Имам нужда от препоръка

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
KarmaPolice
Smallfolk
Posts: 10
Joined: Mon Jan 23, 2006 4:46 pm

Имам нужда от препоръка

Post by KarmaPolice » Mon Jan 23, 2006 6:04 pm

Привет :)

От доста време (повече от 3 години) не съм се захващал с интересна поредица фентъзи и страшно ми се чете нещо хубаво. Днес си купих "Землемория" на Ле Гуин (поправям пропуска :wink: ), но тъй като сигурно ще я свърша за не повече от два-три дни - чудя се коя поредица си заслужава да започна ?

Любимите ми са:
1. Властелинът на Пръстените
2. Песен за Огън и Лед
3. Сага за Войната на Разлома
4. Истории от Света на Диска (почти всички без тези с вещиците)
5. Хрониките на Амбър
6. Хари Потър :mrgreen:
7. Пръстенът на Мрака (на Ник Перумов)
8. Хроники на Драконовото Копие
Чел съм също така "Белгариад" & "Малореон", "Войната на Студенокръвните", "Донеси ми Главата на Принца" и първите 3 книжки от поредицата "Мит" на Робърт Асприн.
"Колелото на Времето" не смея да го започна, защото ми се струва прекалено разточително, но сигурно все някога ще се наканя да прочета поне първата книжка :shock:

Та изискванията ми са:
1. БГ превода (на въпросната книга/серия) да е на ниво, ако е като "Малазанска Книга на Мъртвите" или пък "Хрониките на Драконовото Копие" (версията от преди няколко години) - изобщо не искам да се захващам...
2. Да е фентъзи и да няма особено много елементи на фантастика (Харесвам "Фондация" и първия "Ендър", ама такива като "Хиперион", "Илион" и тн. не са ми по вкуса)
3. Да е увлекателно, да не е прекалено разточително в описанията и тн. и мудно като действие.
4. Абе ръководете се от челната тройка на личната ми класация :D

Тери Гудкайнд ми го хвалят от доста време, ама 9 тома ми се струват излишно множко и аналогията с Джордън е неизбежна :roll: - има ли шанс да ми хареса ?

User avatar
Invisible Child
E'lir
Posts: 154
Joined: Tue Feb 17, 2004 4:08 pm
Location: Nothing's impossible
Contact:

Post by Invisible Child » Mon Jan 23, 2006 6:11 pm

Гудкайнд не си струва, но пък аз съм WoT фен, демек нищо не разбирам от фентъзи

(а как само нарече Властелина неразточителен, хаха)
I walk through the streets and memorize the city

KarmaPolice
Smallfolk
Posts: 10
Joined: Mon Jan 23, 2006 4:46 pm

Post by KarmaPolice » Mon Jan 23, 2006 6:19 pm

Абе LOTR според мен си е точно толкова разточителен, колкото трябва - демек човекът му е хванал цаката :wink:

Ако исках само екшън да има щях по цял ден да цъкам Fantasy RPG & RTS-та :P

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Mon Jan 23, 2006 6:28 pm

Чети "Американски богове" на Нийл Геймън, няма да сбъркаш.

KarmaPolice
Smallfolk
Posts: 10
Joined: Mon Jan 23, 2006 4:46 pm

Post by KarmaPolice » Mon Jan 23, 2006 6:57 pm

Ами може, но аз искам фентъзи с изцяло средновековно (митично) усещане... D'you know what I mean ? :lol:

Интересни ми изглеждат тези три книжки на Л.М. Бюджолд - "Проклятието на Шалион", "Рицарят на Шалион" и "Свещеният крал". Особено първата - гледам, че има награда "Хюго" :shock:
Биват ли ? :?

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Mon Jan 23, 2006 7:41 pm

Да, биват и то много. Първата особено се доближава по усещане до Мартин. Поне за мен лично. Втората е наангажираща, но атмосферата си е точно такава, каквато ти искаш. За третата ще трябва някой друг да си каже мнението, защото още не съм стигнал до нея. :)

Но така или иначе книгите не са свързани кой знае колко една с друга, тъй че "Проклятието на Шалион" определено си заслужава. :wink:

А, да, и другото, което бих препоръчал, но едва ли ще намериш вече някъде, е "Крадецът и Магьосникът" на Марта Уелс. Много ме грабна навремето. :D
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5266
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Mon Jan 23, 2006 7:56 pm

KarmaPolice wrote:Ами може, но аз искам фентъзи с изцяло средновековно (митично) усещане... D'you know what I mean ? :lol:

Интересни ми изглеждат тези три книжки на Л.М. Бюджолд - "Проклятието на Шалион", "Рицарят на Шалион" и "Свещеният крал". Особено първата - гледам, че има награда "Хюго" :shock:
Биват ли ? :?
Всъщност Бард са леко в грешка и втората има "Хюго", не първата, но пък "Проклятието.." поне за мен е най-добрата от трите. Бидейки един леко вманиачен Бюджолд фен си ги тача тези книги много, но в тях усещането не е чак толкова митично, магията и религията са на почти физическа основа - противопоставяне между материята и душата и т.н.

Мога да ти препоръчам "Придворният Убиец" - преводът е на ниво, лично за мен след втора книга особено поредицата е страшно увлекателна, а и доста се отличава сред еднообразието в жанра. Обаче има и "лекият" проблем, че следващите две трилогии на авторката с действие в същия свят не се очертава да бъдат издадени в нашата миал татковина в обозримото бъдеще. :roll:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Mon Jan 23, 2006 8:46 pm

Хм...
Нищо не ти пречи да пробваш с Гудкайнд. Първата книга можеш да си я прочетеш и отделно от другите, имам предвид без да продължаваш...
Крадецът и магьосника май все още се намира, ама едва ли ще те впечатли...
Хм...
Абе, опитай с "Повелителите на руните". Като ти гледам челните позиции на класацията това трябва да ти хареса...
Хм...
На всеки бих препоръчал "Властелини на небето" на Ангъс Уелс, ама това вече не знам къде можеш да го намериш...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Post by armageddon » Mon Jan 23, 2006 9:05 pm

Траксас. Мартин Скот. Цялата поредица.

KarmaPolice
Smallfolk
Posts: 10
Joined: Mon Jan 23, 2006 4:46 pm

Post by KarmaPolice » Mon Jan 23, 2006 11:02 pm

Мерси на всички за предложенията. Значи реших се засега да си поръчам "Приказки от Землемория. Другият вятър" и 3те книги на Бюджолд, а като свърша с тях сигурно ще пробвам с "Първото правило на Магьосника" на Гудкайнд и "Дарове всечовешки" на Фарланд.

JaimeLannister - Сега се сетих, че съм чел "Властелини на Небето" - една приятелка ми беше дала книжката преди около 5 години, беше някакво старо издание. Наистина е много интересна, но е по-скоро хибрид между фантастика и фентъзи, да не кажа по-скоро фантастика :)
Jaar - "Крадецът и магьосникът" явно се намира :wink: Но мисля да си я взема по-нататък...
Matrim - "Придворният убиец" в момента май е изчерпана :(

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Jan 23, 2006 11:11 pm

1. БГ превода (на въпросната книга/серия) да е на ниво, ако е като "Малазанска Книга на Мъртвите" или пък "Хрониките на Драконовото Копие" (версията от преди няколко години) - изобщо не искам да се захващам...
Значи реших се засега да си поръчам "Приказки от Землемория. Другият вятър"
Колкото и да ми неприятно да отблъсквам хората от закупуване на книги на особено любимата му писателка Ле Гуин, съм длъжен да предупредя, че по мое лично мнение преводът на "Приказки от Землемория. Другият вятър" е доста слаб. От друга страна, книгата е достатъчно добра, за да си струва и така, поне според мен, пък и преводът не е чак толкова зле, а и все пак това е завършека на поредицата. БТВ, как ти се струват първите части на Землемория?

Иначе аз също препоръчвам "Проклятието на Шалион". Също така "Траксас" и "Придворният убиец".
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Grumpi
Sorcerer
Posts: 394
Joined: Thu Jul 29, 2004 1:11 am
Location: Sigil

Post by Grumpi » Mon Jan 23, 2006 11:15 pm

"Божиите монархии" на Пол Кирни

"Шипковият крал" на Грег Кейс

Гудкайнд и Фарланд са много добри, но според мен "Първото правило..." е най-слабата книга от поредицата.

Трилогията за крал Артур на Бърнард Корнуел.

И т.н и т.н.
Last edited by Grumpi on Tue Jan 24, 2006 10:02 pm, edited 1 time in total.
Image

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Mon Jan 23, 2006 11:16 pm

KarmaPolice wrote:Jaar - "Крадецът и магьосникът" явно се намира :wink: Но мисля да си я взема по-нататък...
Хм, да, явно... Аз така и не свикнах с интерент-пазаруването. :wink:
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Mon Jan 23, 2006 11:31 pm

" Трилогията за крал Артур на Бърнард Кромуел. "



Много е добро наистина, ама човекът се интересува от фентъзи :)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Grumpi
Sorcerer
Posts: 394
Joined: Thu Jul 29, 2004 1:11 am
Location: Sigil

Post by Grumpi » Mon Jan 23, 2006 11:36 pm

Що, ти как го възприемаш Мерлин :shock:
Image

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests