Мефистофел

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6944
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Tue May 10, 2005 10:28 am

Vankata wrote: Не мога да не се възмутя от опита на Волкос да забаламоса читателите на иначе чудесния "Шедоуданс" със своето свръхвъзторжено ревю. То дотолкова изобилства от хвалебствия, че още при прочитането му усетих нещо гнило. Никоя книга не е толкова идеална!

Не че ви се бъркам, но мисля, че би било добре в следващия брой да пуснете някое по-безпристрастно ревю на книгата. А за Волкос... аз поне смятам занапред да не обръщам внимание на ревютата му. :evil:
Ванка от целия ти пост съдя, че ти пък въобще не си чел книгата. Как тогава можеш да прецениш дали ревюто на Волкос забаламосва читателя или не? Идеята на ревютата, е че те представят личното мнение на автора...
На Волкос в случая е такова. Твое право е да не се съгласиш с него, но все пак не е лошо и да си чел книгата преди това.

No offence...
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Tue May 10, 2005 10:38 am

Ян, бъди така любезен да не цитираш само избрани откъси от постовете ми. Мисля, че съм обяснил всичко достатъчно ясно.
Разбира се, че всеки представя личното си мнение. Само че когато то е прекалено едностранчиво, се зараждат подозрения, че не е чак толкова лично.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6944
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Tue May 10, 2005 10:52 am

Което обаче не променя факта, че не си чел книгата, а това беше идеята на поста ми...

Не е нужно автора да ти е приятел, за да имаш вътрешна информация за дадено заглавие. Факт е, че повечето от нас се позвнават с издателите и разпространителите...

Anyway съдейки по отговора ти (пък и по моя :wink: ) преливаме от пусто в празно, та викам стига толкова а...

Който е чел книгата да си каже мнението...
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Tue May 10, 2005 12:27 pm

Да, не съм чел книгата, но обърни внимание, че никъде не обсъждам качествата й, само изказвам съмнения в обективността на Волкос. Е, вероятно в поста ми се е прокраднала известна доза скептицизъм, но това е обяснимо, имайки предвид досегашния ми опит с българските хумористични фантастики. Иначе и аз бих искал да чуя повече мнения по въпроса - точно затова предложих да пуснете друго ревю от независим източник.

Хайде, който я е чел, да пише...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue May 10, 2005 1:29 pm

Все пак може и книгата едновременно да е българска и хубава, нали? Макар и аз да изпитвам огромно недоверие към родните автори(особено в областта нa хумористичното фентъзи), не можем да подминем тази вероятност. ..
Пък и всички отзиви на mobili.bg и bgbook.dir.bg са положителни засега(е, те са общо 5 на брой и са по ред коментар, но все пак...:P)
Last edited by Demandred on Tue May 10, 2005 2:58 pm, edited 1 time in total.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 10, 2005 2:46 pm

Ванка, Волкос разбра, че книгата е българска, когато започна да я чете. Никога нито е виждал, нито е чувал автора. Което не пречи да беше в съвсем искрен възторг от нея и непрекъснато да ми четеше откъси, когато минавах покрай масата. Намирам тия ти постове за адски обидни и непродиктувани от нищичко нападения. Кое те смущава всъщност, след като не си чел книгата? Че хем я е писал българин, хем е била похвалена? Може пък верно да се чете, а? Твоя воля е да пропускаш чиито искаш ревюта, само че това, което демонстрираш тук, е непродиктувана от нищо злоба.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Tue May 10, 2005 4:22 pm

Рол, това не е злоба! Просто онези неспирни хвалебствия ми заприличаха на реклама от "Телешопинг", която ни уверява, че рендето Вьорнер е единствено и неповторимо по рода си и за нас е истински късмет да го получим срещу минималната сума от две-три работни заплати. Превъзнасяния от такъв тип по напълно естествен начин събуждат моята подозрителност. Ако не съм прав в случая, моля за извинение.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 10, 2005 7:57 pm

Тези по Малазан или Илион също ли толкова те съмняваха? Щото не помня постове, в които да споменаваш, че вече ще ми прескачаш ревютата... :/ Ок де, ясно. Просто човекът си я е харесал. И "толкова" хвалебствия все пак е само едно ревю...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Tue May 10, 2005 8:33 pm

За "Малазан" и "Илион" имам достатъчно информация от други източници, за да разчитам на ненадминатата Ти мъдрост. :P

Ама хайде, все пак, няма ли някой друг, дето я е чел тази книга, да си каже мнението?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 10, 2005 9:38 pm

За момента май не. Можеш да сефтосаш :P Не е толкова скъпа.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu May 12, 2005 10:57 am

Купих я, прочетох я и сем напълно съгласен с Волкос - не съм се смял от години на глас в презвозно средство:)
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Mon Oct 10, 2005 8:00 pm

Аз също я прочетох. Беше добра, особено втората част. Но не е нещо супер, далеч е от класата на Пратчет и Асприн(кой ли не е...). Като стил я приближавам до втория, но е твърде линейна, сюжетът е леко еднообразен и неуязвимостта на героя дразни. Приятно и/но леко четиво.
Не знаех, че е от българин, само подозирах. Приятно съм изненадан.
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
vampire_girl
Commoner
Posts: 40
Joined: Sun Mar 13, 2005 4:56 pm
Location: Трансилвания

Post by vampire_girl » Wed Nov 22, 2006 11:05 am

Amos Trask wrote:Знаех си, че Антъни Флеч е българин! По едно време мислех да си я купувам тая книжка, обаче ми се стори, че има нещо гнило в автора и в крайна сметка се оказа възможно най-гнилото нещо - авторът е българин. :x

Хора, защо толкова не зачитате българиските автори? По-глупави ли са от чужденците? Е, фактът, че крият националността си наистина е тъпичък, но това се налага именно от хора, които си казват "Щом е българин, не може да пише".
Come out, come out...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Nov 23, 2006 12:04 pm

Истината е, че в голяма степен последното ти изречение е вярно.

Също така, интелектът не е задължителна предпоставка за написването на добра и интересна книга. Твърде много интелигентни хора не са способни да напишат и два свързани реда.

И не, фактът, че крият националността си не се дължи на някакви предрасъдъци от страна на читателите, а на това, че авторите не щат да изминат по-дългия и по-труден, но единствен правилен път към публикуването - да се популяризират сами, да си изградят някаква репутация, например чрез безплатна публикация на разкази в Интернет и изграждане на кръг от хора, които познават и уважават автора и уменията му на разказвач и са готови да си купят книга от него, а не от американизирания му псевдоним. Това поражда единствено презрение и впечатлението, че авторът е решил да мине тънко.

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Thu Nov 23, 2006 12:45 pm

За последното съм напълно съгласен с Trip. Според мен нещата са обърнати; в крайна сметка имаме достатъчно съвременни писатели, които пишат добре. Използването на най-вече англоезични псевдоними се наложи най-вече в жанровете, които не бяха особено популярни преди 1990-та - фентъзи, фантастика, книги-игри, трилъри и т.н. Лично според мен, причината да се пише под англоезичен псевдоним е по-скоро заради неувереността на авторите, че могат да се справят, отколкото под натиска на издателите. Дори и да приемем, че на времето нещата бяха по-трудни, нямаше Интернет, и много хора може и да не са имали кой знае какъв избор, сега нещата са значително по-различни.

Така че и у мен, виждайки че някой български автор използва чуждестранен псевдоним поражда само презрение, но не от това, което е написал, а от това, че няма куража да застане зад собственото си име. Добре поне, че някои хора, които навремето са писали под такъв псевдоним, вече са се осъзнали, и не се страхуват да сложат собственото си име върху корицата. И за да не говоря с недомлъвки, мисля че Богдан Русев е добър пример, дори и нещата му да не са шедьоври, мисля, че са доста прилични.
This signature is not yet rated

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest