Акцията на ГДБОП срещу Chitanka.info

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Jul 04, 2010 6:50 pm

Moridin wrote:Няма сигурно. (1) Те са със сигурност пренебрежимо малко, залагам си главата. Тук си играем на причинно-следствени връзки, аз предлагам да използваме истинска статистика обаче и да се види.

(2) Ице, колко малко е "пренебрежимо малко", математиката отдавна е казала. Има интернет, прочети ;)

(3) Симеоне, според мен пак преувеличаваш. (4) НАИСТИНА ви казвам, че са единици хората, които сериозно и достатъчно пиратстват книги.
(1) Не виждам откъде я имаш тая сигурност.

(2) Не ми излизай с математически абстракции, моля. Говорим за конкретни тиражи, конкретни продажби и конкретни пропуснати ползи.

(3) А ти пък омаловажаваш.

(4) Наистина ли ни го казваш, че малко хора пиратствали? Брей. И как го установи това?


Пак казвам - при сегашните тиражи в България всяка продадена бройка е важна. Всяка една. Пренебрежимо малкото за теб не е такова за издателствата.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6471
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sun Jul 04, 2010 7:06 pm

Бтв, ще ми се пиратстването на книги да не се приравнява на пиратстването на игри, музика или филми. Пиша това заради няколко поста на РРС и Амикае по-назад. Различните пиратствания влияят различно както на съответната индустрия, така и на потребителите. Що се отнася до музиката, в доста случаи свободният даунлоуд вместо да пречи, по-скоро помага на неизвестни изпълнители да натрупат популярност. Ей ви ги Sabaton, примерно - вече имат две успешни изяви на територията на България и им предстои трета, а буквално всички мои познати, които сега им се водят почитатели, се запознаха с тях именно благодарение на торентите. Те, естествено, не са единственият пример. При филмите положението е различно и конкретно в България има доволно много причини за пиратстване и извън финансовата, но няма да обяснявам за това. Бистрили сме го достатъчно пъти. Във всеки случай съм доста за платен даунлоуд на филми на разумни цени. При пиратството на филми и музика обаче потребителят може да получи нещо напълно еквивалентно на това, което ще получи срещу заплащане, като разликата ще е само в опаковката. При игрите това не е така - който разбира повече, да обясни защо. При книгите пък съвсем. Особено тук, в България. Да се чете от монитор е истински ад, а спрямо нашия стандарт устройствата за четене на електронни книги все още са доста скъпи. Повечето хора, които ползват библиотека от рода на читанката, го правят не с цел да прочетат някоя книга, а да извадят цитат, да проверят превода, да видят за какво е целият шум около тая книга и т.н. Честно казано, не познавам човек, който би чел от компютъра, освен ако това не е наистина единствената му възможност - имам предвид да не може да я купи, заеме или вземе от библиотека. Свалил съм доста книги, но повечето просто ги изтрих. Прочел съм онлайн само една книга - вездесъщото "Пощоряване" - знаете много добре защо не купих оригиналния превод. Във всеки случай, ако в България имаше функциониращи онлайн-библиотеки, пълни като Читанката, пък макар и платени, положението щеше да е много по-добро. Ама няма. А, все пак, си трябват.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Sun Jul 04, 2010 7:08 pm

Само минавам да споделя още едно изследване: http://www.magellanmediapartners.com/in ... rticle/96/ . Понеже се говори за статистика, аз от няколко дни се ровя да изнамирам статии с такава (все западни естествено) - някои вече ги споменавах - и досега не намерих изследване, което еднозначно да твърди, че свободното разпространяване на книги ограничава продажбите им - точно обратното. А много ми се иска, честно казано, така че ако някой разполага с противоположна информация, да сподели, за да може да се води по-фактологичен разговор.

Прибавено: А да, ето още един експеримент, контролиран лично от автора... с интересен резултат: http://www.nytimes.com/2009/12/17/techn ... .html?_r=3 :mrgreen:. (Не е тема на цялата статия - споменава се към средата.)

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Sun Jul 04, 2010 8:30 pm

Itilon wrote:....... досега не намерих изследване, което еднозначно да твърди, че свободното разпространяване на книги ограничава продажбите им - точно обратното. .......
Съвсем накратко - по-рано дадох връзка към безплатната библиотека на Baen Books. Бях изненадан да видя, че тя е стартирала през 2000 г. Ако безплатното разпространение на книги беше толкова полезно за продажбите, защо във въпросната библиотека не са всички книги на авторите, издали през това издателство от 2000 г. насам? Защо най-новите издания, излезли през последните месеци, не са вътре? Добре де, за това последното не съм проверил внимателно, а съм гледал само един автор, но по-нататък ще огледам и други. Защо други големи издателства нямат сравнително пълни безплатни онлайн библиотеки? Все пак, ако се покаже на авторите, че ще печелят повече, те несъмнено ще се съгласят да си пуснат произведеният онлайн.
Текущата ми хипотеза е, че текат два процеса. Безплатните книги са ползотворни за неизвестни или начинаещи автори и за книги, чиято популярност вече е отминала. И същевременно вредят на хитовите заглавия. За жалост нямам достатъчно данни за проверка.

P.S. Цитираната по-горе статия, както и по-рано цитираната със сравнението между различни заглавия, като че ли потвърждават моята хипотеза. Във всички разглеждани случаи книгите, чиито продажби са се увеличили леко, са били отдавна вече издадени. Но продължавам да смятам, че това не е достатъчно за потвърждаване на моето предположение.

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Sun Jul 04, 2010 8:34 pm

P.P.S. Малко обърках бутоните.
Продължавам да се чудя защо толкова много хора смятат своето мнение за единствено меродавно.
"Аз не мога да чета от монитор" се приравнява на "четенето от монитор е невъзможно".
"Аз ползвам сайта само за справки" означава "всички ползват сайта само за справки".
"Аз си купувам книгата, ако мога" води до извода, че всички правят така.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jul 04, 2010 8:48 pm

Или пък "аз пиратствам книги" означава "всички пиратстват книги"

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6471
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sun Jul 04, 2010 8:57 pm

bsb wrote: 1)"Аз не мога да чета от монитор" се приравнява на "четенето от монитор е невъзможно".
2)"Аз ползвам сайта само за справки" означава "всички ползват сайта само за справки".
3)"Аз си купувам книгата, ако мога" води до извода, че всички правят така.
1)Това никой не го е казвал. Дори аз, лично, казах, че е, само че е - прочетох цяла книга така. Естествено, направих го, защото нямаше как да я прочета иначе, и си беше истински ад, да. Ако я имаше на хартия с добър превод, щях да я прочета така. А ако някой тук ми каже, че може да прочете един том на "Колелото на времето", да речем, със същата скорост, с която би го прочел на хартия, ще се учудя.
2)И аз, и РРС написахме "повечето". Ако трябва да съм сериозен, всички, за които знам, че са ползвали читанката преди ГДБОП да я направят световно известна, я ползваха за справки, а не за сериозно четене.
3)Отново, нямам спомен някой да е казвал подобно нещо.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Sun Jul 04, 2010 9:23 pm

Аз лично много рядко бих прочел книга, която наистина ме интересува на компютъра, предпочитам да си я купя. Напротив, от е-формата, бих могъл да се запозная с насоката на книгата, и това да ми повлияе да си я купя. Що се отнася до откъси или справочен материал си предпочитам оттук. Отделно, че е безумно нагло в една разпадаща се държава да се акцентира върху точно този тип пиратстване...
Който иска да ми се обижда, но моето мнение е, че подобни акции могат да бъдат подкрепени само от хора без собствено мнение а такова формирано от ТВ авторитети. Или от самите потърпевши, които не са чак толкова потърпевши, поради причини които вече написах.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jul 04, 2010 9:47 pm

Аз нито една цяла книга не съм чел от читанка с изключение на две книги-игри но ако са следили колко пъти съм отварял текст сигурно са отчели хиляди сваляние и милиони загуби.

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Sun Jul 04, 2010 10:12 pm

tigermaster, реално не ме опровергаваш :)
А макар мнението ми да бе непосредствено предизвикано от твоето, всъщност то не беше насочено само към теб, затова и не цитирах точно твоите думи. Мързи ме да търся дали в тази тема някой е говорил за купуването на книги, но те уверявам, че на други места този аргумент беше приведен: "като харесам книгата, после се опитвам да я купя, стига да е възможно".

Възможно е и да се надприказваме. Аз пък съм прочел една книга от Читанката (защото си я купих на старо, обаче първите й страници липсваха). Ако не ме мързеше, щях да прочета още. За сметка на това имам няколко книги, свалени и прочетени доста по-рано и от други места. И отделно и в момента чета една-две книги директно от сайт.
Кажете сега, това не е ли явно доказателство, че четенето на книги от компютър е широко разпространено? И тъй като нямам намерение да си ги купя, това не доказва ли, че никой няма такова намерение?

В крайна сметка подобни примери са непродуктивни. Може да се спори за загубите и всъщност всеки разумен човек е наясно, че обявяваните от RIAA, MPAA и нашите издателства числа са изведени по порочен начин. Но за мен е очевидно, че предлаганото по този начин съдържание има своята достатъчно голяма аудитория. Просто защото ако нямаше, нямаше да има и такова голямо предлагане.

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Sun Jul 04, 2010 10:35 pm

като стана дума, и аз съм чел поне седем книги от компютъра без никакво намерение да си ги купувам. Когато накрая си купих две, бяха минали три години.

Да не каже някой, че бсб е изключението :P

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jul 04, 2010 10:46 pm

Ето нещата си дойдоха на мястото - видя се кои са пиратите и защо съдят за нещата от тяхната камбанария.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sun Jul 04, 2010 10:55 pm

ОК за мен тази дискусия приключи, всеки си изказа мнението културно и резултатът общо - взето, както казват руснаците, е ничья.
Разбира се, мога с лекота да оборя сакралното число 175 на Жоро и то така, че той завинаги да съжали, че го е изтъкнал :lol: , но защо да го правя, като нищо лошо не ми е направил човекът, а и все още е млад, има да се учи ;р
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jul 04, 2010 10:59 pm

RRSunknown wrote:Ето нещата си дойдоха на мястото - видя се кои са пиратите и защо съдят за нещата от тяхната камбанария.
Батеее, разкри голямата конспирация! Съсипани сме всички и оборени. Аз пък не съм свалил книга през живота си, ае да видим къде ще ме сложиш в малоумната си статистика...

Само един въпрос имам - как не ти писна да повтаряш това за "почти николкото" актуални и лесно откриваеми книги след ДЕСЕТКИТЕ примери, които ти се дадоха тук?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jul 04, 2010 11:09 pm

Научи се да смяташ
"десетките" пример бяха всъщост няколко изолорани случая на фона на многото други.
Разбира се ти няма как да го знаеш това тъй като не си си направил труда да влезеш в читанка и да видиш какво и как предлага.
Твърдиш че
За всяка книга, дето я няма в Читанка, някоя друга я има
Това не е вярно.

На всичкото отгоре това го казаха и други хора но явно тях ги пропускаме.

И не на последно място - за хиляден път ви казвам че свалят или изобщо не качват произведения за които са помолени да не се качват - не гледайте оня "черен" списък - той стои от 2 години , остарял - много по-нови книги са сваляни или изобщо не са качвани заради подаден сигнал от издател.
Last edited by RRSunknown on Sun Jul 04, 2010 11:15 pm, edited 1 time in total.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests