Стандарти (историята с Pussy Riot и др. подобни)

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Sep 26, 2012 9:01 am

RRSunknown wrote:Никакъв свободен избор не виждам в тежката догматика на православната църква където се носят златни корони.
Инквизиция обаче е нямало, нали? А и златни корони не носи кой да е. :)
Hemos pasado!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Sep 26, 2012 9:37 am

Валери, пет поста над теб Амелия е пуснала абсолютно същото.
Иначе за мен и Мишо Шамара, и нескопосаните му произведения са доста смешни. Твърде насериозно се взе този човек. Но това не е причина и полицията да го взима насериозно, осбено като се има предвид, че като на шега директно отписва по-леките престъпления.

Ивайло, християнската вяра също иска безпрекословно подчинение (притчата за Авраам и Исак), въобще няма религия, която да толерира другите религии и да не дава на последователите си абсолютни напътствия. Освен може би пастафарианството:). Съгласна съм, че православната религия е по-мека от католицизма, но ако оставиш да се разпореждат с нея хора като пловдивския митрополит Николай, примерно, тя ще стане доста по-недемократична от католицизма в някои страни. И всичко напълно обосновано по светото писание, нали.

Да, при исляма го има джихада и какво ли още не. Въпросът е, че ако поровиш и в Стария завет ще откриеш основания за подобни неща. Изборът е дали ще ги изпълняваш. Християните от доста години са избрали да пренебрегват тези части, докато мюсюлманите от известно количество години са се върнали на тях. Както каза RRS имало е примери и за просветен ислям.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Sep 26, 2012 9:49 am

В Стария завет действително има такива неща, но Христос променя доста правила - тъкмо затова е Новият завет.
Просветен ислям е имало, да. Но неагресивен ислям е нямало никога.
Hemos pasado!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Sep 26, 2012 11:35 am

Това е невярно. Казавам го като човек, познавал дълго време хора от, и посетил, най-голямата ислямска държава в света - Индонезия. Ислямът може да бъде толерантен. Както каза Морви, избор на вярващите е дали да спазват повели, последно актуални в един свят на набези и оцеляване в пустинята отпреди 1500 години, или да спазват духа им.
This is it. Ground zero.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Sep 26, 2012 6:53 pm

Toлерантен ислям няма. Има толерантни мюсюлмани.
Аз пък го казвам от позицията не само на човек, познавал дълго време мюсюлмани и посещавал ислямски страни - но и на човек, сродил се с мюсюлмани.
Hemos pasado!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Sep 26, 2012 6:58 pm

Не знам колко си в час с логиката като такава, но когато ти доказваш "всичко", трябва да знаеш, че всеки един-ЕДИНСТВЕН пример, който те оборва, прави твърдението ти невярно.

Ако твърдиш, че СЪЩЕСТВУВАТ нетолерантен ислям и мюсюлмани, това е друга работа. Коригирай си твърденията.

Останалото е въртене на семантика. Какъв е ислямът е ирелевантно (и защитавайки твърдения за него само показваш, че спориш за принципа, а не за истината), релевантно е какви са хората, които го изповядват.
This is it. Ground zero.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Sep 26, 2012 8:08 pm

Не виждам мегдан за логически съждения или изводи. Трябват 2 неща:
- да се прочете Корана (без добавките на издателя) - за да видиш за какво става дума;
- да се покантактува малко с различни мюсюлмани, отвъд границите на нормалното добро познанство - за да видиш доколко Корана определя живота им.
И толкова. Никакви съждения, никакви мисловни салта - всичко ти е пред очите.

Бил си в Индонезия - но като турист. Ама то... като турист и аз съм бил. Е, не в Индонезия, но в Турция съм възхитен от отношението към друговереца-турист.
Опитай се обаче да поживееш малко в ислямска страна.

Имаш приятели от Индонезия - прекрасно! Опитай се обаче да поискаш за жена сестрата на някого от тях. А ако не ти се обвързва и "само" преспиш с мюсюлманка от ислямска страна - онова, което вероятно ще последва, няма нищо общо с толерантността.

Изобщо - толерантни могат да бъдат само онези мюсюлмани, които са такива само номинално - но иначе не са кой знае колко религиозни. Но понякога и от тяхна страна има изненади.
Hemos pasado!

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Sep 26, 2012 8:12 pm

Каква изненада!!! Прекомерно вярващите християни са същите!
Справка: САЩ.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Sep 26, 2012 8:13 pm

Е ти как си се оженил за мюсюлманка тогава?

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Sep 26, 2012 8:31 pm

Имаше доста трудности от роднинско естество. При все, че Казахстан е светска държава. Но някои роднини на жена ми бяха категорично против такъв брак и даже се стигна до скандали, в някои от които а-ха да се извадят и ножове.
Колкото до жена ми - тя например беше убедена, че ние - християните - имаме много богове, както и че повечето от нас си нямат друга работа, освен да съчиняват гадости за Мохамед и да обиждат вярата й. Става дума за човек с висше образование, който през целия си живот е бил сред християни: съседи, съученици, приятели, състуденти, колеги и пр. Просто това е чула от муллата - това е и запомнила.
Та, представи си основната маса мюсюлмани - онези без висше образование, които са виждали християни само по телевизията.

@ Амелия, в САЩ са основно протестанти. А историята на протестантството може да съперничи по кръвожадност на тази на католицизма.
Въпреки това не вярвам някой протестант, вживявайки се в ролята на будното общество, да е почнал да те учи как да си възпитаваш децата и да те е нагрубил, задето не го слушаш. Замисляла ли си се, когато ти постъпваш така? С какво си по-добра от фанатиците?
Last edited by Zeiss_optik on Wed Sep 26, 2012 8:42 pm, edited 1 time in total.
Hemos pasado!

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Sep 26, 2012 8:40 pm

А защо човек с висше образование, който комуникира нон-стоп с християни, вярва на глупостите на мулата?

Аз си задавам този въпрос понякога, но не много често, щото дори супер набожните ми колеги са успели да развият няква критическа мисъл, иначе нямаше да са в Уни-то. И въпреки това нееднократно съм се чудила как успяват да съвместят науката със Свещените си книги. Някво почти шизофренично изглежда, таковата. Все едно водят два напълно различни живота с две напълно различни личности. Става дума само за супер набожните учени, нали. Болшинството вярващи учени са доста умерени всъщност и там ми е ясно как протича мисловния процес.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Sep 26, 2012 8:47 pm

В контактите й с християни почти никога не е ставало дума за религия. Причината е пак муллата - предупреждавал, че християните или ще почнат да обиждат, или да лъжат.
И това - в светска държава!
Сега като гледам тоя процес в Пазарджик - невинни, ли!...
Hemos pasado!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Sep 26, 2012 8:53 pm

Наистина ми е странно жена ти която толкова слуша муллата да се жени за лъжливия християнин без дори да се опитат да те конвертнат в религията .

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Sep 26, 2012 9:01 pm

RRSunknown wrote:Наистина ми е странно жена ти която толкова слуша муллата да се жени за лъжливия християнин без дори да се опитат да те конвертнат в религията .
А, опитаха! :D
Но темата е дъъъъъъъълга.
Hemos pasado!

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Sep 26, 2012 9:09 pm

@цайса
Видях, че си ми писал горе за протестантите в САЩ. Не ме интересува към кой клон на християнството спадат - една книга четат сичките. След като си вадят инфото от едно място, моем да ги сравняваме преспокойно. И всичките могат да се изкривят в нещо неприятно без изключение. Майка ми имаше един клиент, православен поп, ама към няква изчанчена версия на православието, дето се движи по стария календар. Та пичът ни разказа един път в магазина как всички освен неговата сектица ще идат в Ада. Ма тва православни християни, католици, протестанти, ма тва мюсюлмани, ма тва будисти, шинтоисти, хиндуисти - сичкото отива в Ада, щото е много грешно. Само тея много специфични православни християни ще идат в Рая. Имаше и друг клиент-поп, с когото пък си обменяхме касетки на King Diamond и Merciful Fate и когото като попитах дали знае кво е седмият син на седмия син, ми отговори, че е албум на Мейдън. Секви ги има.

А протестантите и католиците постоянно се опитват да ми се бъркат и да ми разправят как да си възпитавам децата, как да бременея и абортирам - изобщо, могат да са безкрайно досадни във вмешателствата си. Аз не съм си позволила такива неща към тях. Ако тук правиш аналогия с поведението ми към теб - не ми се налага да стигам до тея крайности, щото канадските закони се грижат изродите, възпитаващи децата си във фашистки идеали и турящи им пушки в ръцете, да спрат да имат контакт с тези деца.

Иначе ние тук си говорим за религия постоянно, щото е супер интересно така както сме се събрали отвсякъде. Имало е моменти, в които в един офис работим заедно православна християнка, католичка, мюсюлманин, хиндуистка, будистка, и един пич дето се води към Pentecostal church, квото и да е това. Страшно е готино да си разказваме за собствените общества, култури и т.н. Въпрос на човешко любопитство и отворен към света ум е. Иначе религиозните им водачи и на тея хора им разправят кви ли не глупости, ама личния опит си е личен опит. Та затова ми е супер странно що хората не го правят, особено предполагаемо по-умните от тях.
Last edited by Amelia on Wed Sep 26, 2012 9:12 pm, edited 2 times in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Semrush [Bot] and 6 guests