Препрочитане на Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Shamajotsi » Sat Aug 12, 2023 12:16 am

Хайде и аз да дам моите два тарвалонски сребърника!

Първо, за срещата между Мат и Тричките глупачки (по Доньо Донев). И аз се изнервих на всички в този епизод - включително и Мат - но четейки коментарите ви, ми дойде на ум нещо, на което според мен не се отдава достатъчно внимание. А именно, че тричките (или поне Егвийн и Нинийв) са компулсивни лъжкини. Посочете ми някой, който не е от Тар Валон, с когото са се запознали след като са постъпили в Бялата Кула, и аз ще ви покажа човек, когото са лъгали, че са Айез Седай. Тийр, Морския народ, Аийлците, Танчико - няма празно за тези моми, навсякъде се правят на това, което не са. По времето на тази среща на самата Егвийн ал-Вийр, Пазителката на Печатите, Пламъкът на Тар Валон, Амирлинския Трон, дупарата ѝ буквално е още насининена и боляща заради такова прегрешение. Мат последното не го знае, но е бил свидетел как Нинийв и Елейн са се престрували на Айез Седай в Тийр, пък Егвийн освен там и пред аийлците. На практика последния път когато вижда всяка от тях, те се преструват преструват пред някого - и получават почитания, каквито не заслужават.

И нали, отделно от това, че последния път, когато е виждал Елейн и Нинийв, трябваше да им сапсява кожите, както и кожата на Егвийн, защото бяха тръгнали тричките самички срещу 13 черни сестри без никакъв план...

И сега влиза нашичкия в Салидар и вижда, че Елейн и Нинив пак се правят на Айез Седай, а Егвийн се прави на Амирлинския трон! Еми струва ми се напълно резонно Мат да реши, че пак са на път да изядат здрав пердах ако той не ги измъкне от поредните неприятности, в които са се забъркали по начина, по който те все се забъркват в такива неща.

Можеше ли да не се заглежда по формите им? Можеше и трябваше - срам, Мат, вече си баща с малко дете, какъв пример даваш! Но че Уондър гърлз са power tripping глупави комплексарки с неподплатено с нищо самочувствие(окей, Елейн в по-малка степен, но другите две определено ѝ влияят много зле!) и сами докараха тази малоумна ситуация за мен е повече от ясно.

Тъй, Ранд и Мин - единственото, което имам да кажа, което не сте казали, е че по някаква причина ме изкефи как онази Мъдра и Мин се обикнаха от две изречения (и едно видение). Трябва повече приятелство в тези книги.

А че Ранд прави грешки с Аша'маните е ясно - но именно защото го виждаме какво иска да постигне и защо, за мен този епизод беше много як. Кара ме искрено да му съчувствам на човека - опитва се да създаде някаква организация, да подготви света по-добре за Последната Битка, но и вижда как няма време и как май-май не прави нещата като хората. Дори не му се зарадваха на речта! Right in the feels...

И накрая изпитвам садистичен кеф да гледам как този Мазрим Таим се гърчи - когато Ранд най-невинно каза "ми то излиза, че аз съм първия Аша'ман - което те прави втори, Мазрим Таим" (и после нашия се чудеше защо онзи се изяждаше от яд) :lol: . И да, тотъли учениците са преименували фермата на Черната Кула, веднага ти повярвах, Мазриме :lol: .

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Sat Aug 12, 2023 4:05 am

Изчетох и другите три глави. Умилението на Ранд, че Мин му вика овчар, селяндур и т.н. е готино, но пак показва колко зле се справяха със задачата да му напомнят, че е човек, а не само Спасителят на света (тм) Мат и Егвийн.

Историята с уж битата жена, която Том искал да спасява вярно в наши дни кънти много на кухо. Да не говорим, че е твърде нелогична сама по себе си - първо "How he treated her was common knowledge in the village", но после пък се оказа, че "Holding the purse strings tight in her fist and cracking his head open with whatever lies to hand every time he stops into the inn for an ale. As she always had, so I learned later from a few discreet inquiries". Значи жената хем се прави на жертва пред съседите (за чий дявол?), хем достатъчно много от тях знаят истината.
As for Elayne, noblewomen never had enough sense to come in out of the rain. And then they were indignant when they got wet.
Мат има толкова много чужди спомени, би трябвало да е забелязал, че благородничките не са кой знае колко по-разглезени или вироглави от простолюдието в тоя свят. :P

От гледна точка на средностатистическия аша'ман, Ранд сигурно изглежда като шеф на голяма фирма, който идва от дъжд на вятър, няма си идея какво става в даден отдел/клон, ама прави радикални промени и чака аплодисменти. Яко беше как ядоса Таим без да иска, но като не ще да идва лично защото Луз беснее, поне да си беше намерил някой да му докладва какво става, а не да тъне в неведение.

