Trip, когато за колега в моята фирма стана ясно че е болен от левкимия, а го осигуряваха на 500 лв заплата, можеш ли да се сетиш какъв болничен взимаше? Работодателят ако беше човек на място можеше да компенсира нещата и да изплаща болничен, какъвто би се полагал при нормални осигурновки, но не... А аз работя в ИТ компания, софтуерния ни отдел е към 20-30 човека. И бременните колежки може и на пълна заплата да са работили преди, ама след майчинство като дойдат им предлагат минимална заплата.Trip wrote:Кво става като наетият вчера здрав, прав мъж, добър специалист, се разболее тежко днес? Или го блъсне кола? Или щото на жените им личи "болестта", може да ги отсвириш?
Иначе, дума да няма, цялата икономика се движи от интереса - никой не се включва заради благотворителни въжделения в производството на компютри, вълна и хранителни стоки.
Ролята на държавата в случая е, чрез комплексни мерки - законови възбрани, облекчения, преференции - да компенсира неравностойното положение на жените, създадено поради ред причини (по-напред ги изброиха - физиологически, биологични, етц). За съжаление, знаем си държавата, едвам крета на опашката на реформите. Белия полъх идва единствено от това, че частните инициативи от Европа стават достояние и тук. Кога ще ги облекат в законови норми обаче - кой знае?