Генно модифицирани организми

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 29, 2010 11:47 pm

kalein wrote:
Roland wrote:Калине, или ме игнорирай, или ми отговаряй. Лигавият ти спам не го обичам, така че се придържай към темата...
Като ми покажеш, че и ти го можеш, тогава, Симеоне.
Не и в този форум, ако ми позволиш фашизма, душице. А и да не ми го позволиш...

Впрочем, "то може да е вредно, затова нека да нададем вой!" е почти толкова жалко, колкото "родилки, не си правете изследвания, защото дори зародишът ви да има синдром на Даун, това е волята на Бог". Затова попитах има ли някакви изследвания, на които стъпва атаката срещу ГМО-тата, които, както вече уточних, аз самият не харесвам също, та не е да се боря да ги защитавам.
Last edited by Roland on Fri Jan 29, 2010 11:48 pm, edited 1 time in total.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Jan 29, 2010 11:48 pm

Е - в момента точно това сме се заели да правим. Свободен избор.

На който му се бачка по въпроса - да заповяда тук:

http://groups.google.com/group/ZakonGMO

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Jan 29, 2010 11:49 pm

А аз, фашисте, ти се ядосах, че не си мърдаш ЕЙ ТОЛКО пръста да провериш нещо лесно.

Окей, добре, вива ла мързел:

Да, има такива изследвания, и бройката расте експоненциално.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Jan 29, 2010 11:53 pm

Moridin wrote:На средния въпрос: аспиринът е такова лекарство. Но да, има много примери за лекарства, които са се оказвали вредни. Както и примерно никой не знае какви ше са ефектите дълготрайни от лазерните операции на очите, защото ги правят отскоро. Или керамичните зъби - има хора, при които се оказва, че не издържат колкото се е очаквало и т.н.
Жоро, мерси.

bold-ът е от мене.

Иначе - аз знам и за пеницилина.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 29, 2010 11:55 pm

kalein wrote:А аз, фашисте, ти се ядосах, че не си мърдаш ЕЙ ТОЛКО пръста да провериш нещо лесно.

Окей, добре, вива ла мързел:

Да, има такива изследвания, и бройката расте експоненциално.
Амелия твърди, че няма. Ся остава или сам да се разровя, което няма да правя, щото имам живот, или да повярвам на един от двама ви. Хмммм....
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Jan 29, 2010 11:59 pm

А не ти ли се вижда безумно да НЯМА изследване, което показва, че ГМО БИХА МОГЛИ да вредят на човешкия организъм?

Въпросът по-скоро е: на кои изследвания може да се вярва?

И тука влизаме в едни води, които и на мен ми е писнало да ги бродя...

Зат'ва предпочитам направо с факлата и вилата. :D

...Къде си, Христиноооо?! Не бягай! Няма да те заболиииии!

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat Jan 30, 2010 12:06 am

Само да напомня, че навремето е имало сериозни изказвания, че влаковете са вредни за човешкия организъм, защото той нямало да издържи на високата им скорост от няколко десетки км/час.

Това преди масовото им въвеждане, де.

Та не виждам как отсега може да се заяви с висока степен на надеждност, че ГМО-тата са вредни за човека - особено в дългосрочен план. Би могло да са, би могло да не са. Рано е да се каже просто. Като с твърденията за вредата от излъчванията на мобилните телефони за човешките мозъци.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sat Jan 30, 2010 12:10 am

Прав си.

Пак така навремето са пускали филмчета, в които самолети прелитат над групи играещи си дечица и ги обливат с ДДТ. И на децата им е нямало нищо.

Жоро добре го е напипал горе - твърде е рано, за да знаем. Въпросът е: искаме ли да участваме?

(А по-преди въпросът е: Защо ВСЪЩНОСТ са ни ГМО? Този е супертруден - не се подвеждайте по готовите отговори, дето сте ги чували.)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat Jan 30, 2010 12:20 am

Защото носи печалби на конкретни компании. Иначе си има достатъчно пари и земя да се отглеждат по нормалния начин при добро желание и политическа воля, ама няма кяр за "когото трябва".

Нали вече се говори и за патентоване на определени хранителни съставки и продукти. :idea:

Да не забравяме, че фармацевтиката (понеже се споменаха лекарствата) и хранително-вкусовата промишленост са два от секторите с най-големи обороти - съпоставими с тези на наркотрафика в световно изражение.

Иначе за ДДТ-то не споря. Казах си, че отсега просто не се знае, не твърдя, че нищо няма да ни стане от ГМО-тата. Затова и ако мога, ще ги избягвам от елементарна предпазливост.

Впрочем, една от борбите, които се водят е на етикетите на храните ясно да се указва дали са генномодифицирани. Компаниите тип Монсанто не щат да се уточнява. А имат сериозни лобита в политическите среди. Засега ЕС като цяло дава отпор май, ама не следя въпроса твърде отблизо.
Last edited by passer-by on Sat Jan 30, 2010 12:25 am, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sat Jan 30, 2010 12:25 am

Задължителното етикетиране е от най-важните точки в промените, които вкарваме в момента.

Виж какво е положението за петилетката:

http://www.sriokoz.com/documents/temi/h ... ept_09.htm

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat Jan 30, 2010 12:35 am

Интересно.

Случва се да ям храни с добавен соев протеин, но никъде не се говори за процентно съдържание на ГМО.

Всъщност нямам спомен да съм видял български етикет, където да се споменават ГМО в каквато и да било връзка.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sat Jan 30, 2010 12:42 am

Ако си свършим работата добре - ще се заспоменават.

Ако помагате с гражданско присъствие, натиск, па ако ще и само виртуален - по-лесно ще я свършим.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Jan 30, 2010 3:15 am

Пак да си кажа, че според мен проблемът ГМО в храната ни е доста по-несъществен отколкото проблема ГМО в природата ни.

Ениуей, ще отбележа, че според мен мобилните телефони и излъчваните от тях вълни определено имат ОСЕЗАЕМА вреда за мозъка и това го твърдя на база първа ръка ОСЕЗАНИЕТО СИ, че те ми вредят :shock: случаят е много интересен, един приятел в Япония се оплакваше, че тамошният телефон му пържи мозъка и всички го подкачахме, докато един ден батерията на моя нешо сдаде багажа, не умря телефонът, но почна странно да грее докато се зарежда и да прави разни номера и оттогава - ей богу не знам самонавиване ли е, или какво - но аз физически усещам вълни, които стават все по-болезнени, докато говоря по мобилен телефон. С японския беше много силно - не можех да говоря повече от няколко минути, трябваше да сменям ушите, да държа телефона на далече. Мислех, че ще го изтрая там още един месец и ще се отърва. Обаче откак се върнах, не само че имам същия ефект (макар и по-слаб) с тукашния си телефон, но и с домашния си безжичен телефон! Ужасно е!!!!
This is it. Ground zero.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat Jan 30, 2010 3:50 am

Прихванал си Световния Вирус, който отначало е прицелен в японците като най-технологична и съответно податлива нация!!!11!!11!!!!!

То 2012 г. чука на вратата и без това... :mrgreen:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20300
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sat Jan 30, 2010 7:49 am

То и за микровълновите така, пък от 10 години си я ползвам и не се наблюдават някакви сериозни ефекти. Освен че няколко пъти съм се изгарял от прегрята храна ;)
:ninja:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests