочетох подробно предните страници и не намерих почти никакви *конкретни* критики. И щом съм попитал за аргументи, значи ги искам.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 29, 2009 12:08 pm

http://forums.comicbookresources.com/sh ... 6&page=122 Тук се включих по-активно в подобна дискусия, но не ми се повтаря наново. Там впрочем има чудесни аргументи и от двете страни и според мен си струва прочита. Аз се включих най-вече тук (по повод финала, иначе съм писал и по-назад).
Originally Posted by Loren
So do you refuse to consider Star Wars to be 'sci-fi', or should we take this to mean that you're the one and only person (besides Lucas) who actually LIKED the idea of midichlorians?

Star Wars is a classic fantasy story in a technological setting. You have the orphan on a quest, the wizard, the damsel in distress, the lovable rogue swashbuckler, the wizards order, the good and bad wizards, the mysticism of the Force. . .

And I very much disliked the idea of the midichlorians precisely because it went against all previous statements about the Force and the way to master it. Heck, it went against the whole way this tale was told in the Original Trilogy.

A brilliant and entertaining read on this and other SW subjects - http://www.amazon.com/Star-Wars-Tria...7967217&sr=1-1

As for Battlestar Galactica, of course it is Sci-Fi. The mystical-religious crap was what ruined it for me. And the ending was absurd, especially the decision of nearly 40 000 people to all go primitive. As someone already said here, if I was there I would have jumped in the Sun on one of the ships. And the decision to leave unresolved subplots is lame. I see a lot of people here are quite comfortable with evasive writing. I'm not. And this interview - http://www.tvguide.com/News/Battlest...n-1004256.aspx
is a mockery. Maybe unintentional, but a mockery all the same. For me.

The show jumped the shark in episode 4.10. IMO. Although the mutiny two-parter was perhaps my favourite moment in the whole show, together with the Admiral Caine three-parter.
__________________
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 29, 2009 12:10 pm

Originally Posted by cosmoboy
Myself, if I had been in a drawn out 4 year battle with Cylons,destroying that colony would not be enough. I wouldn't give up the ships and I'd use my tech to fortify whatever settlements I was planning. I understand the sentiment but they toss out practicality.
Excellent point. It made me think of the Israeli-Palestinian conflict. When (hopefully) they finally reach a peace agreement, does anyone imagine either party giving up its weapons and blindly trusting the other after what they've been through? (I'm not drawing direct comparisons that one is the humans and the other - the Cylons, so please don't go there).

OK, the Cylons went away, but what's the guarantee they wouldn't be back and wipe out the humans if they decide to do so?

So better keep your means of defence - you may need them. Better safe than sorry.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 29, 2009 12:11 pm

Originally Posted by passer-by
As for Battlestar Galactica, of course it is Sci-Fi. The mystical-religious crap was what ruined it for me.
Тук един форумец ме пита това:
Just outta curiosity, if that stuff bothers you (and I think it's a legitimate beef) then why'd you watch the show for 4 seasons? I'm an atheist, but explorations of spirituality in fiction don't bother me. If they did, I wouldn't invest years of my life consuming said fiction.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 29, 2009 12:13 pm

Originally Posted by howyadoin
Just outta curiosity, if that stuff bothers you (and I think it's a legitimate beef) then why'd you watch the show for 4 seasons? I'm an atheist, but explorations of spirituality in fiction don't bother me. If they did, I wouldn't invest years of my life consuming said fiction.
I watched the whole show for episodes like the Admiral Caine Trilogy or the mutiny two-parter or the whole Human-Cylon relation. What I most enjoyed in BSG was the realistic take on human relations in war time, human behaviour under stress, human reactions to "the others". I don't mind spirituality in fiction per se, it's just that somehow the mystical-religious part in THIS show didn't work for me as opposed to the more sci-fi-political-sociological elements, the more down-to-earth elements.

Not sure I explain it clearly enough. Apparently I perceived BSG as one thing and it turned out to be another, especially in the last episodes. And the creation of subplots that ended up with no explanation other than "It's God's plan" or in some cases not even that was a huge disappointment. For me. Other people enjoyed this way of ending the show. I didn't. I wanted to leave it on a positive feeling, but I simply couldn't.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 29, 2009 12:14 pm

Originally Posted by passer-by
I watched the whole show for episodes like the Admiral Caine Trilogy or the mutiny two-parter or the whole Human-Cylon relation. What I most enjoyed in BSG was the realistic take on human relations in war time, human behaviour under stress, human reactions to "the others". I don't mind spirituality in fiction per se, it's just that somehow the mystical-religious part in THIS show didn't work for me as opposed to the more sci-fi-political-sociological elements, the more down-to-earth elements.

Not sure I explain it clearly enough. Apparently I perceived BSG as one thing and it turned out to be another, especially in the last episodes. And the creation of subplots that ended up with no explanation other than "It's God's plan" or in some cases not even that was a huge disappointment. For me. Other people enjoyed this way of ending the show. I didn't. I wanted to leave it on a positive feeling, but I simply couldn't.
Тук howyadoin ми отговаря:
Fair enough. I've seen a lot of negative reactions to the religious aspects of the show in the past week, and it struck me odd because as I've said in the past, it's been one of the key parts of the show from the beginning. Yours is one of the few positions I've seen that actually made sense - the rest seem to be held by people who were waiting to have their fragile egos stroked by the revelation that the believers in the show (i.e., damn near all the characters) were crazy and wrong.

All that being said, which subplots do you feel weren't satisfactorily resolved?
Last edited by passer-by on Sun Mar 29, 2009 12:17 pm, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 1 guest