Стоте
Създател: Джейсън Ротенберг (базиран на книгите на Кас Морган)
Сезони: 4
Формат: 58 eпизода по 43 минути (4-ти сезон все още се излъчва)
В ролите: Елиза Тейлър, Боб Морли, Мари Авгерополус, Рики Уитъл, Пейдж Турко, Хенри Йън Кюзик, Исая Уошингтън, Кристофър Ларкин, Девън Бостик, Ричард Хармън, Линдзи Морган
Не съм очаквал сериал като Стоте да ми хареса и пиша този преглед леко учуден от факта, че младежката фантастична драма успява да задържа вниманието ми вече четвърти сезон. Вероятно и слепец би видял недостатъците на продукцията, но Стоте притежава особения чар на акробат, когото очакваш всеки момент да изгуби равновесие и да падне от тънкото въже, ала той непрекъснато те опровергава и продължава да балансира, като дори намира време да ти намигне съучастнически.
Нека все пак започнем от началото, което е поставено от писателката Кас Морган и нейната поредица книги със същото заглавие. До момента са излезли четири романа, но Джейсън Ротенберг е проявил интерес към историята на Морган още преди първата книга да се появи по рафтовете. Стартът на сериала е даден само шест месеца след дебюта на литературния The 100 и макар да споделят някаква много обща рамка, сюжетите в двете медии още от самото начало поемат в различни посоки. По всеобщо мнение, Ротенберг е свършил доста по-добра работа в своята интерпретация и развитието на телевизионния сериал превъзхожда това на оригинала. Успях да прочета само първата книга на Кас Морган и по нея съдя, че масовото мнение в случая съвпада с истината.
Историята в Стоте ни прехвърля в Кивота (The Ark), огромна космическа станция, съставена от дванадесет по-малки такива, които от десетилетия са дом на (уж) последните човеци. 97 години по-рано ядрен армагедон е затрил живота на Земята и я е превърнал в радиоактивен ад. Поддръжката на Кивота и набавянето на необходимите ресурси за оцеляване не е лесно, което води до форма на управление, близка до диктатурата – най-отпред на политическата сцена стои Канцлер, притежаващ почти абсолютна власт над съдбите на хората там. Дори относително дребни провинения се наказват с изхвърляне в открития Космос, като единствените изключения се правят за непълнолетните жители, които попадат в затвор. Скоро след като се запознаваме с ежедневието на станцията, става ясно, че непоправим проблем в животоподдържащите системи ще доведе до тяхното постепенно изключване. Отчаяното решение на ръководителите на Кивота е да изпратят совалка с младежите-затворници (сто на брой) към Земята и по този начин да проверят дали тя се е възстановила достатъчно за повторно заселване.
Излишно е да казвам, че красивото ни синьо кълбо е превъзмогнало последствията от ядрените гъби и отново може да подслони блудните си човешки синове. Всъщност, оказва се, че вече го е направило, и из гъстите гори скитат клановете на земляните (grounders), върнали се към племенния строй и свикнали с живота без технологични глезотии.
Стоте започва силно колебливо и научно неиздържано, което би отблъснало множество потенциални зрители. До средата на първи сезон се налага да бъдат преглътнати бая глупости, неточности и пропуски, ала постепенно сериалът набира скорост и демонстрира, че смята да се съсредоточи върху изграждането на силни персонажи и развитието на интересен свят, а не върху учебниците по физика, химия, биология и т.н.
Не твърдя, че Стоте напълно изпълнява тази своя цел, но предвид преобладаващо неопитния си каст от млади актьори, съумява да бъде адекватен и да създаде връзка между зрителя и персонажите на екрана. Светът му също е интригуващ и на моменти изплуват някои необичайни, малки детайлчета, които да погъделичкат тези от нас със страст към историята, културата и особеностите на фантастичните места, които посещават.
Сериалът очевидно е насочен към по-младата публика, ала това не го лишава от задълбаването в сериозни теми и разглеждането на трудните и противоречиви решения, които героите на Стоте са принудени да вземат. Продукцията е идеи по-мрачна отколкото изглежда на пръв поглед и не се свени да убие обичан персонаж, да покаже някоя и друга варварщина и като цяло да пусне кръв, когато се налага. Не очаквайте Игра на Тронове, но със сигурност епизодите не са режисирани като някаква идеализирана юношеска приказка с бутафорни препятствия и щастлива развръзка. В сблъсъците между отделните персонажи или групи от такива обикновено е индикирано коя страна е „по-права“, ала рядко оставаме без правдоподобна аргументация за мотивациите на всички, участващи в конфликта. В основните сюжетни арки не съществува ясно разграничение между добро и зло и повечето лидери съвсем искрено се стремят към добруването на своите хора, пък било то за сметка на останалите. Сценарно свестни герои вземат учудващо грешни решения, а наглед неприятни типове са способни да спасяват положението в напечените ситуации.
Неведнъж сериалът сменя ролите на своите герои и довчерашният пацифист престава да се свени да ползва ножа, копието или пушката, а бунтарът получава възможност да блесне като гласа на разума.
Сюжетните линии на Стоте предлагат прилично разнообразие и обикновено поне две (обикновено повече) от тях вървят паралелно. Има ги както историите на странстващите персонажи, така и боричканията в различните човешки общности. Разбира се, любовните трепети също намират своето място, няма как да събереш толкова атлетични и красиви младежи и да пропуснеш да ги мушнеш в леглото, но почти винаги балансът е запазен и жертвите на Купидон не дотягат с драмите си. Отбелязвам, че повечето участници в събитията не държат особено на моногамията и ставаме свидетели на смени на любовния интерес… а дори и на пола на въпросния любовен интерес.
Като друг позитив бих посочил относителната самостоятелност на сезоните в сериала, които разнищват даден конфликт и се стремят да го затворят преди своя край. По този начин получаваме четири ясно разграничени арки, в сърцевината на които е залегнал различен конфликт.
Визуалната страна на продукцията не е връх на сладоледа, но рядко изглежда евтино или аматьорски, като бих стигнал дотам да кажа, че има немалко сцени и гледки, които успяха да впечатлят любителя на красивото в мен. Това се отнася основно за декорите и облеклата, при ефектите ограниченията на бюджета за съжаление проличават, но Ротенберг явно разбира това и се е стремял да ги избягва там, където може.
Сигурно сте забелязали, че говоря за Стоте без особена конкретика, но именно разгадаването на неговите тайни е сред най-големите удоволствия от продукцията. Тя, в крайна сметка, си остава за масова консумация и нагазва в немалко клишета по пътя си, често е наивна или нереалистична, но е сред по-добрите guilty pleasures на този свят и все още ме забавлява. Телевизията поднови сериала за пети сезон, което означава, че не съм единственият, който тайно се вълнува за нея, а ако накарате критика в себе си да замълчи (всъщност, по-добре направо го зашеметете с бухалка), може би ще се присъедините към феновете. #TeamOctavia!
Оценка: 6.5/10
Абсолютно! Идеалното guilty pleasures. #TeamLexa 😁
Изгледах 1 и 2 сезон с интерес и на 3 зациклих. Три пъти го почвах и се отказвах.. май няма да го довърша този сериал