Anatomy unleashed part 2 (cheap poetry inside)

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Anatomy unleashed part 2 (cheap poetry inside)

Post by Moridin » Fri Dec 03, 2004 10:30 am

На Ланис, с благодарности за вдъхновението и за усмивката :)
Музата биде изюркана в крайна сметка :Р

======


Ирисите


Лъч светлина се промъква и осветява кристалното дъно, а то грейва в милион цветове и умът ти залита из фигурите, които сякаш те поглъщат – това съвършенство от малки цветни неща, слели се, за да претворят красотата. Да, помните ли калейдоскопите? Бяха толкова вълшебни – аз много им се радвах като малък, ала после погледнах в едни очи. И забравих за калейдоскопите, и гледах, и гледах... не се нагледах. Кой може да се нагледа? Та всеки следващ поглед открива по нещо ново, още една шарка, още една нишка, още един цвят... най-прекрасното нещо на света – това е то ирисът!

* * *

Очите ти са толкова сини днес, и толкова зелени. Те са абсолютното съвършенство, тази мозайка от малки късчета синя душа, те са най-прекрасното нещо на света, единственото прекрасно. Гледам само твоите очи и няма нищо друго, аз не обичам теб, а обичам очите ти, защото теб те няма – ти си само в тях – обичам очите ти, както цветята обичат слънцето, обичам светлината в тях, която се промъква, прозира зад синьозеленото море, обичам ги – обичам те! Няма нищо, нищо друго. Топли езера от спокойствие, от нежен бриз и зелени корали, небе от мързеливи млечносини облаци, от малки късчета зелена сивота, нежност и тишина.

Очите ти са толкова сини днес, и толкова зелени. Студени, като стена на вихрушка, увлякла в себе си цветовете. Вихрушка далеч от мен, някъде там, където мен ме няма. Замръзнали езера от зелена празнота. Синьозелен мъх върху студен камък, върху кладенец, затворен завинаги. Бяла светлина, която не топли и никога повече няма да топли, тиха, безмълвна, самотна и неуютна. Черни петна от вечен мрак. Плаха усмивка сред частиците от синя прокоба, усмивка, която не може да ме докосне. Очите ти не гледат мен. Тъмните ивици по края се разширяват навътре и бавно покриват всичко, което някога съм познавал, а аз стоя и гледам, столетия наред, и изчезвам заедно с очите, които толкова много обичах…

Никога не вярвайте на светлите очи... Те са коварни, потайни, те заблуждават. Заблуждават – със своята привидна откритост, със сърдечната си покана... Тъмните очи са дълбоки, те нищо не обещават, те нищо не казват – тъмните очи не лъжат, защото нищичко не казват. А пък тихата приветлива синева... като воал за всичко онова, в което забравяме да се уверим, унесени от желанието да повярваме.. не, никога, никога не вярвайте на светлите очи...

* * *

Аз винаги исках да имам тъмни очи. Светлите очи... те са светли. Исках да са дълбоки. Просто това исках. Ами ако твоите са тъмни?

* * *

Когато се вгледам в теб, забравям всичко. Забравям за себе си, защото мен вече ме няма – само съм малка тъмна точка сред искрите из тази тъмна топлота. Днес съм в шоколадово море от усмивки, от малки кокетни ивици махагон, днес съм се загубил в този приветлив лабиринт от тъмно дърво и вървя напред и напред, та дано открия това любимо сърце!

Спирам се, за да погледам – то е толкова красиво, тези нишки от преплетени цветове, които са се слели в най-прекрасните очи... и тичам напред, и плувам из лешниково вълшебство с тихи зелени лилии и острови от тъмнокафяв мрамор... Плувам навътре, там напред, на дълбоко, където звездите вече не се виждат, където е топлият влажен черен мрак на беззвездната нощ... само около най-тъмната зеница тихо проблясва... ти си нощ в лунно затъмнение, моя любов, срамежливо прикрила собствената си светлина, за да ме посветиш в горещата тайна на черните си очи...

Но зная, утре те ще изсветлят пак... малко... мъничко... до онзи мой любим шоколад... до боровата гора с аромата на уютна свежест, с аромата на смола – да, като ясна прозрачна смола са тези твои красиви, красиви очи, когато слънцето ги докосне, а после грейват в тихата топла усмивка от матово кафяво великолепие, докато пак потъмнеят и изпеят своята звънка покана, изтъкана от тъмни нишки и светли петна – да, и аз пак се гмуркам надълбоко в безкрая от мраморнокафява тайнственост, сред игривите искри от вълшебния звезден прах – навътре из твоите прекрасни мили очи – че да намеря твоето самотно тихо сърце и да го завия в топло щастие...

* * *

Очите – кажете, има ли нещо по-прекрасно на света? Та в тях сякаш са събрани всички цветове, всички чувства... всичката музика, всичкото съвършенство... В очите – там е всичката красота! Вгледайте се в ирисите, гмурнете се там, във вълшебното море от нежна светлина, в тези съвършени и неповторими форми – вгледайте се там и се запитайте – нима ирисите не са доказателството, че Бог съществува? Та те са толкова излишни за еволюцията, те не помагат на човека, не пазят, не хранят, не поят... Можеше да са сиви, да са бледи, можеше да са тъмни... можеше дори да са еднакви... ала не са. Нима шансът е толкова съвършен, нима случайните комбинации от гени могат да създадат това? Не, нали? Не могат... То е нечие струящо чувство, то е нечие творение, то е тихо преклонение пред красотата... ирисите – те са частица от божията душа...

* * *

А дали всъщност ирисите не са самата идея за красота? Дали не са точно тази малка, незначителна частица съвършенство, което придава смисъл на целия живот... Когато погледнете нечии очи, не се ли замисляте за това – красотата не се нуждае от смисъл. Самата тя е смисълът. Тя – сама по себе си – е това, към което всяка душа се стреми... тя е хармонията, тя е единението с вселената.. тя е полетът към звездите, където е пак тя... красотата е цялата идея на съществуването и как всичко това е претворено в едно единствено око, в това единствено малко, мъничко късче вълшебство, което сякаш е целият свят на човек, пътеката към неговата душа...

* * *

Даже казват – красотата е само в очите на наблюдаващия. Ами да разбира се – та нали там са ирисите!
This is it. Ground zero.

User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Post by Lannis » Fri Dec 03, 2004 11:06 am

Мор, като те изюрках за ирисите, дори и не съм предполагала колко прекрасен резултат ще даде това! Впечатлена съм, честна дума!!! Радвам се, че и ти си успял да изюркаш твоята музата... Като си посъбера мислите и думите може и още нещо да кажа, но те в момента съвсем се разпиляха из красотата на "Ирисите":)
Юда, егоист, луда и wow-холик :)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Dec 03, 2004 2:24 pm

Да, и аз мога само да съм благодарна на Ланис, че е успяла да примами музата ти, красиво е:)
Last edited by Morwen on Fri Dec 03, 2004 2:39 pm, edited 1 time in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Dec 03, 2004 2:37 pm

Благодаря :))
This is it. Ground zero.

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Fri Dec 03, 2004 9:54 pm

Невероятно красиво...
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Syber
Sorcerer
Posts: 440
Joined: Sun Oct 10, 2004 4:02 am
Location: BG, засега

Post by Syber » Fri Dec 03, 2004 10:23 pm

Браво! Ей тва е! Най-накрая срещам нещо достойно за човешките очи! А като си помисля колко приятели са ме подигравали като им кажа че съм маниак на тема сини очи... и разни тъпи изрази от сорта - "Ти тая кво в очите ли ще я ****" Глупаци...
Много, много добро наистина!
Life is an illusion, death - just reflexion, heaven is a dream, only hell lies within...
_________________
- Happy people do not wear watch, you know:-)
Kinga
- Well I guess I'm not a very happy person... I'll remove it right away:-)))
Me

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Sat Dec 04, 2004 10:32 am

...Когда мой друг кровит,
A la guerre comme a la guerre...
Last edited by Tais on Tue Dec 14, 2004 6:43 pm, edited 2 times in total.
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sat Dec 04, 2004 12:01 pm

Много красиво написано нещо:))) Браво на Морчовата Муза, да жувей:)
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Xellos
Moderator
Posts: 20303
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Dec 05, 2004 12:10 pm

Прекрасно е! :)
„Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че можем да правим всичко от нищо. ... За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 2 guests