Еверест

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 25, 2004 5:32 pm

Ланис, аз съм против професионализирането на спорта, не против самия спорт. Че е хубаво нещо не ми е минавало и през ум да споря. Само че, да ти споделя, макар че вероятно знаеш, гледката и от Мусала е адски красива, от Мальовица да не говорим, пък и от Вихрен струва. Маса, така да се каже, гледки не изискват смъртоносни опасности и години подготовка, за да им се насладиш.

Човек винаги си поставя цели, ок. Само че някои струват, други - не. Всеки сам си преценява дали рискът заради самия риск, а не с някаква "висша цел" си струва за него или не, за мен обаче не струва.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Tue May 25, 2004 5:42 pm

Смъртта... Ще ми се да вярвам, че има достойна смърт. Но този въпрос е твърде сложен и аз може би все още не съм му отговорил еднозначно. Дали един ден няма да ми се наложи да решавам?...
Преди време скачах с парашут. Това също е спорт. Играл съм футбол, волейбол, шах, тенис на маса... Но тук нещата бяха различни. Защото ние знаехме, че има риск. Знаехме, че всяка година загиват парашутисти. Знаехме, че сега може да сме ние. Всичко беше една програма за предказармена подготовка. Екипировката беше стара (парушити на 20 години!), изискваха се една камара медицински и застраховки... Но ние (към 40-50 човека се събраха) отидохме...
Знаете ли, на вратата на самолета светът изглежда различен. Животът и смъртта изглежат различни. Толкова са истински... Всичко пречупено през призмата на страха......
После скачаш и когато парашута се отвори крещиш, крещиш, че си жив. И наистина си жив.
Един такъв ден. Равен на колко други? Равен на колко обикновени дни...?
Не съжалявам за онези дни. Макар да бяха малко ще ги помня цял живот. И не само това. Пак ще отида да скачам. И знаете ли защо?
Защото си струва. Струва си риска. Струва си ....
Не знам дали някои ме е разбрал. Звучи като лирично отклонение, а аз хич не обичам да си изливам душата пред други хора...
И все пак- спомням си един разказ на Рей Бредбъри- "Калейдоскоп". Мечтите са едно, спомените от нещо изживяно, са съвсем друго.
:) :) :)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 25, 2004 5:45 pm

Както казах, всеки си знае сам за себе си. Не се съмнявам, че е адски магнетично, но смъртта в него си остава все така безсмислена. И не, аз смятам, че има и НЕ-безсмислена смърт, само не ме карайте да давам пример :р
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Tue May 25, 2004 5:48 pm

Ами тя смъртта така или иначе ни застига...
Наистина, може би за всеки е различно...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Post by Lannis » Tue May 25, 2004 5:48 pm

Красиви гледки - много, съгласна съм. Не само горе, от върха, но и в подножието му. Но човек може да се погуби и на Мусала и на много други места. Защото не е дооценил риска или защото самонадеяността в някой момент е надделяла над разума.

Но предизвикателството мами. Не мога по никакъв начин да приема лудостта на Формула 1 например. Но предизвикателството на Еверест и на други подобни върхове е нещо по-различно. И не мисля, че е удачно да се прави паралел с нехайния или направо лудия шофьор. Еверест е мечта, а не просто адреналин. А човек има нужда да следва мечтите си. И когато една мечта си е твоя, за теб тя "си струва" :) И е хубаво, ако другите уважават поне малко това.

Edit: Джайм, скачал си с парашут!!!! На косъм съм да се самозаподозра в завист!!!

А иначе, смъртта често носи романтично-драматични одежди. И човек е привлечен от нея на някакво ниво. Ама то някой психолог, ако се намира наоколо, ще може повече да каже по въпроса:)
Юда, егоист, луда и wow-холик :)

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue May 25, 2004 6:38 pm

Мечта, а не адреналин.. Хубави думи, много. Няма значение каква е мечтата, има значение, че е мечта.

И аз взех да му завиждам на Джайм :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5774
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue May 25, 2004 7:34 pm

Джайм, вземи ме с теб следващия път :)


Малко ми е странно това за героизма по-горе; предполагам защото не чета вестници и не гледам новини напоследък. Сигурно само това бълнуват по телевизията, та затова така рязко пишете? Според мен една такава смърт наистина не е повод за гордост, но едно изкачване е. От една страна - глупаци, тръгнали да си играят със смъртта (избрах най-меката дума, ако наистина са били без екипировка, а подозирам, че е така, от нещата, които подочувам); от друга страна, човек, който е решил на направи нещо невъзможно трудно и го е направил. И не е един, не знам как да го обясня... Животът не е само равнина и сигурност, така го виждам аз, алпинизмът е един от начините да бъдеш най-доброто, на което човек е способен. Красотата на изкачването и - да, това също - спорта, красотата на целеустремеността, волята, едни такива старомодни ценности и по-модерният адреналин...
За момчето - леко му небе.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Beric
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 21, 2004 6:16 pm
Location: 1st and goal

Post by Beric » Tue May 25, 2004 7:42 pm

влеченето по екстремните спортове си е вродено. Баща ми например е роден в Бургас, но питае невероятна любов към планината. Занимавал се е сериозно с алпинизъм и дори е ходил на няколко експедиции, макар и не на осемхилядници. Дори сега приближаващ петдесетте ходи на състезания по маунтин байк да си троши главата с разни пичове два пъти по-млади от него. Аз от своя страна не съм като него, предпочитам екстремно да пия бира. Но няколкото пъти, когато съм се качвал с него, не знам. Усещането определено си струва. Трудно може да се опише с думи. Друго е да се откъснеш от сивата тълпа и да погледнеш от висините.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Tue May 25, 2004 9:21 pm

Планината... Ех Планината!
А за желаещите парашутизма не е нещо толкова трудно. Стига да имате малко време и малко повече пари, защото авантата свърши. Пък то и аз съм един измислен парашутист. Ама наистина съм скачал и си струва. И пак ще скачам! Стига да съм жив до лятото :) .
Някакси не мога да си представя как на 70 години, лежащ на смъртно легло, се обръщам назад и виждам живот изпълнен с лежане, стоене пред компа, пиене на бира....
Трябва да има и малко движение. Малко простотии. Малко риск. Малко ...
За мен си струва. Може би утре някое въже ще се преплете. Може би в гората наистина ще срещна нещо, може би...
А може би така е по- добре :).....
Все пак, нали не искам да остарявам....
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 2 guests