Page 1 of 3

Колко често корицата влияе на решението ви да купите книга?

Posted: Sun Mar 07, 2010 5:56 am
by Roland
Нещо ми е скучно, та рекох да пусна безсмислена тема с малки шансове за завързване на интересен разговор в нея :) Мернах в книжарницата днес една книга, която е продължение на нещо, което имам, но не съм чел, и си дадох сметка внезапно, че и замислянето дали да не си я купя, и покупката на предната всъщност са основно провокирани от разкошните им корици (става дума за The Silent War и сега Gardens of the Sun на Paul McAuley, изданията на Pyr). Което ме накара да се замисля колко често всъщност корицата реално влияе на закупуването на дадена книга. На мен определено ми влияе от време на време. Факт е, че не е ТВЪРДЕ вероятно да си купя нещо от непознат автор, което не ми вдъхва доверие поне на ниво синопсис, независимо от кавър арта, а често и чета ревюта в Амазон (по правило - най-ниските оценки) преди да реша. Но примерно Mistborn на Брандън Сандерсън беше нещо, което дълго време обмислях дали да не си взема, и това, което наклони везните, беше новото издание с нова корица, която отвяваше.

Та, ето ви за по-шаренко и анкета. Знам, че конкретно в Бг е тежко това с кориците, предвид, че и двете основни издателства за фентъзи и фантастика са... слаби в тях, но все пак потенциално има какво да се каже по въпроса :)К

Posted: Sun Mar 07, 2010 6:36 am
by passer-by
Корицата при всяко положение ми привлича вниманието, когато е добре направена. Мисля, че това е основната й цел - погледът на потенциалния купувач да се прикове именно върху ТАЗИ книга, а не върху някоя от другите състезаващи се за парите му.

Оттам нататък, когато авторът ми е непознат, голямо значение има резюмето на гърба на книгата (или където другаде е сложено). Добрите резюмета също са майсторлък - като добрите корици.


Та всъщност трудно мога да гласувам в анкетата, защото корицата основно ми привлича вниманието, но не ми влияе на ниво покупка. Дали ще купя книгата се определя по-скоро от резюмето (ако авторът ми е непознат, както казах). Така се запалих по Лукяненко и Ричард Морган например. Съответно с Нощна Стража и Суперкомандос - и двете ме навиха още с резюмето.
Ако се колебая след прочит на резюме, но все пак съм се заинтригувал, попрочитам началото на книгата да видя как върви авторовата мисъл.

Без да забравяме фактора "продавач" - ако си разбира от работата и горе-долу знае какво чете даден купувач, може да даде добри ориентири.


Така че корицата я възприемам като твърде незначителен фактор за решение за покупка. Но целият процес обикновено тръгва от нея - когато не търся конкретен автор/заглавие, а просто разглеждам, разбира се.

Posted: Sun Mar 07, 2010 7:21 am
by Roland
Еми твоята опция значи е "Рядко". Щото аз имам случаи, когато при равни условия на ниво автор, информация, синопсис и т.н. кориците са ми определяли какво да си купя.

Posted: Sun Mar 07, 2010 8:18 am
by passer-by
Е, при мен няма такива "равни условия" между различните компоненти - те са ми с различна тежест при всяко положение.

А книгата я купувам за текста вътре, не за картинката отвън. :wink:

Освен в евентуалния случай, когато бих избирал между различни издания на една книга, но това вече е почти само теоретично.

Posted: Sun Mar 07, 2010 8:37 am
by Mindcrime
Защо няма опция "никога"?

Как да е аз гласувах за "рядко". Корица не може да ме накара да дам 10-15 лв. сама по себе си. Това, което обаче е способна да направи е да привлче вниманието ми и да ме накара да разгледам книгата по обстойно.

Posted: Sun Mar 07, 2010 2:26 pm
by Roamer
Mindcrime, това *е* влияние върху решението. Въпросът не е "колко често корицата сама по себе си предизвиква купуването на книга", а колко често *влияе* - това, което си описал, си е дори сравнително силно влияние :)

Posted: Sun Mar 07, 2010 2:35 pm
by bsb
На мен може да ми повлияе в отрицателна посока. Т.е. корица с определени характеристики да ме откаже дори да погледна за какво става дума в книгата. Не бих се учудил, ако и с повечето хора е така :)
И не става дума само за очевидно грозните творения, макар че в момента не се сещам за примери. Стандартните примамки като име на автора с ГОЛЕМИ букви - по-големи от заглавието - или елементи със златисто мастило (и евентуално преге) за мен са автоматични черни точки, които рязко намаляват шанса да взема книгата, за да прочета какво пише на задната корица.
И като споменах "задна корица", там пък ме дразнят псевдорецензиите. "Псевдо" са онези, които са откъси от рецензии на съвсем други книги на автора. Когато имаш корица с пет рецензии, от които само една е за текущото произведение, при това е от някакъв абсолютно неизвестен вестник, това никак не ми вдъхва доверие. По-добре изобщо да си бяха спестили печатането на отзиви.
От друга страна, не си спомням кога за последен път съм си купувал книга - художествена литература :) Така че със сигурност представите ми са изкривени.

Posted: Sun Mar 07, 2010 2:42 pm
by Vash
Преди няколко години го правех много често, но вече почти никога не си купувам книга без да съм я проучил предварително. Все пак четенето отнема време, което не бих искал да губя за нещо което не си струва. Някоя изумителна корица най-много може да ме накара да потърся ревюта за книгата, но директно да си я купя - не.

Posted: Sun Mar 07, 2010 2:48 pm
by Demandred
Много малко. В редки случаи някоя корица ми хваща окото, проучвам я, и ако мненията за нея са добри, я взимам. Но не помня някога да съм купувал основно заради корицата.

Posted: Sun Mar 07, 2010 4:48 pm
by Lazy
Гласувах с "рядко", но всъщност е изключително рядко. Винаги знам кои книги искам да имам, преди да съм видял кориците им. Но когато имам избор между различни издания на една книга - тогава да, корицата играе роля.

Edit: Сега видях, че и passer-by е написал почти същото, което ме подсети за поговорката за великите мозъци... :mrgreen:

Posted: Sun Mar 07, 2010 4:56 pm
by tigermaster
Корицата не може сама по себе си да ме накара да си купя книгата, но може да ме откаже. Такъв пример е, да речем, сборникът "Магьонически свят", чиято корица е самата отврат. Не знам колко пъти съм го подминавал по сергиите, без дори да се загледам и в имената на авторите на корицата. Добре, че майка ми не е съвсем като мен, та взе, че го купи. Много хубав сборник се оказа.

Posted: Sun Mar 07, 2010 5:36 pm
by Mindcrime
Roamer wrote:Mindcrime, това *е* влияние върху решението. Въпросът не е "колко често корицата сама по себе си предизвиква купуването на книга", а колко често *влияе* - това, което си описал, си е дори сравнително силно влияние :)
Чакай да се изразя по ясно. Корицата не играе никаква роля при мен когато купувам книга. Ако въпросът беше "Колко често ви се случва да си купите книга след кат сте се загледали по корицата" тогава и отговора ще е друг.

Posted: Sun Mar 07, 2010 5:54 pm
by RRSunknown
При мене влияе точно никога. Аз си купувам книги само за които знам предварително.
Плюс това корицата не се вижда като си наредя книгата на рафта така че няма и дизайнерска стойност за мен.

Posted: Sun Mar 07, 2010 6:25 pm
by thorn
Случвало ми се е да купувам по корица. Красивата корица е сигурен начин да ми привлече окото и да ме накара да купя книгата, дори и да не знам нищо за автора. Така открих Пратчет и Удхаус. Лично аз обожавам книги с добро и интересно оформление, а книгите с илюстрации са ми слабост (друг е въпросът, че в България рядко се появяват или пък са с отврат качество – като илюстрациите на Баркър в Абарат, но поне ги има).

Posted: Sun Mar 07, 2010 8:27 pm
by Anomandaris
Аз си спомням ,че бг изданията на "Джонатан Стрейндж и мистър Норел' както и " Лъжите на Локи Ламора" имаха такива отвратително грозни корици,че ако не бях чел възторжените отзиви в списанието ви никога нямаше да си купя тези книги .Сега и двете книги са ми между любимите и зарибих и мои приятели да ги четат.
За обратния случай-корица да ме накара да се загледам в книга на непознат автор- не мога да се сетя.
Може би когато БАРД издадоха първи том от Сага за войната на разлома на Фийст корицата ми направи добро впечатление,но тогава бях в казармата,годината беше 2000 и чак такова разнообразие от фентъзита нямаше.
Иначе при непознат автор-чета отзиви и резюмета-корицата слабо ми въздейства на избора.
Има го и този момент,че в България и не съм срещал книги с някаква невероятна корица,освен може би 'Децата на Хурин" ,но аз харесвам Толкин и щях да си я купя и без това.