Трябва ли да се чества краят на Втората световна война?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Jul 29, 2011 1:15 am

И аз съм чувал, че окупацията ни, особено в Македония, е била ужасна към населението. Може пак да е пропаганда де.
This is it. Ground zero.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Fri Jul 29, 2011 1:23 am

И ген. Христо Луков е бил убеден привърженик на Хитлер. Но преди да стане такъв - през Първата световна - сам-самичък е спрял настъплението на сърбите към Кюстендил. Ако не беше той - кой знае как щеше да фигурира това тяхно евентуално завоевание в Ньойския договор. Между другото - Стефан Цанев е пропуснал да го отбележи. Както и е пропуснал да напише бая неща за убийствата на българи от сърбите. Нито дума за Георги Вазов, нито за Каварналиев...

Мдаммм... а за Беломорска Тракия - доста грубо сме ги поначесли гърците. Но това всъщност е българският отговор за по-раншните зверства на гърците над българите. Чувал ли си името Павлос Мелас? Ако не си (щото и него го няма в "Български хроники" от Стефан Цанев) - ето физиономията му на пощенска картичка:
Spoiler: show
Image
Изписаните отдолу с големи букви думи "Вулгарос на ми мини" означават "Българин да не остане".
А и ако беше само Павлос Мелас - гърците направо да ги разцелуваш! Зашото след Първата световна са ни клали по-жестоко и от турците.
Hemos pasado!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Jul 29, 2011 1:47 am

Не става дума за целуване на този онзи а за развенчаване на мита за мирната и кротка БГ армия.
Доста извращения е имало от страна на комплексираните ганьовци които тогава им е паднало да си отмъстят за балканските войни. Няма какво да се лъжем - и нас са ни клали и ние сме ги клали.
Аз лично не споделям концепцията да отмъщавам на някой защото дядо му клал българи а той самия хал хабер си няма за какво става дума.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Fri Jul 29, 2011 8:34 am

RRSunknown wrote:Няма какво да се лъжем - и нас са ни клали и ние сме ги клали.
Аз лично не споделям концепцията да отмъщавам на някой защото дядо му клал българи а той самия хал хабер си няма за какво става дума.
Аз също не я споделям - защото е безсмислена. За съжаление обаче несподелянето й се възприема като слабост, особено на държавно ниво.
На Балканите няма нито една държава, която през последните 150 години да не се накървила ненужно. И ние сме в кюпа, разбира се - но с уточнението, че обикновено първо сме били потърпевши. А после сме отмъщавали. После са ни отмъщавали, задето сме отмъщавали. И т. н., и т. н.
Hemos pasado!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Jul 29, 2011 9:39 am

RRS, не съм твърдяла колко добра или лоша е била армията ни към местните, по-скоро че не навсякъде офицерите са били прасета към войниците и че не е имало активни военни действия, което се връзва с източниците ти.
А Стефан Цанев, при цялото ми уважение, е драматург, а не историк и не знам дали съвсем всичко в прословутите български хроники трябва да се взима за чиста монета.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Jul 29, 2011 10:03 am

За мен лично тази книга е една от най-манипулативните (съзнавайки политическите пристрастия на автора), а фактът, че всеки я цитира, ме прави трижди по-подозрителен към нея. Аз лично проверявам за втори източник всяко твърдение, което ми се изнесе от хрониките.
This is it. Ground zero.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Fri Jul 29, 2011 10:11 am

A, има ценни неща в "Български хроники" - затова я препоръчвам! Но към нея наистина трябва да се подхожда внимателно, защото е доста тенденциозна.
Hemos pasado!

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Fri Jul 29, 2011 10:37 am

Моят дядо също е бил офицер, първо царски (випуск 44), воювал е през цялото ни участие във WWII, върнал се е, останал е офицер и му отказаха повишение в чин генерал с мотива, че бил царски офицер.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Jul 29, 2011 10:55 am

Е самия факт че се е върнал и не е бил преследван от комунягите вече говори в негова полза.

Естествено че не всички са били прасета. И Германските офицери не са били. За зла участ единствените за които знам от първа ръка са били.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Sat Jul 30, 2011 12:12 pm

RRSunknown wrote: Аз лично нямам жал към хора които хващат някакви случайни овчари и първо ги смачкват от бой а после ги разстрелват да си тестват новата MG картечница.
RRSunknown, в коя част е служил дядо ти? И къде е служил: в Гърця или в Сърбия Можем да се опитаме да ги намерим тези случайни овчари - поне да видим дали са толкова случайни. Щото като нищо могат да излязат бивши андарти (в Гърция) или сърбомански четници (в Сърбия и Македония) или пък доносници на такива.
Hemos pasado!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat Jul 30, 2011 12:41 pm

Виж ще те помоля да не се подиграваш с дядо ми и спомените му с което приключва участието ми в темата.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Sat Jul 30, 2011 1:58 pm

Извинявай, RRSunknown, ако по някакъв начин си се почувствал засегнат.
Но колкото и зле да сме се държали в онези времена в Гърция и Сърбия, доколкото ми е известно за безсмислено насилие срещу цивилни е имало доста сериозни наказания.
От друга страна - имало е много случаи на отмъщения срещу андарти и сърбомански четници, които в онези години обикновено вече са били цивилни.
Hemos pasado!

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Sat Jul 30, 2011 9:21 pm

Това разделение на ние, вие и те е пълна глупост. Насъскване.
Има две гледни точки - битийна и философска.
От битийна гледна точка краят на всяка война би трябвало да е повод за радост, от философска съвсем не е така. И всъщност могат да се разменят със същият успех.
Който иска да го чества. Русия има пълното право. България, бих казал, също.
Всяка война е битка за надмощие и интереси. След всяка война следва преразпледеление.. на територии, на влияние, на финанси и идеи. Затова и се правят войните.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests