Пети конкурс за разказ на списание ShadowDance - РЕЗУЛТАТИ!

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Jane Undead
Smallfolk
Posts: 5
Joined: Sat Jun 18, 2011 12:57 am

Post by Jane Undead » Thu Jun 30, 2011 12:07 am

Разбирам. Аз само изказах съмнение, все пак е позволено на човек да се съмнява, нали?
Иначе поздравления, щом си го написал сам. Наистина, не проявявам особен интерес към българските митове и легенди, та ще мина и без четенето им. Може би това е и причината да не се класирам добре на състезанието (освен, разбира се, слабите ми умения за писане на фантастика), тъй като виждам че журито симпатизира на този жанр.

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Thu Jun 30, 2011 9:51 am

Ааааааа!
Прочетох "Кресчендо". Не е честно просто, искам да знам какво се случи и най-вече защо :neutral:

Ако някой е схванал, моля да ми обясни. Ехо, там, журито? :oops:

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Thu Jun 30, 2011 12:49 pm

Jane Undead wrote:Иначе поздравления, щом си го написал сам. Наистина, не проявявам особен интерес към българските митове и легенди, та ще мина и без четенето им. Може би това е и причината да не се класирам добре на състезанието (освен, разбира се, слабите ми умения за писане на фантастика), тъй като виждам че журито симпатизира на този жанр.
В интерес на истината, едва ли може да се каже, че журито симпатизира на този жанр - поне не и като критерий за оценяването, не и съзнателно :) Така се получи, че тази година сред най-добре написаните разкази имаше повече в "този жанр", отколкото други, но подборката и класирането не бяха основани на това.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1951
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Fri Jul 08, 2011 3:23 pm

Успях най-после да прочета 1-вите 3 разказа.
Куцулан - личния ми фаворит. Много силен разказ. Спокойно бих повярвал, че е писан през 1900.
Змей-Пигмей - много добър. Атмосферичен, но лек. Яки лами. Какво повече да иска човек
Кресчендо - също много силен. Добър стил. Добра обосновка. Добри описания. От трите този има най-много слабости. Тук таме прекалено приближаване до действителността. Например споменаването на Metal Heaven при това неведнъж не ми хареса. Края е или скалъпен, или недобре(даже никак) описан. И в двата случая той повлича разказа. Иначе до там е страхотен. И технологичните описания даже звучаха достатъчно убедителни, макар и за лаик като мен. А, и изядена буква в заглавието. Колко трудно е да се хване тази грешка? :lol:
There are no rules! I'm gonna get you!

Jane Undead
Smallfolk
Posts: 5
Joined: Sat Jun 18, 2011 12:57 am

Post by Jane Undead » Sun Jul 10, 2011 10:04 pm

Честно казано, Кресчендо ми е личния фаворит. Стила ми хареса, развитието беше яко. Обаче така и не разбрах защо е цялото това тичане. Толкова много писане - за нищо? Автора, ако е тука, би ли ни обяснил по-ясно?

User avatar
ogonommo
Smallfolk
Posts: 16
Joined: Thu Aug 26, 2010 6:28 pm
Location: Пловдив

Post by ogonommo » Sun Jul 10, 2011 10:51 pm

Основният проблем с Кресчендо е, че го писах в последния ден и го привърших малко повече от час преди крайния срок, така че не ми остана време за редакция, което е очевидно. :) Заглавието е последната дума, която положих в разказа и след почти шест часа непрекъснато писане едва виждах какво става върху бялото поле на Word. На доста места пропускам да сложа детайли, които да са интересни, понякога липсва сетивна информация... и всички останали грешки, които след известно изстиване на текста и редакция биха могли да бъдат избегнати.

Идеята е, че протагонистът се състезава със самия себе си. Когато противникът е някой друг можеш да приложиш някаква тактика на изчакване, взимане на обмислени решения, но когато си изправен срещу самия себе си (независимо колко изкривена версия) можеш единствено да се надяваш, че ще бягаш по-бързо. Особено когато имаш отрязъци във времето, които се повтарят в относителна точност; вариантите са два: или бягаш от действието или тичаш натам. И двата случая постигаш промяна.

@JohanVladimir:

Разбрах, че някои хора са имали проблем с края. Затова ще се опитам да резюмирам разказа, но не знам доколко успешно ще се получи.

Ал (алтернативната версия на протагониста) си поставя за цел да реши някакъв огромен проблем или загадка, но му е необходимо време и технология, която е толкова далеч в неговото бъдеще, че няма да е жив, за да може да я ползва. Вместо това той прибягва до алтернативните светове и създава затворена верига от каскадно свързани вселени, в която всеки възрастен Алекс от предишната дава контейнер с информация и инструкции за допълването им към все още младия Алекс от текущата вселена. Идеята е, че докато Ал използва специален механизъм да се придвижва из веригата от вселени, информацията ще се натрупва експоненциално, което води до експоненциално натрупване на промени в свързаните вселени и това се ускорява все повече и повече. За нещастие Алекс (протагонистът) попада в една от тези навързани вселени и Ал го възприема като заплаха за плана си.

В крайна сметка промените се случват толкова бързо, че Алекс съумява единствено да оцелее до края на ускорението: момент в бъдещето на Земята, когато слънцето е започнало да се издува и да се превръща в червен гигант, екосистемата отдавна е била изгорена и Земята е покрита с наноконтруирани океани, които всъщност са свръхкомпютър и фабрика за цяло ново поколение технологии. Каквато е била и крайната цел на Ал. (Да, другата ми грешка е, че оставям прекалено малко информация и на читателя му е трудно да си състави пълната картина.)
"Yeah, you point a finger back far enough and some germ gets blamed for splitting in two."

Soul Tigh, Battlestar Galactica

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Jul 11, 2011 12:32 am

Аз дори така като го обясни, почти не го схванах, пък в разказа - съвсем :) Наистина краят дойде доста неочаквано и на бързи обороти. Това беше и моята основна критика към разказа. Все пак без съмнение е сред най-добрите в конкурса.
This is it. Ground zero.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1951
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Mon Jul 11, 2011 10:58 am

Така с обяснението вече се разбира какво става. Просто от самия разказ не се разбира, че това далечно бъдеще е резултат от каскадното натрупване. Краят дори е доста добър. Оттеглям критиката. Сега неясно остава само каква е целта на стария Ал, но това не е от значение за разказа.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Mon Jul 11, 2011 3:08 pm

@ ogonommo

Горещо ти препоръчвам да преработиш този разказ, защото лично за себе си виждам в него един нереализиран потенциал за убийствен разказ. Само малко съчувствие трябва да вложиш към малоумния и бавно вдяващ читател - който през цялото време проследява как се случва нещо супер вълнуващо и интересно, а накрая не успява да вникне какво всъщност се е случило - и всичко ще е наред :twisted:

Също така горещо се надявам да продължиш да пишеш, защото можеш :)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jul 13, 2011 12:22 pm

Ogonommo, упражненията определено ти помагат ;)

User avatar
ogonommo
Smallfolk
Posts: 16
Joined: Thu Aug 26, 2010 6:28 pm
Location: Пловдив

Post by ogonommo » Wed Jul 13, 2011 12:39 pm

Трип, благодаря, книжките, които сподели също са много полезни.
"Yeah, you point a finger back far enough and some germ gets blamed for splitting in two."

Soul Tigh, Battlestar Galactica

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jul 13, 2011 12:45 pm

E, не знам дали те са ти помогнали, или просто си писал и мислил, и писал, и мислил достатъчно, но си на прав път :)

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Wed Jul 13, 2011 12:58 pm

А къде се упражнявате, извинете? :)

Искам и аз, че нещо понапълнях напоследък :twisted:

User avatar
Zee
Adept
Posts: 212
Joined: Mon May 05, 2008 9:13 pm
Location: Sofia

Post by Zee » Wed Jul 13, 2011 4:14 pm

JohanVladimir, скромната ни фитнес-заличка е тук, но лятото ни направи доста лениви. Както показва ogonommo с постоянството си, истински обичащите спорта се упражняват навсякъде и винаги, когато могат.

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Wed Jul 13, 2011 8:51 pm

Zee wrote:JohanVladimir, скромната ни фитнес-заличка е тук, но лятото ни направи доста лениви. Както показва ogonommo с постоянството си, истински обичащите спорта се упражняват навсякъде и винаги, когато могат.
Много благодаря! :)
Ще разгледам заличката ви с голям интерес :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests