Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sun Dec 16, 2012 1:13 am

Пробвах най-сетне Йън Бенкс и Културата с последния му роман: The Hydrogen Sonata. Като цяло съм доволен. Ето и ревю.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sun Dec 16, 2012 11:27 am

Аз да питам, има ли значение кой роман подхванеш от поредицата?
И като сме на темата, Войната за Ъплифта струва ли си? Има ново страхотно издание с първата трилогия в една книга.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sun Dec 16, 2012 1:44 pm

Аз не бях чел нищо от Бенкс преди тази книга, както съм споменал и в ревюто. Не ми попречи по никакъв начин. Сигурно съм изпуснал някои препратки, но не мисля, че е особена болка. Виж кои точно са най-добрите романи от Културата трябва да каже някой друг :) Доколкото знам, Use of Weapons, The Player of Games, Look to Windward са все много добри.

Първата поредица за Ъплифта едно време ми хареса много, особено Startide Rising. Но това беше преди доста време, та не смея да препоръчвам безрезервно. Брин като цяло е добър автор с много и много интересни футуристични идеи, а всъщност и пише добре през голяма част от времето, само дето понякога се отплесва твърде много в идеите.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Dec 16, 2012 7:09 pm

Random wrote:Аз не бях чел нищо от Бенкс преди тази книга, както съм споменал и в ревюто. Не ми попречи по никакъв начин. Сигурно съм изпуснал някои препратки, но не мисля, че е особена болка. Виж кои точно са най-добрите романи от Културата трябва да каже някой друг :) Доколкото знам, Use of Weapons, The Player of Games, Look to Windward са все много добри.
Това са точно тези от поредицата, които съм чел, всичките си заслужават четенето, особено Use of Weapons, която е шедьовър и препоръчвам горещо за пореден път. Като първо запознанство с Културата като сетинг обаче The Player of Games обаче е по-подходяща поне според мен.

Аз бях леко разочарован от The Hydrogen Sonata. Добър роман, но от Бенкс очаквам повече.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sun Dec 16, 2012 7:23 pm

Мда, и аз останах доволен от книгата, но с усещането, че авторът може много повече. Ще гледам да подхвана скоро някоя от горноспоменатите, вероятно Играча.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9514
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Dec 16, 2012 7:53 pm

Играча се води за най-добрата, за всеки случай превода в ИСФ на Бард е ужасен, даже имам чуството че са рязали затова си го потърси в оригинал.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Mon Dec 17, 2012 6:19 pm

Вече преполових Станция Пертидо и за сега ми харесва. Не съм виждал такова въображение от Хиперион насам. Много оригинални идеи, страшно атмосферична и ерудирана. Носи ми чисто интелектуален кеф. Описателността обаче е нов с две остриета - от една страна носи страхотно усещане, но от друга 3 страници абсолютно безсмислено описание на това как се оправя робот чистач понякога ми идват нанагоре.
Мисля, че книгата има само един проблем - колкото и да е оргинална, интелигентна и даваща полет на въображението - толкова ми е и на х*я за главните герои. Общо-взето въобще не ми пука какво се случва по страниците и през цялото време интереса ми и емоционалното ми равнище са на едно много пасивно ниво. Май ще се окаже от онези книги, които хем са ти харесали много и знаеш колко са адски добри, хем няма да ги помниш повече от 1 седмица.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Dec 17, 2012 9:44 pm

Боже как сам се натварих. :lol: Изчетох sample-и на The Player of Games, City of Saints and Madmen, The Third Bear, Shriek: An Afterword, Necrophillia Variations и Vellum, и сега колко ми се четат... :neutral: Трябва да има фонд за помощ за закупуване на книги...
@Dante, и аз бях така с героите. Накрая мъничко ми запука за тях, но недостатъчно. Може би затова, въпреки че книгата като цяло ми хареса, финала поразвали работата.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Mon Dec 17, 2012 10:26 pm

Опитвам се да чета Най-Великото шоу на земята: Доказателства за еволюцията. Щеше да ми е малко по-интересно ако Докинс реално разглеждаше еволюцията, вместо да размахва пръст и да поучава обществото. :mrgreen:
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Tue Dec 18, 2012 8:00 pm

Продължавам с Пертидо, която ми върви много бавно, въпреки че ми харесва. С всяка изминала страница тази книга хем ме впечатлява повече, хем ме драсни с някои неща. Чудя се на акъла на автора, който превръща романа си в една голяма манджа с грозде. Книгата е твърде претъпкана с всякакви фентъзи и фанстастични мотиви, които пречат на концентрирането и наблягането върху някои аспекти.
Да видим какво си имаме - измислени от автора 100 различни, гротески раси, типична стийм пънк технология, божествен паяк, тролове, вампири, псевдо-изобретения, магия, някаква абстрактна сила а.к.а ядрената бомба, която кара всичко да мутира, хиляди, бегло споменати, фентъзи същества и, РАЗБИРА СЕ, изкуствен интелект. Имам чувството, че Китай си е казал "оп, я да видя възможно колко най-мното неща мога да натъпча в книгата си" и крайният ефект е съмнителен. От една страна въображението, разнообразието, фантазията, плътността и многоцветността на тази книга са нещо уникално, което не съм виждал от Хиперион насам. От друга, обаче, авторът непрекъснато подмята нови и нови мотиви, същества, технологии, магии, религии, места и какво ли още не без да ги обяснява и дава обяснение за тях. Книгата е като някакъв пъстър сън-кошмар, който много ме обърква. Именно всичко това прави книгата само по себе си гениална и оригинал без прецедент, но за сметка на това разпъва читателя на десетки страни и го отдалечава от историята и героите си. Не съм свършил още, но за мен Чайна Миевил е човек с неземно въображение и страхотно интелигентен автор, който обаче не може да предизвика никаква емоция в читателя си.
п.п
А и забравях да кажа нещо абсолютно абсурдно. Имаме си РОБОТИ С ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ, но стреляме с кремъклийки и арбалети. Да бе да...
Last edited by Dante on Tue Dec 18, 2012 8:22 pm, edited 2 times in total.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6594
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Tue Dec 18, 2012 8:05 pm

"Snuff" на Тери Пратчет.
Минах всичките книжки за Стражата, издадени на български, и се прехвърлих на тази на английски. Не бях чел Пратчет в оригинал. Оказа се доста по-лесно, отколкото очаквах...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
gal.eon
Adept
Posts: 220
Joined: Thu Jul 31, 2008 2:10 pm
Contact:

Post by gal.eon » Fri Dec 21, 2012 12:02 pm

"Облакът Атлас" - шест истории за хора от различни времена и места, шест брънки в Уробороса на човечеството и цивилизацията. Благоприличния и леко склонен към морализаторстване Адам Юинг, талантливия и нарцистичен Робърт Фробишър, напористо търсещата истината и вървяща по следите на баща си Луиса Рей, забавния и самоироничен Тимъти Кавендиш, по-човечната от чистокръвните Сонми-451, един от последните "цивилизвани" хора Закри - главните герои са много ярки и плътни, в пет от шестте истории разказващи сами за себе в дневници, писма, протоколи от разпит и т.н.
Чудесен роман!

Благодаря на Jen за прекрасното ревю!
В края на краищата няма жив човек, който да може да разбере другия, защото всеки от нас гастролира пред отделни хора с отделни, избрани измислици от собствения си аз!

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1661
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Fri Dec 21, 2012 12:58 pm

Изчетох трилогията Живият хаос на Патрик Нес, много ми харесаха и трите книги, страшно увлекателни! Какво ще чета сега не знам...

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Fri Dec 21, 2012 3:22 pm

Часът на чудовището на Патрик Нес?
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1661
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Fri Dec 21, 2012 4:05 pm

Това също го прочетох, тотално се депресирах и забраних на сина ми да пипа книгата, докато не стане на поне 10 :cry: По-детска е от трилогията, но пак е увлекателна и се чете бързо.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest