Кой какво чете, part III

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jun 06, 2008 7:18 pm

Stoly wrote:По това, че героите за теб не са нито приятни, нито неприятни, мисля, че всеки би стигнал до извода, че ти не умееш да усетиш книгата, да вникнеш в идеите й.
Както и да е, няма да отговарям на следващите ти постове, не поради липса на аргументи, ами просто, защото мисля, че толкова спам стига. Ако искаш да пренесем дискусията някъде, където може би няма да притесняваме хората с възгледите си относно обратните- нямам нищо против.
Не виждам що да не е тук. Обсъждаме книга, четена напоследък, нали?

Не съм казал, че героите не са ми приятни или неприятни. Казах, че литературата като цяло не е нито приятна, нито неприятна. Не МЕН като читател не ми е неприятно, че героят е такъв или онакъв, ако това е обосновано добре в книгата. Нед и Оливър например бяха в пъти по-качествено развити и интересни персонажи при Силвърбърг и хомосексуалната тематика там допълваше по интересен начин персонажите им. Ерго - те са ми "приятни". Виж, ако авторът просто беше направил един от хората си обратен, само колкото да е политически коректен, да речем, и ако се дъни и по други показатели, би ми бил неприятен, но пак повтарям, това няма да е защото видиш ли героят му, о шок и ужас!, обича пишоци. Извинявай, ма такъв тип пуританщина е нелеп. Един автор трябва да може да борави с всеки аспект на света около себе си както намери за добре. Ако не си достатъчно отворен към такива работи, винаги има и други книги.

И ако си мислиш, междувпрочем, че придаваш на думите си повече тежест с "всеки би помислил" и "ние, повечето хора", грешиш :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Stoly
Adept
Posts: 236
Joined: Sat Dec 08, 2007 9:32 pm

Post by Stoly » Fri Jun 06, 2008 8:39 pm

Roland wrote:
Stoly wrote:По това, че героите за теб не са нито приятни, нито неприятни, мисля, че всеки би стигнал до извода, че ти не умееш да усетиш книгата, да вникнеш в идеите й.
Както и да е, няма да отговарям на следващите ти постове, не поради липса на аргументи, ами просто, защото мисля, че толкова спам стига. Ако искаш да пренесем дискусията някъде, където може би няма да притесняваме хората с възгледите си относно обратните- нямам нищо против.
Не виждам що да не е тук. Обсъждаме книга, четена напоследък, нали?

Не съм казал, че героите не са ми приятни или неприятни. Казах, че литературата като цяло не е нито приятна, нито неприятна. Не МЕН като читател не ми е неприятно, че героят е такъв или онакъв, ако това е обосновано добре в книгата. Нед и Оливър например бяха в пъти по-качествено развити и интересни персонажи при Силвърбърг и хомосексуалната тематика там допълваше по интересен начин персонажите им. Ерго - те са ми "приятни". Виж, ако авторът просто беше направил един от хората си обратен, само колкото да е политически коректен, да речем, и ако се дъни и по други показатели, би ми бил неприятен, но пак повтарям, това няма да е защото видиш ли героят му, о шок и ужас!, обича пишоци. Извинявай, ма такъв тип пуританщина е нелеп. Един автор трябва да може да борави с всеки аспект на света около себе си както намери за добре. Ако не си достатъчно отворен към такива работи, винаги има и други книги.

И ако си мислиш, междувпрочем, че придаваш на думите си повече тежест с "всеки би помислил" и "ние, повечето хора", грешиш :)
Ами, човек, както не само в този пост, ти преиначаваш думите ми. Завърташ някак нещата, както на теб ти е по- удобно. Само, че ти конкретизираш Книга на Черепите. Което не е особено на място, тъй като в момента говорим за литературата като цяло. Да, при Силвърбърг този елемент беше нужен за развитието на историята и за нейния цялостен облик.

А ти спомняш ли си как почна спора? Аз си спомням. Когато ти изимитира, доста гротестки мен. Аз разбирам твойте виждания, разбирам какво се опитваш да ми кажеш, разбирам, че се опитваш да ми обясниш, че за теб това няма значение. За мен също не е толкова голямо.

... Всичко почна, когато казах, че ми е неприятно да чета такива неща.

Да съм казал, че ми се е додрайфало от това или че съм изпаднал в силна емоционална депресия, завършваща в emo-style? Не. Ама ти, естествено видя пред себе си един добър начин да се заядеш. Което, доколкото виждам, обичаш да правиш.

Аз съмщо го обичам, ама гледам да се сдържам. Но ти- не. Тогавата хубаво ми се подигра. И какво очакваш да направя аз? Да замълча? И така се озовах в неудобната позиция да съм срещу хомосексуалните.

А аз не ги мразя. Просто така се падна, че за да споря с теб, трябваше да продължа по тая линия. Както казах(всяко второ изречение в поста ми) на мен просто са ми неприятни. Не бих се гръмнал, ако видя такива, не бих се обесил и ако прочета за такива. Прекалена тежест метна на думите ми. По това, че не се радвам на подобни моменти ти стигна до извода, че съм ХОМОФОБ. Не ставаш за детектив ми се струва.

"Не МЕН като читател не ми е неприятно, че героят е такъв или онакъв, ако това е обосновано добре в книгата"

Доколкото знам, една от целите, когато пишеш книга е да изгледиш добри характери. И защо да ги изглаждаш при положение, че хората нито ще го харесат, нито няма?
Image

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jun 06, 2008 8:43 pm

Kaто ми схванеш коментара за героите, ще продължим разговора :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Stoly
Adept
Posts: 236
Joined: Sat Dec 08, 2007 9:32 pm

Post by Stoly » Fri Jun 06, 2008 8:48 pm

Roland wrote:Kaто ми схванеш коментара за героите, ще продължим разговора :)
Въпреки, че може би не си личи от горния ми пост, разбрах какво имаш впредвид- че за теб качествените герои се мерят в изграждането им като такива, и че сексуалноста им може даже да спомогне за това.

А когато ти схванеш аз за какво ти говоря, тогава ще продължим.

В резюме- че ти стигна до извода, че съм ХОМОФОБ, а аз продължих спора онзи път само, за да защитя позицията си. Не че съм толкова против.

Какво очакваше да отговоря на подигравката ти? "Добре"?
Image

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Jun 07, 2008 10:15 am

Приключих Те не вярват в приказки и сега ще захващам втората новела в книгата. Като цяло не съм твърде впечатлен. Добра сюжетна рамка, приличен стил, нелошо описани герои, но никакво развитие на персонажи, твърде... наивна... идея и прекалено много морализаторстване, при това леко мухлясало като давност :roll:
And you can't dance with a devil on your back...

Jordy
Smallfolk
Posts: 16
Joined: Thu May 15, 2008 5:46 pm

Post by Jordy » Sat Jun 07, 2008 12:09 pm

За два дни прочетох втората и 3/4 от третата книга от Повелителите на руни... и в последните три дни чета последните 100 страници от третата :oops: Така де, след като изпълня тази неимоверно сложна задача, мисля да се захвана с третия том на Влад Талтош... ама първо ще трябва да си го купя...

ПС: Впрочем, останах измамена. Откакто влизам в сайта на Бард, няма никаква промяна по Повелителите на руни, тъй че аз реших, че са си само четири книжки. А то се оказа, че са поне тройно повече :?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Jun 07, 2008 12:20 pm

Ъм, максимум още две книги има... А и да са повече, всякак не са три пъти повече ;)
And you can't dance with a devil on your back...

Jordy
Smallfolk
Posts: 16
Joined: Thu May 15, 2008 5:46 pm

Post by Jordy » Sat Jun 07, 2008 1:55 pm

Мда, тук се сбърках с Модезит, понеже днес му влизах в сайта... както и да е :)

vorriax
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Sat Mar 15, 2008 4:58 pm

Post by vorriax » Sun Jun 08, 2008 7:30 am

В очакване на седмия Малазан съм подхванал "Тъмната кула" на Кинг и в момента съм на третата част.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jun 08, 2008 9:33 am

Препоръка - спри на пета ;) Аз така направих и съм много доволен :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Sun Jun 08, 2008 11:40 am

Прочетох Сетаганда. Хареса ми много. Въпреки че е по-слаба от Играта на Вор и Наемниците според мен. Но пак е толкова приятна, че веднага започвам следващата. Само да проверя коя е точно. :wink:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Jun 08, 2008 12:38 pm

Нали си я чел преди???
This is it. Ground zero.

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Sun Jun 08, 2008 12:51 pm

Точно нея не съм. И затова и се зарадвах толкова. Обаче нещо връзката между Сетаганда и Игрите не ми се получи. Като че ли съм пропуснал нещо. :shock:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Lord Annorion
Scholar
Posts: 119
Joined: Mon Sep 04, 2006 9:17 am

Post by Lord Annorion » Mon Jun 09, 2008 3:35 pm

DELgado wrote:Точно нея не съм. И затова и се зарадвах толкова. Обаче нещо връзката между Сетаганда и Игрите не ми се получи. Като че ли съм пропуснал нещо. :shock:
Не съм чел поредицата, но я имам в електронен вариант и там книгите са:

6. Границите на безкрая
7. Игрите на Вор
8. Сетаганда
9. Етан от Атон
10. Братя по оръжие

и т.н. Така че между тях няма междинна книга. :)
Sig by me

Light thinks it travels faster than anything, but it is wrong. No matter how fast light travels, it always finds the darkness has got there first, and is waiting for it.

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Mon Jun 09, 2008 3:47 pm

Ето хронологията, според официалния сайт на Бюджолд:

http://www.dendarii.co.uk/FanFic/timeline.html

След като книгите са относително самостоятелни, макар и в същата вселена, нормално е да има определен период, който да не е описан достатъчно подробно.
This signature is not yet rated

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests