Препоръки

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
Voland
E'lir
Posts: 188
Joined: Thu Dec 23, 2004 11:32 pm
Location: София

Post by Voland » Fri Mar 18, 2005 1:03 pm

Абсолютно поддържам мнението на Моргана - тоя пич Фиц просто го спукаха от тупаник. Ужасно ми ходеше по нервите - абсолютен лузър. Имаше моменти в които просто бе логично да постъпи по друг начин за да затвърди положението си в двора или да манипулира взаимоотношенията си с другите герои, ама той - пълен профан(идеше ми на моменти и аз да му светна един между очите). А и ужасно скучен идеалист впрочем, което допълнително ме дразнеше...
Абе щом съм ги прочел и трите, значи стават...ама наистина ме изнервиха(може би това е търсен ефект)

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Mar 18, 2005 1:27 pm

Не знам за вас, на мен поне ми е писнало отдавна от непобедими и решителни герои, неколебаещи се и за секунда, преди да се хвърлят в екшъна, рискувайки всичко...Фиц е нерешителен и отлага постоянно...но не сме ли всички така или поне огромна част от хората?Пък и не е като да няма причини за предпазливост. Освежаващо е да видиш някой, на който повечето му начинания се провалят по разни причини, а не всепобеждаващия олигофрен с късмет, така любим на повечето фентъзи автори...
Last edited by Demandred on Fri Mar 18, 2005 2:22 pm, edited 1 time in total.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Fri Mar 18, 2005 1:56 pm

Dem, exactly my opinion :D. Сега остава и аниме да прогледаш и цена няма да имаш :D :D :D.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Mar 18, 2005 2:21 pm

Аман вече от опитващи се да ме зарибяват anime freaks. 8-) :D :lol:
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri Mar 18, 2005 2:30 pm

Да бе, срама нямат! Мен чак във Врна се опитват да ме изнасилват с туй аниме, че ко ли остава за тебе, дето си им под носа! Ъм... образно казано де, във вашия случай над носа:РРРРРР
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Couatl
Sorcerer
Posts: 492
Joined: Wed Feb 02, 2005 8:24 pm
Location: In the temple of the purple feathers

Post by Couatl » Fri Mar 18, 2005 2:32 pm

Брех, брех... колко развитие може да претърпи една тема за някакви си четири часа...
малко по-нагоре - преди известно време имах две собствени тълкувания за смъртта на Хаджи Димитър - едното беше наистина по-скоро погледнатоот забавната гледна точка, но другото си беше доста сериозно - резултатът беше че като ги казах на три български учителки по литература и трите ми казаха че съм в огромна грешка... в На прощаване сабята означавало завет, а в Хаджи димитър същата тази сабя означавала борба..... и какво му е ясното тук???
Morgana, всъщност наистина Фиц е един от най-жалките фентъзи герои които познавам. и все пак моментите му на самосъжаление наистина рулират... много голям кеф ми прави да ги чета точно тях. пък и като сюжет ( на тоя етап ) книгата е доста добра...
...

Morgana
Paragon
Posts: 658
Joined: Sun Dec 19, 2004 7:34 pm

Post by Morgana » Fri Mar 18, 2005 3:19 pm

Voland, :thumbs up:, много точно си го описал. :)

NW, на теб ти е простено, все още си прочел само една книга и случващото се на Фиц може да се приеме, донякъде, като нормално, реално и, да речем, натуралистично. Обаче то да беше само това. Следващите 2 книги са от 2 до 3 пъти по-дебели от 1-вата, а боя тепърва предстои.
Фиц е нерешителен и отлага постоянно
За което си плаща като яде бой и то в големи количества. И то да беше веднъж-дваж или при отделни случаи, когато наистина се изисква голяма предпазливост, но когато е такъв от първата до последната страница, няма как да го възприема по друг начин освен като абсолютен левак и, както каза Voland, лузър. Да, всички имаме моменти на нарешителност и двоумене, но неговите бяха повече от приемливите. А пък аз още не съм срещала в книгите някакви чак толкова яки пичове, за които може да се каже, че са "непобедими и решителни герои, неколебаещи се и за секунда, преди да се хвърлят в екшъна, рискувайки всичко". Абсолютно всички имат моменти на колебания, на нерешителност, дори на вземане на твърде нелогични решения; така и трябва да бъде. Но при Фиц това си е правило. Не може постоянно да се оставяш да те обиждат, унижават, тъпчат, да си постоянно в услуга на някой друг, дотолкова да изгубиш самоличността си, че дори вече да нямаш собствено "Аз". Е, не може да ми хареса такъв герой, колкото и натуралистичен да изглежда. Може би затова не харесвам и Перин от Колелото, дето сърцето, и ума, съответно, му е взела някаква жена. Предпочитам героите тип "Матрим Каутон", ама и той взе нещо да изглупява напоследък.

P.S.И аз прочетох всичките 3 книги, и вярно, че става. Ама само толкова.
Last edited by Morgana on Fri Mar 18, 2005 3:23 pm, edited 1 time in total.
pulled out

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri Mar 18, 2005 3:22 pm

Мда, а никой ли не се сети, че евентуално сабята може да означава и сабя? Или щом дадено стихотворение е обявено за своеобразен връх в творчеството на поета, следователно всичко, що е попаднало там задължително е персонификация на нещо свише? На мен собствено винаги ми се е повдигало от теми, започващи с "Какво е искал да каже авторът в..."
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Mar 18, 2005 3:42 pm

Честно, много ми се иска да видя някой от критиците-всезнайковци на Фиц да попаднат на негово място, да видим колко героично и решително ще се държат...
И всякакви сравнения с карикатура като Перин са, меко казано, нелепи.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Morgana
Paragon
Posts: 658
Joined: Sun Dec 19, 2004 7:34 pm

Post by Morgana » Fri Mar 18, 2005 3:48 pm

Дали ще е възможно да се съсредоточим само върху обсъждането на героите от книгите без да даваме определения за хората, изказали дадено мнение? :?

Сравнение с Перин не съм правила. :!:
pulled out

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Mar 18, 2005 4:03 pm

Какво толкова написах? "Всезнайковци" -ако толкова ти е проблем, ще го махна.
Перин си го споменала, видя ми се като сравнение - ако не е така, си взимам думите назад.

Не мога да разбера защо се приема за толкова неестествено и загубеняшко героят да е колеблив и нерешителен през повечето време, имайки предвид какви рискове поема с всяко по-решително действие и колко не в негова полза са шансовете през по-голямата част от повествованието. Все пак повечето хора, които познавам, се колебаят дълго и отлагат решения, при които рискуват примерно 500 лева, което в сравнение с живота си(което рискува Фиц) си е нищо. Това, че повечето фентъзи и не само герои се държат съвсем нелогично в това отношение, съвсем не означава, че всички трябва да го правят, и че това е логичната линия на поведение.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Fri Mar 18, 2005 4:09 pm

Айде-е, пак се фанахме за гушите :D

Ами да взема и аз да се намеся...
@Демандред: Какво бих направил на мястото на Фиц ли? Във всеки случай няма да си бърша сополите в ъгъла, ами ще се заловя да разплача майката на всеки, който ме е тъпкал! Че защо са ме обучавали за убиец? Като източа бавно кръвчицата на неколцина, хем ще ми олекне, хем другите копелдаци хубавичко ще се замислят, преди да ми направят нещо... :twisted: Пък то - хленч, подсмърчане, та чак на читателя му идва да го хване тоя Фиц и да почне да скача отгоре му!

А че Фиц си рискувал живота - мен ако питаш, той го рискува много повече, като не прави нищо! :D
.

User avatar
shannara
Misting
Posts: 260
Joined: Tue Jan 11, 2005 1:39 pm

Post by shannara » Fri Mar 18, 2005 5:50 pm

istinata e 4e tiq knigi gi pro4etoh na edin dyh kato redovno hodeh sys senki pod o4ite cqla sedmica, oba4e toq fic izleze mnogo typo par4e.

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Fri Mar 18, 2005 6:18 pm

Ами, той че е нерешителен, милият, че е унизяван всячески и бърше сополи в ъгъла, е така. Но това поведение го прави мноооого по-различен от стандартния тип герой (мега силен, винаги измъкващ се с минимални щети, ако въобще има такива), което, поне според мен, не е минус, а точно обратното. Авторката е целяла умишлено героят да е такъв :D.
Може би човек се дразни на мекушавостта на Фиц, което, имам подозрения, също е търсен ефект. Но е факт, че героят е различен, с всичките си недостатъци и душевни терзания е може би доста по-човечен от много други "уж" главни герои (споменахме Перин... този ми е най-противният от мъжките персонажи в Колелото и е повече от дърво и незавършен/непълнокръвен герой).

Всъщност аз не съм убедена дали ако някой ме нападне на улицата ще си плюя на петите, умряла от страх и ужас, или ще събера достатъчно самообладание, за да опитам практически всички бойни техники, които съм виждала по телевизията или някой някога ми е показвал... Подозирам, че все пак ще се панирам от страх и ще се разпищя, в което няма нищо героично. Та искам да кажа, че това е нормалната, в повечето случаи, човешка реакция :D /това във връзка с Фиц/
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5266
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Fri Mar 18, 2005 6:42 pm

Всички, които са изчели поредицата, а в същото време Фиц много ги дразни трябва да получат медали за проявен стоицизъм :) Аз като четох Liveship Traders на същата авторка, едва изтърпявах главите с една от героините, която беше толкова заблудена патка, че пред нея тези от Колелото направо бяха ангели небесни. Та мисълта ми е, че съпреживяването е на много високо ниво при Хоб - ако даден герои те дразни е много трудно да го понесеш, но ако ти допада искаш да четеш още и още томове за него.
Като източа бавно кръвчицата на неколцина, хем ще ми олекне, хем другите копелдаци хубавичко ще се замислят, преди да ми направят нещо..
Лесно е да се говори, но ти поне би ли бил способен наистина хладнокръвно да убиеш човек, само защото се заяжда с теб или "те е тъпкал"?

Да, Фиц е нерешителен. Да, той хленчи, оплаква се, цупи се и т.н. А колко от вас никога не правят такива неща? Или щом е фентъзи, дай да скъсаме изцяло с всякакъв реализъм? И аз съм изпитвал огромното желание да го фрасна, четейки някои епизоди от повествованието, но общо взето той един от най-изпипаните персонажи, на които съм попадал в жанра. Cool герои с лопата да ги ринеш, искам от време на време и някой истински човек. :) И честно казано, ми е писнало каквито и тъпотии да правят героите все някак си да се оправят нещата и те да излизат (почти) невредими. Да живее правото на героите да грешат и сами да се набутват. И после да им е гадно. И да хленчат...опа, тоя момент вече като че ли го обсъдих. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests