Windows - 8th time is the charm or new ME

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Dec 24, 2012 5:34 pm

@РРС - сори, неуместна беше шегата
@Драгън - говорехме за мс аповете, вж поста на РРС по-горе. иначе естествено е опционално (оставаше..)
This is it. Ground zero.

User avatar
Lord
E'lir
Posts: 163
Joined: Tue Jul 01, 2008 10:21 am

Post by Lord » Tue Dec 25, 2012 2:38 am

Истината е, че с тоя Windows на пазара се въведе безпрецедентно разнообразие от устройства и начини, по които можеш да използваш персоналния си компютър - дали като таблет, дали като настолен 30 инчов звяр с тъчскрийн, който се явява семейният мултимедиен център, дали като обикновен лаптоп с тъчскрийн или т.нар кънвъртъбъл/трансофрмър... всеки има опцията да избира.

Примерно аз имам Zenbook Prime, на който си ползвам почти изцяло десктопа моуда, докато Modern UI app-овете, дето ми се размотават по стартовия екран, ги възприемам повече като гаджетите от Windows 7 - дават бърз и лесен достъп до някакъв тип информация, от който се нуждая често.

Приятелката ми покрай празниците се сдоби с Acer Iconia W510
Spoiler: show
Image
който бтв е типът конврътъбъл, тотално обезсмислящ Windows RT. Atom процесор, но в комплект с пълен Windows 8 - резултатът е добра производителност за ежедневна употреба, над 15 часа батерия (половината в самия таблет, другата половина от докинг станцията) и възможността при липса на адекватни решения сред app-овете в Windows Store, да се прибегне до desktop mode-a и да се ползва каквото ти е необходимо (въпреки неудобните размери на екрана - щото по-добре компромисен вариант за спешни случаи отколкото липса на решение).

Сега, истина е, че в опит да се обхване цялата гама от възможности, операционната система е неконсистентна като интерфейс, а и не само. Обаче това май е необходим компромис, който ограничава сегментирането на Windows-а. И без това се вижда, че RT не е особено смислено решение и от гледна точка на Microsoft Windows 8 е достатъчно окей както за стандартни PC-та, така и за таблети, щото накрая каквото и да ползваш, пак ще си запознат с Windows 8. Другият вариант беше Microsoft да си разработват RT за таблети и Windows 8 без Modern UI, при което

1) Нямаше да има трансформъри като горния, които са едно от най-хубавите неща през последните години от гледна точка на кежуъл потребителя
2) Майксофот щеше да осъмне с две коренно различни операционни системи. Някои хора щяха да са запознати с едната, други - с другата. Щеше да има таблети и PC-та - безсперспективен и скучен резултат.

Това, което в момента правят Майкрософт е да обединят PC и tablet user-ите и да ги приучат да работят всички заедно с различните страни на, по същество, една и съща операционна система. Оптимистичният вариант е, че като излезе Windows 9, ако изобщо има такъв (Windows Blue може да се окаже началото на нов метод в доставянето на новите версии на операционната система), той ще е абсолютен all-in-one софтуер, който ще се възползва от натрупания опит за това кои са работещите form factor-и и кои не. В тоя смисъл ще бъде в пъти по-консистентен и най-вероятно ще сложи край както на стандартния desktop mode, така и на RT. Windows 8 е преходен, приучаващ към новата концепция за това какво ще представлява PC-то. Нормално е такава промяна да носи много негативи, обаче е факт, че тъчскрийна коренно промени начина на интеракция със софтуера и вече диктува тенденциите. Нереалистично е да се смята, че в недалечното бъдеще старата периферия ще остане main методът за въвеждане на команди и целият тоя завой, който Microsoft направиха, е може би най-показателното нещо за това.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Tue Dec 25, 2012 12:13 pm

Всичко това е така, но PC и tablet са по същество различни устройства. Затова и никога не е имало нужда да разбираш как мобилния Windows работи, след като не ти се налага да го ползваш и нямаш планове да си купиш такова устройство. С Windows 8 явно консолидират усилията си, но също така и показват среден пръст на десктоп потребителите си. На практика последните години те не са сътворили нищо ново за десктоп частта си, за сметка на таблетната. А продават операционна система за десктоп. Нахално е. Възползват се от това, че хората нямат алтернатива.

Разбира се, че ще има хора, за които промяната е добре дошла, хубаво е не всички да са ощетени от промяната. Но отново стигаме до въпроса с хората, които не използват тъч устройства и искат да получат десктоп OS. За мен цялото упражнение със "свикване" и "изучаване" на таблетната 8-ца, само за да мога да емулирам десктоп environmentа на 7, ми се вижда напълно ненужно. Ако MS не бяха монополисти, никога нямаше да си позволят да слакнат така. Пазара е сегментиран, PC-то е PC, таблета е таблет, двете устройства имат различно предназначение. Затова и сега Windows 7 ще запази много голяма част от потребителите си. Никой няма причина да се мести, особено след това медийно фиаско, всеки разбра какво представлява Windows 8.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Dec 25, 2012 6:59 pm

Пазарът е сегментирам, но новия Уиндоус става на всичките му сегменти, ВКЛЮЧИТЕЛНО на десктопите, така че продължавам да не разбирам болшинството от аргументите на Амикае.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Tue Dec 25, 2012 9:01 pm

Amelia wrote:Пазарът е сегментирам, но новия Уиндоус става на всичките му сегменти, ВКЛЮЧИТЕЛНО на десктопите, така че продължавам да не разбирам болшинството от аргументите на Амикае.
Аргументът ми е такъв - "Какво, като става?". С какво подобрява моя user experience спрямо 7? Ако премахнем всичката работа, която са хвърлили върху метро и тъч сегмента на OS-то(все неща, които с нищо не ме интересуват), какво ново има спрямо Windows 7? Абсолютно нищо.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Dec 25, 2012 9:21 pm

Amikae wrote:
Amelia wrote:Пазарът е сегментирам, но новия Уиндоус става на всичките му сегменти, ВКЛЮЧИТЕЛНО на десктопите, така че продължавам да не разбирам болшинството от аргументите на Амикае.
Аргументът ми е такъв - "Какво, като става?". С какво подобрява моя user experience спрямо 7? Ако премахнем всичката работа, която са хвърлили върху метро и тъч сегмента на OS-то(все неща, които с нищо не ме интересуват), какво ново има спрямо Windows 7? Абсолютно нищо.
Подобрен копи пейст интерфейс, подобрен мултимонитор съпорт, подобрен таск мениджър, referesh and repair. storage spaces. Цялата скорост е подобрена, усеща се по-бърз. Подобрен powershell, вграден антивирус.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Tue Dec 25, 2012 9:55 pm

The Dragon wrote:
Amikae wrote:
Amelia wrote:Пазарът е сегментирам, но новия Уиндоус става на всичките му сегменти, ВКЛЮЧИТЕЛНО на десктопите, така че продължавам да не разбирам болшинството от аргументите на Амикае.
Аргументът ми е такъв - "Какво, като става?". С какво подобрява моя user experience спрямо 7? Ако премахнем всичката работа, която са хвърлили върху метро и тъч сегмента на OS-то(все неща, които с нищо не ме интересуват), какво ново има спрямо Windows 7? Абсолютно нищо.
Подобрен копи пейст интерфейс, подобрен мултимонитор съпорт, подобрен таск мениджър, referesh and repair. storage spaces. Цялата скорост е подобрена, усеща се по-бърз. Подобрен powershell, вграден антивирус.
По-голямата част от изброеното са козметични надстройки. Няма го този момент, в който минаваш от Vista на 7 и си казваш - "wow this is really thought out and polished, they really improved". Вместо това си личи, че почти всички ресурси са отишли в разработката на Метрото, затова и то изгрява първо и преди всичко, а не десктопа. Това е моя проблем с Windows 8. Смятам, че щом се продава, като десктоп OS, трябва метрото да е опционално, някаква икона на десктопа, която да включва този режим, ако сметнеш, че ти е нужен. Но пък от друга страна, ако го бяха направили така, хората щяха с право да си зададат въпроса - "С какво това е по-различно от Windows 7 и за какво давам аз пари?".

В общи линии Windows 8 според мен изобщо не беше нужно да стъпва на десктоп пазара, що ни касае нас. Да си се впуска там да бори Андроидите и да не се опитва да бъде нещо, което не е. Нямаше да се усети липсата му, на никой нямаше да му пука.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Tue Dec 25, 2012 10:10 pm

Windows 8 Pro ъпгрейда се продава за $70 долара, което е най-ниската цена досега. Новите компютри (извън България, да речем, където хората просто си пиратстват софтуера) си вървят със системата по начало, така че никой не дава кой знае какви пари по начало...

А Modern UI е доста важен и за десктопния пазар, защото Microsoft искаха да се намесят в играта с вградените в OS-а магазини (Google даже вече се пробваха да надничат в паницата им с app store-а на Chrome...).

Иначе към сериозните добавки трябва да се споменат страхотния нов Search и Share функцията, които правят съответните процеси значително по-бързи от преди.

Това, което искам да видя е самите производители на компютри да направят най-накрая качествени тъчпадове за лаптопите (в момента само по-високите модели на HP и Samsung стават долу-горе, но пак са на някакви светлинни години от Apple) и да се пуснат повече хибридни машини с тъчскрийнове.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Dec 25, 2012 10:15 pm

Amikae wrote:По-голямата част от изброеното са козметични надстройки. Няма го този момент, в който минаваш от Vista на 7 и си казваш - "wow this is really thought out and polished, they really improved". Вместо това си личи, че почти всички ресурси са отишли в разработката на Метрото, затова и то изгрява първо и преди всичко, а не десктопа. Това е моя проблем с Windows 8. Смятам, че щом се продава, като десктоп OS, трябва метрото да е опционално, някаква икона на десктопа, която да включва този режим, ако сметнеш, че ти е нужен. Но пък от друга страна, ако го бяха направили така, хората щяха с право да си зададат въпроса - "С какво това е по-различно от Windows 7 и за какво давам аз пари?".

В общи линии Windows 8 според мен изобщо не беше нужно да стъпва на десктоп пазара, що ни касае нас. Да си се впуска там да бори Андроидите и да не се опитва да бъде нещо, което не е. Нямаше да се усети липсата му, на никой нямаше да му пука.
Първото което искам да ти кажа е, че не искам да те разочаровам, но прехода от виста на 7 изобщо не беше WOW. Беше си една добра еволюционна надстройка. Основно защото Виста си бачкаше като пич, след като веднъж се появиха подходящи драйвери и мина service pack 1. Тъй като още от 2004-а имам повече от 4 гиги рам перманентно - виста си беше чудна ОС.

И интересно как се представяш за суперхаркор юзер, а неща които неимоверно улесняват power users и администратори ги окачествяваш като козметични. Или за теб ако не е на десктопа и не е шаренко не съществува?
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Tue Dec 25, 2012 10:16 pm

Тъчпадовете са голяма болка, наистина. Какво точно имаш предвид с тези на Apple? По-прецизни ли са? С какво са по-добри? Ние изключително рядко работим с макове и не съм имал в ръцете си такава играчка достатъчно дълго за да ми направи впечатление.

Edit: Драгъне, изброените неща щяха да ме радват, и са благинка, видях и сам, но от другата страна на везната метрото тежи злостно. А аз претеглям плюсовете и минусите. Изброените подобрения са само улеснения за мен, по-примитивните им другарчета в 7-цата също ми вършат работа.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Thu Dec 27, 2012 3:21 am

Да, далеч по-прецизни при разни жестове като pinch to zoom и т.н. Реално работят също толкова добре за тези неща, колкото екрана на таблет.

User avatar
Lord
E'lir
Posts: 163
Joined: Tue Jul 01, 2008 10:21 am

Post by Lord » Thu Dec 27, 2012 3:54 am

Кое реално е толкова трудното за PC manufactor-ите в изработването на добър тъчпад? Самият хардуер или драйверите? И защо Apple могат, а никой друг не успява в продължение на години вече :shock:

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Thu Dec 27, 2012 8:05 am

На първо място е хардуера - повечето тъчпадове са малки и с гадна, евтина, неудобна повърхност.

User avatar
Lord
E'lir
Posts: 163
Joined: Tue Jul 01, 2008 10:21 am

Post by Lord » Fri Jan 04, 2013 2:01 pm

Едно забавно видео

http://www.youtube.com/watch?v=WTYet-qf1jo :D

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sat Jan 05, 2013 5:47 pm

А бе, днес се замислих... Не че мисля да си махам седмицата, но ми стана странно как успяхте да си ъпгрейднете пиратските седмички до осмица. За непиратските ми е ясно. >.<
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests