Page 1 of 6

Posted: Wed Jan 18, 2012 6:59 pm
by Xellos
Имаше една песен Как ще ги стигнем... е няма да е много лесно. http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page

Posted: Wed Jan 18, 2012 7:18 pm
by Roamer
Мдам, от месец-два се говори за това - ако SOPA мине в Щатите, ще е... абе... кофти. Не, "кофти" изобщо не е подходящата дума, ама подходяща дума, която да изразява едновременно яд, ужас, омерзение, ошашавено неразбиране как може да се случва това и още няколко коренно различни емоции, просто няма.

Иначе, ако не беше за толкова сериозно нещо с толкова сериозни последствия из цял свят, щеше да е искрено забавно и смешно да гледа човек заседанията на Конгреса им, където мастити депутати се изправят пред колегите си и с гордост (!) заявяват, че (не, не си измислям!) "разни хора говорят разни неща за тая точка, ама аз не искам да разбирам от техническите детайли, затова не ме интересува" - когато "разните хора", дето говорят "разни неща", са ВСИЧКИ, които са имали нещо общо със създаването *и* развитието - досега и в момента - на всичко, свързано с Интернет в Щатите и в голяма част от света.

Е да де, ама сега не е нито забавно, нито смешно. Не знам какво е.

Posted: Wed Jan 18, 2012 8:25 pm
by Interpreter

Posted: Wed Jan 18, 2012 9:02 pm
by Roamer
Честно казано, не виждам причина за тъжни смайлита. Даже се чудя защо повече сайтове не са така... не че това всъщност ще има значение :( Може би това е единствената причина за тъжни смайлита - че този blackout може да няма никакъв истински ефект.

Posted: Wed Jan 18, 2012 9:15 pm
by Interpreter
Това ако наистина се случи, връщаме се в XIX в. По толкова причини, че не ми се говори.
"Авторското право" може да се окаже глобален комуникационен проблем.
Мрежата или Е свободна, или я няма просто.

Posted: Wed Jan 18, 2012 10:43 pm
by Amelia
Абе, я кажете тая SOPA какъв ефект ще има върху обикновения потребител. Примерно, ще се наказва ли някой, който гледа нелегален стриминг отнякъде. Кво правим с торентите?

Posted: Wed Jan 18, 2012 10:58 pm
by Ambartanen
Не предвижда наказания за потребителя, но все пак ще има ефект. Ето кратко обяснение за SOPA. PIPA май казва подобни но леко различни неща.

Posted: Wed Jan 18, 2012 10:59 pm
by Amikae
Amelia wrote:Абе, я кажете тая SOPA какъв ефект ще има върху обикновения потребител. Примерно, ще се наказва ли някой, който гледа нелегален стриминг отнякъде. Кво правим с торентите?
Първо - ISP-то ти блокира всички сайтове, където гледаш нелегално, както и торент тракерите.

Второ - могат да те проследят какво си гледала, какво си теглила и т.н. преди да блокират тези сайтове.

На напрактика, ако това го гласуват, може да забравиш, за каквото и да е privacy, докато ползваш интернет.

Posted: Wed Jan 18, 2012 11:04 pm
by Amelia
Найс. Ми добре дошли в т.нар. цивилизован западен свят. Надявам се Канада да не последва светлия пример на тоталитарната кочина долу.

Мерси, Амбартанен. Гледах нещо за balkanize the internet. Та ходих да проверя в някъв речник кво значи balkanize, щото те ако Интернета си го направят кат тоя на Балканите, не вервам потребителите да се оплачат. :lol:

Posted: Wed Jan 18, 2012 11:23 pm
by RRSunknown
Е друго си е технология използвана в Иран и Китайската народна република да я въведат в демократичния САЩ :(

Да чукна на дърво - Шведските и Руските тракери като че не могат да ги барнат.

Иначе не Канада - цял свят ще духа, защото според SOPA могат да спрат дори youtube или Wikipedia според някакви неясни оплаквания.

Posted: Thu Jan 19, 2012 12:05 am
by Amelia
Аз не разбрах - при оплаквания ще блокират тея сайтове само в Америка или в целия свят? Щото ако Гугъл и прочее търсачки не им намират линкове към Ютуб и т.н. на американците, или ако на американците провайдърите им блокират достъпа до Ютуб, мен лично дълбоко не ме ебе като човек извън САЩ - така са си постлали тъпаците.

Posted: Thu Jan 19, 2012 12:09 am
by RRSunknown
- На първо място той позволява на щатската държавна администрация да изисква от американските сайтове и търсачки да блокират всички линове към интернет-страници, за които има подозрения, че нарушават авторски права.
- Забранява публикуването на текстови реклами и банери на подобни сайтове

- Позволява блокирането на финансови транзакци през щатски системи за разплащания

- Позволява блокирането на адреси на сайтове в системата на DNS-сървърите.


Всичко това би позволило на администрацията на САЩ да въведе цензура на интернет-съдържанието в глобален мащаб под предтекст "защита на авторските права". От своя страна сайтовете ще бъдат принудени да се самоцензурират, защото само един линк би могъл да бъде предтекст за блокиране на целия достъп до тях.
Kato фалират Гугъл, Мозила, Тиитър, Яху и т.н. хич няма да е проблем само на американците. Wikipedia вече казаха че ще спрат енциклопедията като пичове ако се приеме закона.

Posted: Thu Jan 19, 2012 12:52 am
by Roamer
RRSunknown wrote:
- Позволява блокирането на адреси на сайтове в системата на DNS-сървърите.
Ето това всъщност може да се окаже най-големият проблем за не-американци, които ползват не-американски сайтове - ако американските органи успеят да убедят някоя от организациите, които държат DNS-сървърите на големите зони (всъщност малко вероятно), или ако фирмата, която държи nameserver-ите на самия домейн, се окаже американска (много по-вероятно, като се има предвид колко много домейни са регистрирани през GoDaddy, eNom или Network Solutions/Verisign), тогава кел файда, че сайтът е полски, хостнат е в Бразилия, а ти го гледаш от Тайван - като не можеш да resolve-неш www.blah.com до 10.20.31.24, че да знае браузърът ти с кой сървър всъщност да се свърже, нищо няма да видиш.

Posted: Thu Jan 19, 2012 12:53 am
by Ambartanen
Amelia wrote:Аз не разбрах - при оплаквания ще блокират тея сайтове само в Америка или в целия свят? Щото ако Гугъл и прочее търсачки не им намират линкове към Ютуб и т.н. на американците, или ако на американците провайдърите им блокират достъпа до Ютуб, мен лично дълбоко не ме ебе като човек извън САЩ - така са си постлали тъпаците.
Закона се приема в САЩ, но ефекта не е ограничен до потребители в щатите. Първият ефект (махането на линкове от търсачки и забрана за плащания към собствениците на набедените сайтове) се прилага върху американски компании, т.е. линковете изчезват от гугъл, яху, бинг и сайта не получава пари от никакви американски компании (основен или голям източник на рекламни пари за почти всички международни сайтове). Примерно аз съм в америка и изпращам съобщение на правилното място че dnevnik.bg (примерно) има copyright-ната картинка някъде на сайта. Аз не трябва да съм собственика на картинката, не трябва да доказвам че собствениците на сайта знаят за съществуването на тая картинка или дори че съответната картинка изобщо съществува. На теория тогава всички линкове към дневник изчезват от гугъл/яху/бинг/... за всички хора (включително български потребители) и освен това американски компании не могат да плащат за реклама на сайта (за което в частния случай на никого не му пука, щото американските компании така или иначе не рекламират там). Това, ако разбирам правилно проблема, е екстремния случай. До такава ситуация рядко ще може да се стигне, но ако се стигне дневник трябва да ме съди в щатите, за да докажат че са прави, за да може сайтът им да се върне обратно на търсачките.

Втората част от закона значи че Attorney General на САЩ може да реши да блокира определен сайт (да кажем piratebay), т.е. сайтът да бъде премахнат от всички DNS (Domain Name System) сървъри в щатите. DNS е базирана в щатите, така че ако махнат сайта от системата никой в целия свят няма да може да напише piratebay.org и да си отвори сайта, защото DNS няма да разпознае адреса. Обаче всеки (включително американци) може да си напишат ай пи адреса (192.168.0.1:38666* вместо piratebay.org) в браузъра и да отвори сайта.

Първото може да се заобиколи с преминаване към чуждестранна търсачка (аз знам само за яндекс, но вероятно съществуват и други по-малки и по-некадърни). Проблемът е второто, защото нищо не спира щатите просто да махнат яндекс от DNS като пиратски сайт. Преминаването към алтернативна DNS не е невъзможно, но трудно, бавно и неудобно.

* това не е истинския айпи адрес

П.П.
...или ако фирмата, която държи nameserver-ите на самия домейн...
bg сигурно се държи от българска фирма, но com, net и org се държат от американски компании, така че дори български сайтове като zamunda.net и vbox7.com могат да бъдат скрити от щатите.

Posted: Thu Jan 19, 2012 1:15 am
by Amelia
Нда, става яко сечено начи, щом от американската простотия ще си го отнесе (за пореден път) целия свят.
Бе не мое ли да го събереме тоя техния конгрес, сенат и прочее на едно място и да го избомбиме нещо? Няколко нюка в царевицата също ще свършат работа, щото ще премахнат електората и източника на републиканците, дето най-често ги раждат тези гениални гениалности. Боже, колко ми писна от тая малоумна страна, в която малоумните политици са по-бетер и от нашия Бойко, ама за разлика от него не засират само локално... Нереални са, ама за съжаление са реални...