
Лейди Калигула - Ласе Браун - исторически роман съчетан с богато и детайлно описан порно сценарий на професионалист в тая индустрия - четивото си е доста приятно за почитателите на алтернативната история и твърде многото пикантерии тип Кралят-маг на Крис Бънч
Никога не бъди нещастен, Проследяване и Проджект Гигамоно - Радослав Парушев - за почитателите на съвременната бърза модерна българска литература, особено на по-приличните видове такава. Аз просто надраснах този си период.
Читателска група 31 и Кой - Елена Алексиева - прилични
съвременни разкази, образец на липса на типично кифленско мислене, а умело пресъздаване на добри идеи и ествено оригинални сюжети.
Бейби лъжкиньо - Мария Станкова - по-скоро криминални разкази, но все пак доволно оригинални в някои кратки моменти. Заслужава си за почитатели или прохождащи в блатата на новата българска литература.
Кефер - Милена Фучеджиева - странен роман с възможно най-яката корица, която съм виждала на български книги. За почитатели на особената литература и странното в писмена форма.
Триумф на червилата, 4 блондинки и Разкрачка към върха - Кендис Бушнел - кифленска литература , направо образец в жанра. Дори и за чисто изследователски цели си заслужава четенето. Или за подпиране на клатещи се маси. По избор.
Барадж и Тамарис - Славена Атанасова - опит за българско съвременно фентъзи, напомнящо на моменти на романите на Людмила Филипова, но доста по-фентъзи. И патриотично. Внушава гордост от едно поизмислено минало на великите балкански народи, ама приятно.
Макатрицата - Братя Робертски - опит за пародия на Матрицата, която четох , когато бях под силното влияния на трилогията, и се почувствах като амиш с най-новото издание на Плейбой. За почитатели на смешното в умерени граници.
Мръсна хаванска трилогия - Педро Гутиерес - най-вече се препоръчва на почитатели на идеята за куба либре, кубински пури и кубински девойки. Отрезвява. Или надъхва. Според човека. Съвременно и злъчно.
Мастиления лабиринт - Людмила Филипова - съвременна българска добре продавана авторка. Да се види просто какво се чете масово от българските читатели. Почти е като сценарий. Ако това е хубаво.
Мръсни разкази от Париж - Александър Градинаров - отново образец на популярна провокативна българска литература. Мръснишки и оригинални, за който харесва.
Афродита - Изабел Алиенде - Готварска книга и откровение в стила на Алиенде. За почитатели на лесно смилаемата чувственост.
Справедливост за всички - Тихомир Димитров - първата книга на доволно известен български блогър, нормална за вида си - съвременен относително криминален или ежедневно драматичен роман. За хора харесващи реалността.
Анастасия и Звънтящия кедър - Владимир Мегре - почти се бях запалила по поредицата, която може и да е интересна като повествование, но не ми хареса отзвука от нея в умовете на нормалните хора. Но пък си има своите почитатели на обучителни и превъзпитателни душевността книги.
Приказки за размисъл и Нека ти разкажа - Хорхе Букай - новият, по-лесен за възприемане Коелю, който е даже по-лесносмилаем и веселяшки на моменти, отколкото можете да си представите. Пък , ако се прочете в определена възраст, може и да помогне.
Завладей българите - Адриан Лазаровски - мрачния български хорър принц създава веселяшка история за мутри, извънземни и прочие уж забавни герои. Аз харесвам повече мрака. Но пък има достатъчно почитатели на светлината, нали така?
Призрачни истории - Л.Р. Стайн - детски страшновати приказки, които на възраст под 20 може и да станат любимо четиво.
Истории оттук-оттам - Джоан Харис - сборник прилични в по-голямата си част истории, оригинални хрумвания и приемливо изпълнение, като се споменават и вещици, вампири, демони и прочие нощни същества по малко нетрадиционен начин.
Кралски удоволствия - Тоти де Лесеа - готварско-историческа книжка за забавни пикантерии и умерено вкусни неща, които са влизали ( и излизали ) от кралски стомахчета.
Вавилонската игра - Катрин Робъртс - исторически-фентъзи-детски роман, повече сладък, отколкото наивен, но приятно четивен в крайна сметка.
Клопката на Данте - Андре Дьололанд - исторически трилър, ситуиран в красива Венеция, с жестоки убийства и прилични загадки. И много приятна корица.
Edit 19.9
Добавям и следните:
Непристойни приказки - Принц Шарл - френски вариант на Декамерон, минаващ повече за емоционална класика, отколкото за мръснишки истории, на моменти по близък до руската школа отколкото до френската, ама толкова знам и аз. За ценители.
Пати Дифуза - Педро Алмодовар - книжната версия на несъстоял се филм на гениалния ( поне за мен ) Алмодовар, има си всичко от неговия дух и настроение, предадено колкото и както може човека. Не го съдете строго. За фенове определено.
Долу любовта - Барбара Новак - сантиментална любовна история за писателка - такива много ги харесвах навремето - която пробива с история, в която не вярва, но пък с времето толкова си повярва в самата себе си, че и е трудно да се върне към нормалното си състояние. Имаше и филм към нея с пухкавата Рене - много приятен ( за жени ) между другото.
Без кръв и City - Алесандро Барико - Първата е една от по-камерните и студени книги на Барико, има си своите силни качества и места за дълбок размисъл, но аз лично и по-хубави съм срещала, а втората ми идва твърде модернистична, което си е плюс за някои хора все пак.
А , да - подаряват се заедно или поотделно, по ваше желание. Всички са четени по веднъж, и нямат много следи, освен чисто механичните от четене.
Вярвам, че книгите трябва да се четат, и че излишното за някои, може да е повече от нужно за други. Не мога да оставям книжките по пейките в парка, тъй като в България все някой ще ги изхвърли съвестно или ще се завъргалят в калта за отрицателно време, така че това е моя опит за вдъхване на нов живот на позабравените от мен книжни тела, спящи сладко по библиотеката ми.