Таим дали си измисли тия Червени които уж бродели по пътищата да търсят преливащи мъже на път за "Фермата"? Разстоянието до Тар Валон ми се вижда множко да са успели да се организират толкова бързо.
But if Aemlyn and Arathelle and Pelivar and Luan and all of them had every one proclaimed their joy that Elayne was on her way to Caemlyn
Все още май Ранд си мисли, че гениалният му план за Елейн е в кърпа вързан. Poor bastard...
If they had sent an embassy to the Dragon Reborn, to a man who could channel, then they must be all but ready to accept his protection.
Доста набляга на пожелателното мислене напоследък Ранд.
Melaine did not think Min a traitor, quite the contrary, and seemed to think even better of her. Wise Ones did have their own version of the Aiel view of spies. But she argued that with notable exceptions, Aes Sedai could be trusted as far as Shaido, which was to say not until they had been taken captive and made gai’shain.
Значи наистина айилците нямат хич доверие на шайдо, ама като Севана идва я третират като рандъм Мъдра? Окей.

Покрай всичките описания на рокли плюс makeover-a на Мин се замислих има ли седайка, която да има дързостта да не носи рокля, а някакви други дрехи. Или има неписано правило, че не може, защото се подрива авторитета на Тар Валон като център номер едно на женската мода в света.
There were tilted eyes from Saldaea and pale, short fellows from Cairhien.
Поредният пирон в ковчега на изцепките на тема "Randland is totally a melting pot like 21st century New York".

Черната кула е доста неподходящо име, при положение, че черното в Рандланд се свързва с Мраколюбците и Тъмния. Явно Rule of Cool е надделяло над здравия разум. :)
If I said I was going to climb a glass mountain and kill a giant with my bare hands, they’d just ask if I needed any help on the way, and they would not expect me to.”
Биргит, разбираемо, не иска да се държат с нея като с герой от преданията. Елейн трябваше да й каже просто, че Егвийн е толкова самовлюбена, че няма опасност да има особен респект от нея.
Elayne had seen few Aiel except in the Stone of Tear, but she did know they hid their emotions, and Aviendha did it very well.
Авиенда крие добре емоциите си? За същата избухлива червенокоска ли говорим? Която няколко страници след това напълно опровергава това смехотворно твърдение:
Aviendha was on her feet so fast she simply seemed to be one place then the other. “What is her name?” Her green eyes blazed, and she had the knife in her hand.
Естествено, Авиенда не просто предложи на Елейн да бъде наказана, ами и се съблече и застана в позиция за бой с пръчка. Обаче все още има хора, които упорито отказват да признаят БДСМ фетишите на Джордан.
И сега влиза нашичкия в Салидар и вижда, че Елейн и Нинив пак се правят на Айез Седай, а Егвийн се прави на Амирлинския трон! Еми струва ми се напълно резонно Мат да реши, че пак са на път да изядат здрав пердах ако той не ги измъкне от поредните неприятности, в които са се забъркали по начина, по който те все се забъркват в такива неща.
Все пак едно е да се правиш на Айез Седай пред "мъгълите", съвсем друго в градче със стотици седайки. А и те го правеха не с цел да се превземат или за забавление. Пък и логистиката хич не пасва - никой не знаеше, че Мат ще дойде лично, докато не се появи - кога успя Егвийн да открие не само да реши да си прави майтапи с Мат, ами и намери седмоцветен епитрахил? Нинив се "правеше на Айез Седай" в Салидар пред цяла тълпа седайки преди да отидат при Егвийн, Мат би трябвало да забележи, че никой не се държи с нея като с Посветена.

Затова вместо да виня тоя или оня герой, аз направо виня автора, защото целият сетъп е изсмукан от пръстите. Айез седай, които си умират за какви ли не церемонии, да пуснат пратеник на Преродения дракон да види Амирлин все едно отива да пие по едно в кръчмата с аверите? Да бе, да. После Елейн и Егвийн изведнъж решиха, че Мат много им трябва, защото са чели седма книга, друга причина аз поне не виждам, имайки предвид твърде ниското им мнение за него.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by coldie » Sat Aug 12, 2023 11:05 am

Ghibli wrote:
Fri Aug 11, 2023 7:57 pm
Добре дошъл си да се включиш и да ни обясниш, но без да пускаш намеци за това колко сме тъпи, че не можем да разберем смисъла след 20 години. И със спойлерите от късните книги скрити :)
Не сте тъпи. Ако вие сте тъпи значи и аз съм тъп.
Не искам да обяснявам, нека всеки си го усети сам.
Единственото, което сякаш трябва да кажа е, че Робърт Джордън е знаел финала, когато е започнал да пише.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5773
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Sun Aug 13, 2023 1:50 am

Matrim wrote:
Sat Aug 12, 2023 4:05 am
Историята с уж битата жена, която Том искал да спасява вярно в наши дни кънти много на кухо. Да не говорим, че е твърде нелогична сама по себе си - първо "How he treated her was common knowledge in the village", но после пък се оказа, че "Holding the purse strings tight in her fist and cracking his head open with whatever lies to hand every time he stops into the inn for an ale. As she always had, so I learned later from a few discreet inquiries". Значи жената хем се прави на жертва пред съседите (за чий дявол?), хем достатъчно много от тях знаят истината.
Аз това го разбрах като случай на взаимно насилие. Тя не се преструва, мъжът й наистина я бие и тормози (Том това го е видял с очите си, плюс цялото село знае), а в същото време и тя упражнява тормоз и по някой удар от време на време (това също се знае в селото, но Том не е имал случай да го види). Може изначално да са се събрали двама насилници, но според това, което съм чела за домашното насилие, понякога се стига до някаква подобна ситуация, при която жертвата се защитава психически, като също минава в режим на агресия и нормализира насилието. "Нашата любов е такава, истинска." В книгата историята се разказва с идеята да покаже как всичко й е било наред на жената и това е доста тъжно.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Sun Aug 13, 2023 3:21 pm

Ghibli wrote:
Fri Aug 11, 2023 6:18 pm
Demandred wrote:
Fri Aug 11, 2023 3:25 pm
Аз не съм съгласен, че Мат се държа най-малко дразнещо от всички
Може и да си прав, но мен ме подразни най-малко. Неговите постъпки са мотивирани от загриженост и желание да ги спаси, ако ще и да гледа на тях като на тъпи гъски, които не знаят в какво са се забъркали и това по принцип да е дразнещо. (Обръщение към Вселената с театрално вдигнати ръце: Нима не е прав?! Край на обръщението към Вселената.) После като го питаха, дори и след всичко, той каза - Егвийн си е Егвийн, разбирай, тя ми е близка и толкова. Сравни това с прилагането на сила (опит за овързване със сайдар и като не им се получи - ритник откъм гърба, достатъчно силен, че да той чак да накуцва, и то много след случката), мотивирано от презрение към този нехранимайко и глупак Мат и извършено просто защото искат и могат да приложат сила, и разсъжденията после как може да е нехранимайко, но поне могат да го манипулират и използват (като се позоват на чувството му за чест и това, че ги смята за близки и желае да ги защити).

Нито една от тях не му каза къде бърка - ще възразиш, че не са имали възможност, аз пък ще възразя, че при желание трима могат да надговорят един и някак да вмъкнат в монолога му нужната информация, но трябва желание за това. Нашите бяха прекалено шокирани, че не са могли да го овържат със силата и ги интересуваше повече как така не са успели, не да говорят наистина с него. В речта му след това имаше доста моменти, когато можеха да се намесят, но само мълчаха и го слушаха, за да видят докъде ще стигне и какви тайни ще "издаде".

Специално се върнах и прочетох - "snatching the stole from Egwene's neck, he hauled her hurriedly out of the chair" и "giving Egwene a small shove away from the table" - действията му се описват като бързи, а не груби. Той бърза да я махне от стола, защото очаква всяка секунда да влезе истинската Амирлин, която ще съдере кожата на Егвийн, ако я види така.
Аз не виждам с опита за прилагане на сила точно в този случай, при положение, че Мат, който е доста по-едър и физически силен от Егвийн, я издърпа от стола ѝ и свали шала от раменете без да я пита. Да, прави това с добри намерения, обаче Егвийн няма как да знае това, а и за преливащи да използват силата в такива случаи си е условен рефлекс. А след като потоците изчезнаха е съвсем нормално Егвийн и Елейн да бъдат шокирани за известно време.

В мислите и действията на Мат относно Supergirls почти винаги се вижда много явно патерналистично отношение, което го няма в мислите му относно негови познати или приятели мъже. Още преди да стъпи в Салидар той неколкократно си мислеше как ще трябва да ги спасява отново (като че ли досега го е правил поне 17 пъти, а не само веднъж). Той никога не си мисли подобни неща за Ранд или Перин примерно, независимо че е бил пряк свидетел на една камара случаи, в които Ранд беше на крачка от смърта и трябваше да бъде спасяван от Моарейн, Лан и кой още не. Той също така никога не поучава Ранд за нищо освен за военна стратегия, и дори това прави с нежелание. Обаче щом трябва да спасява fair maidens, Мат веднага става специалист по всичко и почва да им изнася лекции за ситуацията в Салидар и относно обичаите на седайките.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5773
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Mon Aug 14, 2023 1:30 pm

Ма аз не отричам, че Мат е сексист. Или че се държа зле в някои отношения в тази ситуация. Просто нашите три героини го побеждават във всяко отношение със своя сексизъм и своето държание в същата ситуация.
Добавям едно голямо IMHO 8-)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6937
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Wed Aug 16, 2023 2:31 am

Книга 6: Господарят на хаоса
Глави 43-47


Айез Седайките кроят обичайните си козни и се считат за много умни. Не са. Wonder girls са патки. Престоят на Мат в Салидар е песни, танци, задявки и отклоняване на покани да стане Стражник. (Да е жив и здрав медальона с лисича глава!) Перин се среща с Ранд, след което участва в римейк на Meet the Parents от Али експрес. Файле гледа Мин лошо. Мин гледа Файле с любопитство. Перин разчита миризми и разсъждава. Някакви рандъм айлци наръгват някаква рандъм Седайка, за да натопят Ранд. На тях им се получава. Репутацията на Ранд пред салидарките пада с 5-6 точки. Мат потегля с wonder girls към Ебу Дар. Wonder girls продължават да се държат като патки. Мат решава да не остане по-назад.

Като цяло кратички глави и предимно сетъп за предстоящия гранд финал. Имаше няколко забавни разсъждения на Мат за Нинив и Седайките.
If Nynaeve had really Healed Siuan and Leane, she would be worse than ever; she had always had a large opinion of herself, and after doing what could not be done, her head would be bigger than a dew melon.
Хем не е далеч от истината, хем Нинив точно в тия глави се държи като уплашена кошута и страни от него.
That was what being a Warder meant; Aes Sedai worked you till your hair fell out, then probably worked your bones after you were dead.
Тук съм на негова страна, освен шарен плащ и съмнителни здравни осигуровки, Стражниците кат цяло са изтеглили късата клечка в тая връзка.

Перин, милият, е тотално заслепен от Файле:
Faile had very few faults, but she did have a slight tendency toward jealousy. He was not supposed to know she had chased Calle Coplin half a mile with a stick, as if he would ever look twice at another woman when he had her.
От друга страна е единственият от тримата глухлапаци от Емондово поле, който успя да се ожени в богато семейство, та може би прави нещо както трябва :D

Поредният разговор, кой разбира жените най-добре. Първите 400 пъти беше по-забавно.
Perrin looked at Rand. "Do you ever think women are . . . strange?"

"Why are you asking me? You are the married man." Rand filled a silver-chased goblet with punch and handed it to him. "If you don't know, you will have to ask Mat. I know less every day."

"So do I," Perrin sighed. The punch was certainly cooling, Rand did not seem to be sweating at all. "Where is Mat, anyway? If I had to guess, I would say in the nearest tavern, and odds or evens whether he has a dice cup in his hands or a girl on his knee."
Харесва ми как Ранд става все по-практичен и мисли първо като Преродения Дракон и после като овчарчето от Горно нанадолно.
He hoped Perrin got on well with Bashere. But then, if they struck sparks, maybe Perrin would be more amenable to Tear.
Признавам си, че Nanowar of Steel са ме повредили малко, щото на долното бая се изхилих. Ех тая сутрешна Норвежка гора :D
Besides, much as it shamed him to admit it about Min, having a girl on his knees did feel nice. He was not made of wood.
Макар че откъсът е кринджи, все пак е highlight-а на Перин/Файле частта. Прав е човекът, с тия нрави в Салдеа как въобще успяват да свършат нещо?
"I promise, my heart," she said, placing her fingers over his mouth. "I promise I will not spy on Rand. You see, I am obedient to my lord husband. Do you remember how many grandchildren my mother said she expects?"

The sudden change of direction made him blink. But she had promised; that was the important thing. "Six, I think. I lost count when she started telling us which were to be boys and which girls." Lady Deira had had some startlingly frank advice on how this was to be achieved; thankfully he had missed most of it from wondering whether he should leave the room till she finished. Faile had just nodded away as though it was the most natural thing in the world, with her husband and her father there.

"At least six," she said with a truly wicked grin. "Perrin, she will be looking over our shoulders unless I can tell her she can expect the first soon, and I thought, if you ever managed to undo the rest of my buttons . . . " After months of marriage she still blushed, but that grin never faded. "The presence of a real bed after so many weeks makes me forward as a farmgirl at harvest."

Sometimes he wondered about these Saldaean farmgirls she was always bringing up. Blushes or no blushes, if they were as forward as Faile when he and she were alone, no crops would ever be harvested in Saldaea.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5773
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Wed Aug 16, 2023 10:36 pm

Файле вероятно има отделна прислужница, заета на пълно работно време само с шиене на копчета, това беше моят извод от тази сцена :mrgreen:

- Нещо, което се споменава за пореден път, но тук вече си го отбелязах:
Merana was sure they had the same thought as herself when they looked at Min. Seonid should certainly understand, though who could be certain? Seonid was very methodical and practical about her Warders, almost like a woman with a pair of prize wolfhounds she felt some affection for.
Въпреки че уж се казва как връзката между Аез Седай и стражник не е любовна, абсолютно всеки път като се спомене за Зелените и техните много стражници, се подразбира или сексуална връзка, или поне някакви чувства. И обикновено са някакви разсъждения от други седайки, тоест лица, запознати със ситуацията, а не някакви хорица, които през живота си не са имали случай да видят на живо Аез Седай.

-
To her, what Alanna had done was little short of rape. (...) The fool woman deserved a little upset, even atop Owein. Maybe it was not short of rape at all. (...) Merana found herself relenting. She remembered too well the fragile bundle of nerves she had been after Baran.
Хареса ми, че беше порицана постъпката на Алана, не ми хареса, че много бързо беше оправдана. Разстроена е била, то човещинка :roll:

-
First we must bring al'Thor to heel, so to speak.
Трябваше да съм свикнала, но не преставам да се удивлявам на самомнението им.

-
She was not a very good dancer — she kept trying to lead, for one thing — and he finally begged off.
It should have been nothing, but before he had gone ten paces the foxhead went icy cold on his chest.
Mat dodged a bullet there.

- С Леане не му излезе късметът, обаче.
she said, "You are a very good dancer," in that stroking voice, and then kissed him about as thoroughly as he had ever been kissed. He was so shocked he did not even try to get away. Sighing, she patted his cheek. "A very good dancer. Think of it as dancing next time, and you will do better." And off she went laughing
Хем е ВТФ постъпката й, хем ми хареса хуморът :twisted:

-
With luck; whatever they're doing won't take long, and we can be back here in five or ten days.
Нека се посмеем!

- Поредното доказателство, че Мат е свестен, а Егвийн не е:
they were all talking among themselves, ignoring the woman they had named Amyrlin. Egwene might as well have been alone; she looked alone. Knowing her, she was trying very hard to be what they had named her, and they let her walk alone, with everybody watching.

To the Pit of Doom with them if they think they can treat a Two Rivers woman that way, he thought grimly.

Striding to meet Egwene, he swept off his hat and bowed, making the best leg he knew how, and he could flourish with the best when he had to. "Good morning, Mother, and the Light shine on you," he said, loud enough to be heard in the village. Kneeling, he seized her right hand and kissed her Great Serpent ring. A quick glare and a grimace directed at Talmanes and the others, and hidden by Egwene from those behind her, had them all scrambling to kneel and call out, "The Light illumine you, Mother," or some variation. Even Thom and Juilin.

Egwene looked startled at first, though she hid it quickly. Then she smiled, and said softly, "Thank you, Mat."
И пет минути по-късно:
Egwene sighed. Maybe Elayne and Nynaeve between them could keep Mat from getting into too much trouble. Keeping him out entirely was probably too much to ask. She felt a pang of regret for using him, but he might be some use where he was, and he had had to be gotten away from the Band. Besides, he deserved it. Maybe Elayne would teach him a few manners.
- Срещата на Ранд с Перин беше хубав момент.

- Беше казано и по-рано, но едва сега като Перин взе да разказва за промените в Две Реки, осъзнах напълно, че онова идилично, забутано в нищото място от първи том вече не съществува. Ех.

- Забавно беше как Лоиал е избягал от потерята без дори да осъзнае и засега му се разминава сватбата.

- Срещата на Перин с тъста и тъщата също ми беше много забавна. Беше време за малко разведряване на обстановката :mrgreen: Не се ориентирах докрай в ценностната система на салдейците и правилата им за съпружество, но предполагам, че така и трябваше да бъде през гледната точка на Перин, малко объркващо. Във всеки случай беше забавно. Съгласна с @Yan, че мозъкът му е изцяло промит от Файле, но това е положението.

- Нинив много забавно се криеше от Мат, тоест забавно ми беше как той не го осъзна до края. "Възможно ли е да е гузна и да съжалява?", мислех си, докато не се оказа, че просто се страхува той да не й отвърне на ритника. Тъга!

- Всичките седайски подмолни опити да проучат Мат бяха жалки, но още по-жалка беше Елейн с "дай ми тер-ангреала". Ако беше се отнесла към него нормално и му беше обяснила и помолила човешки, пак нямаше да има успех (говорим за Мат), но поне щеше да има повече достойнство.

-
They were country common rooms, brick-walled and quiet, where watching a brindle cat was the entertainment and the innkeeper herself served table, inevitably a woman with hips that looked as though a man's fingers might break trying a pinch.
ВТФ! Нещо взеха да ми идват в повече постоянните споменавания тук-там как в качествените заведения има хубавки сервитьорки. Това наблюдение вече беше дъното.

- Атентатът срещу седайката ми остави впечатление на стегнато написано островче, подобно на онзи момент със смъртта на Изендре от предходната книга и включването на Падан Фейн от тази. Джордан си го може (да пише стегнато), когато реши. За пореден път седайка показва прекалена самоувереност, ако си беше взела стражника, нямаше да пострада.
one of those faces looked familiar, that of a squat fellow with villainous eyes (...) That remembered face was thrust into hers, black eyes mocking
Интересен момент с тъмните очи на онзи човек, който й е смътно познат. Не е ясно кой е, но очевидно не е айилец (за пореден път, да живее расизмът в Колелото).


П.П. Откакто съм зачела за пръв път Колелото, все не успявах да си представя героите. Но вече имам подходяща актриса за Елейн: Кери Ръсел на млади години. Има руси къдрици, заслепяваща усмивка и волева брадичка!
https://www.thelist.com/642502/the-stun ... i-russell/ (някаква статия с нужните снимки в началото)

За Егвийн и Нинив съм харесала някакви неизвестни за мен моделки от един сайт с етно-мода:
Егвийн: нежна, с големи тъмни очи, можеш да си я представиш зла: https://etnodim.com/zhinkam/ua-plattia- ... ia-mozaika
Нинив: също тъмна и красива, можеш да си я представиш ядосана: https://etnodim.com/zhinkam/ua-plattia- ... nia-tranoi
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by RRSunknown » Thu Aug 17, 2023 4:38 pm

Спойлер за атентата в Кемлин срещу Седайката защото не става ясно
Spoiler: show
Нападателите са бели плащове на Падан фейн - това никъде не е обяснено в книгите, Джордан го казва в едно интервю.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Fri Aug 18, 2023 4:03 am

Ghibli wrote:
Wed Aug 16, 2023 10:36 pm
- Поредното доказателство, че Мат е свестен, а Егвийн не е:
Същите цитати си отбелязах и аз. Егвийн уж почувствала леко съжаление, че манипулира грубо Мат но то изобщо не личи в действията й. Нека сравним с Ранд, който постоянно се кори, че иска да използва уменията на тоя или оня, защото така ги поставя в опасност. Егвийн май опитва и себе си да заблуди, че има каквито и да е задръжки по отношение на "приятелите" си.

Започвам коментарите си с последната глава, защото ми е най-прясна. От една страна, може да се приеме като нелош опит да се покаже как токсичната атмосфера сред Айез Седай влияе зле и на всъщност (обикновено) добронамерени хора като Елейн и Нинив и ги кара да се мъчат на всяка цена да командорят и тормозят всеки нещастник, на чиито врат може да стъпят. От друга страна, твърде много бие на ситком с паниката на Нинив и войниците на Мат, които изведнъж се влюбиха в "милейди", нищо че боготворят Мат, а тя го тормози съвсем явно и нагло. Нинив толкова години бесеше и колеше в Две реки без никакво преливане и знае много добре колко е трудно за мъж от това село да посегне на жена, да не говорим, че Авиенда и Биргит биха спрели Мат ако все пак се опита.

Като стана дума за Авиенда и тя по непонятни причини се изцепи, че Мат нямал чест?! В смисъл, целият цирк е защото дори и Егвийн признава, че той винаги спазвал думата си, Авиенда досега нямаше никакви проблеми с Мат и би трябвало да е съвсем наясно, че всъщност той не е начело на армия само заради непотизъм, но темата на главата е "жени, какво да ги правиш" и затова и тя е барабар с останалите кокошки. Аделеаз (или както там е в бг превода) как точно разбра за тер-ангреала на Мат, че да се включи с "експериментите" за негова сметка?

Споменаването колко се потял Перин в палтото си ме накара да се замислят нямат ли по-летни дрехи тия хора. Само палта и ризи се споменават и палтата се носят и в най-ужасната жега because reasons.
Zarine’s too big now for Deira to put an end to it by spanking her
С какво ли съжаление е сложил тази реплика Джордан. Но все пак вмъкна два шамара между Файле и майка й за компенсация.
I’ll never forget the first time Davram took me by the scruff of the neck and showed me he was the stronger of us. It was magnificent!”
Залагам 10 квинтилиона, че няма да има такива реплики в сериала. ;) Не че ще е голяма загуба.
“If a woman is stronger than her husband, she comes to despise him. She has the choice of either tyrannizing him or else making herself less in order not to make him less. If the husband is strong enough, though . . .”
Това е мнението на повечето народ в поредицата. Вземи тоя "матриархат".
I tell you true, Rand. Siuan Sanche made my toes curl up in my boots, but at least you knew where you stood with her.
Перин пък кога опозна толкова добре Сюан?

Стратегията с използването на Бандата за сплашване на Съвета продължава да е повече от абсурдна. И добре, че Ранд хич не си прави труда да проверява какво става с гениалния му план, защото можеше да не му хареса много как Егвийн се отнася с неговите хора.

Като говорим за абсурди:
Five years as novice for each, six as Accepted; that was one thing every Aes Sedai knew about every other if she knew nothing else.
Бива, бива безсмислено мерене на... атрибути, но тия вече копаят дъното. Също така, щом някоя седайка е определена да води дадена група, това би следвало да има предимство пред идиотския им precedence, ама явно не.
Outwardly she was calm, at least, a dark-haired woman with cool hazel eyes, slim-fingered hands folded peacefully on her pale gray silk skirts. Inside, she was not so serene.
Веднага след като получава гледна точка, Мерана услужливо мисли за собствения си външен вид, сакън читателите да не тънем в неизвестност какъв цвят очи има и дали са й тънки пръстчетата. :P
Dismissed like a stableboy; the Amyrlin was busy. The least she could have done was toss him a copper.
Това беше добро, Мат. :)

Естествено и Авиенда заряза веднагически айилските одежди и облече рокля с дантела.
A gateway is quite dangerous. I do not intend to kill some poor man’s sheep or cows, much less the poor man himself.”
Точки, че поне има някакво оправдание за неизползването на Портали по най-ефективния начин или изобщо за отказ от използването им, за да може сюжетът да се върже. Обаче е толкова изсмукано това оправдание... И като сервираха тая изненада на Мат, можеха поне с храна да го снабдят, ама чакай от умрял писмо, дето се вика.

При положение, че никой, дори и другите Айез Седай няма хич доверие на седайките, си е чудно как Сивата аджа изобщо има каквито и да е дипломатически постижения.

Файле откъде знае какво правят селянките по време на жътва? Може би в Салдея имат любовни романчета на селска тематика и Файле им е върла фенка?

Айез Седай не са ли чували за false flag operations? Веднага решиха, че Ранд иска да ги сплаши, нищо че имаше черноок нападател, а жертвата е от Кафявата аджа, сиреч с малко повече акъл от другите. Уж. Вярно, че мислите й за прословутите домански рокли не показваха много акъл, но все пак и шайдо съществуват.

Ранд хубаво говори колко работи са му на главата, но точно в тая книга досега почти нищо не е свършил, а вече гоним 1000 страници. Добре, че е Таим да покаже свръхестествени способности в обучението, за да може нещо да се промени коренно в статуквото.

Прав бях за писмото на Алвиарин - Ранд споменава пред Перин, че уж имало трета фракция седайки - което си е така, но не се усеща, че са Черната аджа, а не някакви негови тайни съюзници в Кулата, горкият.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5773
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Fri Aug 18, 2023 1:57 pm

Добре си описал цялата динамика от тези глави. За Ранд също си отбелязахме (аз и Ян), че е много разсеян и нищо не върши като хората. И това за палтата в жегата си го мислех също.
Аделеаз (или както там е в бг превода) как точно разбра за тер-ангреала на Мат, че да се включи с "експериментите" за негова сметка?
Те се пробваха преди това да се свържат и заедно да му въздействат, затова знае. Нали Мат ги видя строени да гледат към него, аз така го изтълкувах, че са се свързали всички.

Усетих се, че изпитвам някакво злорадство всеки път, когато се описва как се гърчат разстройват, че не успяват да го докоснат със силата.


@RRSunknown , благодаря за допълнителната информация. Аз подозирах същото, но то и няма чак толкова много възможни кандидати, тоест не е голямо постижение, че съм познала.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Fri Aug 18, 2023 3:59 pm

Нищо чудно, че седайките не могат да свършват нищо като хората когато са в група, 80% от мозъчната им активност е посветена на това постоянно да изчисляват точното си място в йерархията и да следят някоя от колежките да покаже неуважение, като не спази някой от детайлите на системата.

Цялата история как Нинив и особено Елейн отказват да информират Мат и другите мъже за целта на мисията си в Ебу Дар ми се вижда изсмукана от пръстите. Елейн цял живот се е обучавала да бъде кралица в система, където голяма част от най-важните лица в администрацията на държавата са мъже и никога не е имала проблем да работи с тях досега. А особено от Том да пази тайна в случая хич не се връзва. Дори и Нинив, която е доста по-сексистки настроена, използваше помощта на Домон, Том и Джюйлин в Танчико и не се опитваше да прави всичко сама. Плюс това от мисията им буквално зависи съдбата на света, така че такива детинщини са нелепи. Биргит и Авиенда ъщо не би трябвало да имат никакъв проблем с това да работят заедно с мъже.

Неразбирателството за изучаването на медальона на Мат от страна на Елейн също изглежда сложено основно за да не успее да го копира твърде рано в поредицата и нещата да станат твърде лесни за нашите. Никак не е логично Елейн да не каже на Мат, че целта ѝ е да копира медальона, което ще е в огромна помощ за всички на страната на Светлината.
He danced a short time with the most beautiful woman he had ever seen in his life
Интересно, че Мат счита Халима за по-красива дори от Селийн/Ланфеар, която той видя в Кулата в трети том. Това май е единствения случай в цялата поредица, в която някоя жена е счетена за по-красива от Ланфеар.
Ghibli wrote:
Wed Aug 16, 2023 10:36 pm
-
They were country common rooms, brick-walled and quiet, where watching a brindle cat was the entertainment and the innkeeper herself served table, inevitably a woman with hips that looked as though a man's fingers might break trying a pinch.
ВТФ! Нещо взеха да ми идват в повече постоянните споменавания тук-там как в качествените заведения има хубавки сервитьорки. Това наблюдение вече беше дъното.
На мен ми направи впечатление, че дори Мерана спомена как изглеждат сервитьорките в най-елитния хан в Кемлин. Мат разбирам да ги заглежда, ама Мерана защо трябваше да спомeнaва това не е ясно.

Срещата на Ранд и Перин беше доста добре написана като цяло, но ревността на Файле продължава да е досадна, особено при положение, че Перин е очевадно 100% отдаден на нея.
What we are about is you and my daughter and this supposed marriage of yours.”

“Supposed?”....

“The Wisdom performed the ceremony, the same as everybody’s been married in the Two Rivers since time out of mind.”

“Boy, it wouldn’t matter if you had the words said by an Ogier Elder with six Aes Sedai standing witness. Zarine still isn’t old enough to marry without her mother’s permission, which she never asked, much less received. She is with Deira right now, and if she doesn’t convince her mother she’s old enough to be married, she goes back to the camp, probably doing duty as her mother’s saddle. And you. . . .” Bashere’s fingers stroked the hilt of his sword, though he did not seem aware of it. “You,” he said in an almost jolly tone, “I get to kill.”
Интересно, че поне според Даврам Башийр в Рандланд за най-официална брачна церемония се счита тази, която се извършва от огиерски Elder с Айез Седай за свидетели. А това, че трябва да убие Перин, ако Файле не успее да убеди майка си, че е достатъчно пораснала да се жени, е поредния facepalm относно салдейските обичаи.
Въпреки че уж се казва как връзката между Аез Седай и стражник не е любовна, абсолютно всеки път като се спомене за Зелените и техните много стражници, се подразбира или сексуална връзка, или поне някакви чувства. И обикновено са някакви разсъждения от други седайки, тоест лица, запознати със ситуацията, а не някакви хорица, които през живота си не са имали случай да видят на живо Аез Седай.
Сеонид няма романтични чувства към Стражниците си, защото e лесбийка, това се споменаваше някъде по-нататък в поредицата. Но в повечето случаи си е така наистина.
Което ме навежда на мисълта, че повечето седайки сигурно са си помислили, че Елейн и Биргит имат романтична връзка когато научават за обвързването на Биргит като стражник.
От друга страна, твърде много бие на ситком с паниката на Нинив и войниците на Мат, които изведнъж се влюбиха в "милейди", нищо че боготворят Мат, а тя го тормози съвсем явно и нагло.
Милейди изглежда като супермодел, плюс това показва много редки за жена в Рандланд познания за военното дело, така че не е толкова странно за мен. А и не мисля, че тормозът ѝ към Мат е толкова явен за войниците.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5773
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Fri Aug 18, 2023 4:56 pm

Той Башийр може би тролеше Перин с това, че ще го убива... На Дейра репликите също бяха много в разрез с реалността. Какво подчинение, какви пет лева, като очевидно тя е главната в семейството?
Аз останах с впечатлението, че целият разговор с бащата и последващият разговор с майката на Файле бяха като някакъв изпит, който Перин издържа. Само не разбрах как точно. Дали защото има добри качества и обича дъщеря им, или защото се вписва идеално в динамиката "силен мъж, който уж да подчини силната си жена, но всъщност той да е подчиненият". Но всичко казано от тях го възприех със съмнение, мислех, че може би на моменти се преструват с цел да го видят как ще реагира. Или може би всичко беше съвсем сериозно и наистина, а аз търся някакъв по-дъблок пласт, защото иначе ми се вижда прекалено абсурдно :D
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Fri Aug 18, 2023 6:07 pm

Съдейки по гледната точка на Файле, може и да било съвсем сериозно. Салдейците имат някакви съвсем откачени нрави - жените изглежда очакват мъжете едва ли не да им четат мислите, обикновено да ги слушат, но в точния момент да се сопнат и да поемат водачеството, ако може и по-грубичко. Перин, нищо че има магическо обоняние, така и не се усеща, горкият, и Файлето се изнервя. :P

Или може би Джордан не е измислил друг начин да избегне конфликт между Перин и родителите на Файле, защото в реалния живот някакъв селяндур да се ожени за благородница без да получи благословията на семейството й рядко e завършвало с happily ever after. Имаме и любимия на фентъзи авторите троп, при който благородниците са удобно прогресивни при отношенията си с простолюдието. Тук Башийр дръпна цял реч на тема "синята кръв е измишльотина", сакън някой да не се усети защо дава шанс на Перин. Обикновено това е положението и при Елейн, което прави държанието по отношение на Мат още по-дразнещо,

Това, че Елейн е хубава би трябвало по-скоро да е пречка в опитите й да спечели уважението на войниците. За справка - Берелайн и начина, по който всички я подценяват (or worse). По принцип войниците, както и всички други професионалисти, никак не обичат външни хора да им правят проверки, особено ако истинският им началник каже, че могат спокойно да им теглят една майна. Имаше и съвсем абсурдния момент как Елейн знаеше, че еди-кой си имал цирей на задника? Да не би да подслушват разговорите на войниците със Силата, само и само да прецакат Мат?
Те се пробваха преди това да се свържат и заедно да му въздействат, затова знае.
Но защо изобщо ще пробват това без да знаят за медальона? Седайките не преливат ей така към всеки срещнат, все пак.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5773
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Fri Aug 18, 2023 6:17 pm

Имах предвид, че явно Елейн и Нинив са казали на останалите (и след това са се свързали в кръг за по-голяма сила). Видяха, че дори Нинив с нейната чутовна мощ нищо не може да му направи, и затова решиха да опитат всички заедно с целия капацитет, на който са способни. Дотолкова ги разтърси съществуването на нещо, което им пречи да въздействат с преливане, че постъпиха съвсем нехарактерно и споделиха информация :mrgreen:

Добавено: отворих си пак книгата да проверя. Няма ясни индикации, че са се свързали, грешна ми е хронологията. Мислех, че първо опитват една по една, а после заедно, но този случай, когато всички го гледат, е от първата вечер, точно след като Елейн го моли да й даде тер-ангреала, а Мат отказва. Но си личи, че всички знаят - нещо си шепнат, двете стари седайки кимат, а Аделиз (така е преведена тук) си води записки. А после, в следващите дни, Мат усеща още много пъти как медальонът изстива.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests