За или против смъртното наказание?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Fri May 28, 2004 7:05 pm

Last edited by Tais on Tue Dec 14, 2004 3:10 pm, edited 1 time in total.
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Fri May 28, 2004 7:06 pm

И аз пропускам предишните девет страници, защото се върнах аскоро и нямам време да ги чета.
Абсолютно подкрепям lyolyo (здравей!!! :D ). Я хвърлете пак един поглед на подписа ми и ще разберете защо! :)
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Lyolyo
Commoner
Posts: 34
Joined: Fri May 28, 2004 5:56 pm
Contact:

Post by Lyolyo » Fri May 28, 2004 7:12 pm

Несъм казал че идеята е да сме хуманни според мене!
И несъм казал че смъртната присъда е цивилизовано.
Казах, че има хора които си я заслужават, а не трябва да получават смъртна присъда, а ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР! Имам предвид че е по-цивилизовано да се осъждат със доживотен затвор, и е по-добро наказзание чрез доживотна присъда... Но няма да си повтарям целия топик... Ако от 1-я ми не ви е станало ясно то от този се надявам да разберете какво искам да ви кажа.
Image

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Fri May 28, 2004 8:03 pm

Не казваш ли? Останах с впечатление, че първите ти думи са, че не трябва да има смъртно наказание, защото живеем в цивилизовано общество. А лично според мен смъртното наказание е доста по- тежко от доживотния затвор....
Таквиз неща.
И здрасти и от мен, добре дошъл... :)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Fri May 28, 2004 8:06 pm

JaimeLannister wrote:смъртното наказание е доста по- тежко от доживотния затвор....
:shock: :shock: :shock: Аз съм на друго мнение. Все пак смъртта е един миг, а доживотният затвор може да бъде цяла вечност!
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Lyolyo
Commoner
Posts: 34
Joined: Fri May 28, 2004 5:56 pm
Contact:

Post by Lyolyo » Fri May 28, 2004 8:10 pm

Jaar wrote: :shock: :shock: :shock: Аз съм на друго мнение. Все пак смъртта е един миг, а доживотният затвор може да бъде цяла вечност!
Абсолютно съм съгласен!
Привет JaimeLannister
Image

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Fri May 28, 2004 8:22 pm

That`s what I said още в началото
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri May 28, 2004 9:33 pm

Дилвиш, идея си нямам какво пише в Корана, признавам си. Само че това не променя факта, че Новия Завет е пълна ревизия на Стария и в цялост, да, представлява пълната му отмяна. Сега, може да се поспори по фактите, според които Бог за има-няма хиляда години си променя коренно мнението, но то не е обект на тая тема. И в Новия Завет животът се счита за върховен дар и прочие бла-бла. Никой няма право да го отнема. Като се имат пред вид и простъпките, за които тогава се е наказвало със смърт, може доста да се извлече като фактология. Иисус съветва да се прощава на брата седемдесет пъти по седем, сиреч всичко да му се прощава, ако някой те нарани да не роптаеш, ако си рекъл да трепеш някого, да вдигнеш ръка (да хвърлиш първия камък) само ако ти нямаш някое провинение... не че аз си падам по залитане в крайности, просто в Новия Завет категорично се отхвърля не само смъртното, но и каквото и да било наказание - "не съдете, за да не бъдете съдени", нали. Един вид - оставете всичко в ръцете на Бог, че ще е голяма наградата ви на Небесата. Това казано на няколко места, по няколко повода, с различни притчи и прочие раздумки. Такива работи. Тоест, християнинът в най-чист вид трябва да е нещо като Амиш, или май по-скоро туатанец. Няма как да стане толкова целокупно. Няма начин. За щастие, бих допълнила, за голямо щастие. Е гати и света дето щеше да бъде. Колкото до нищите духом - аз лично го разбирам така - хората с ментални недостатъци са освободени от отговорност за действията си поради вродена невинност. Не мисля, че иде реч за тест за интелигентност тука. На мен лично ми допадат някои аспекти от християнската философия, без обаче да се стига до разни такива квакерски залитания, много благодаря. Не ми е в характера. Може да се каже, че съм ъпгрейдвана християнска версия:Р Та думата ми беше, че Новия Завет хич даже не е "за" смъртно наказание. Напротив. Навсякъде из него се отрича каквато и да е форма на наказание за каквото и да е престъпление, по простата причина, че ще дойде Съдния Ден и така нататък и така нататък и Бог ще отсъди, пък ти се моли за грешника, щото ако знаеш как ще го накаже Бог, чак ще го съжалиш каквото и да ти е направил... Просто баш христиняството не се вписва в доктрината за смъртното наказание по никой, ама по никой начин. Виж, юдаизма... А аз не го приемам по съвсем други, чисто хуманни съображения. Държа си на тях, вече ги казах, не смятам да се отмятам. Преди бях "за", но преосмислих позициите си. Които често не са дори на километри близко до християнските. Примерно като гледах скоро за нюрнбергския процес, бях дълбоко възмутена, че ония ги осъдиха на смърт чрез обесване. Ако беше останало на мене щяха да пребъдат дъъъълги години и да ме молят да ги побия на кол, нали... Те хубаво са казали хората "на бодлива крава Бог рога не дава", щяхте да видите всички тогава:РРР Но, да го кажа така, докато има възможност и за най-малкото, за най-малкото съмнение относно извършителя на престъплението, докато не се разгледат всички прични, до които този човек го е извършил, докато не се претеглят всички възможни облекчаващи вината обстоятелства, тоест, това е нещо, което очевдино няма как да стане, аз съм върло против. Не съм съгласна дори и с хипотетичната възможност да си го отнесе някой невинен човек. На мен по-добре няма да ми стане. А и някой каза по-горе - масовите касапи и извратените социопати в големия процент от случаите се озовават зад стените на психиатричните заведения така или наче. В САЩ последните години направиха едно изключение - за оня людоед Джефри Дамър, за когото нарочно отхвълиха възможността да е куку, че да го осмъртят. Честно казано, в този съвсем конкретен случай аз бях изцяло "за", признавам си.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Fri May 28, 2004 9:52 pm

Значи, Марф, аз, като редова блонкинка, па макар и от мъжки пол, ще повторя, щото бавно разбирам, а пък и трудно осмислям.
Та така... На първо място имаме какво? Имаме
Новия Завет е пълна ревизия на Стария и в цялост, да, представлява пълната му отмяна.
а също и
да се прощава на брата седемдесет пъти по седем
По мои сметки това са 490 пъти, а не всичко и винаги, но аз, както казавх, не ги разбирам тия работи (и не съм оттука, и съм за малко, само за борбите, и т.н.).
Дори има и
"не съдете, за да не бъдете съдени" и оставете всичко в ръцете на Бог
И в същото време има, малко по-надолу,
ти се моли за грешника, щото ако знаеш как ще го накаже Бог, чак ще го съжалиш каквото и да ти е направил...
Е, аз като блондинка тука запецнах и не мога да мръдна ни напред, ни назад. Обясни, моля те, на бедните русокоси, как се съвместяват двете неща.
И ако не те затруднява - обясни също как ти се удава да следваш повелите на някой, който нарушава собствените си заповеди поне по седем пъти преди закуска.
А, имам една последна молба - недей да го обясняваш с номера с "волята и пътищата"; чувал съм го, но не ми е ясно; ако може по-простичко, ще съм много благодарен.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri May 28, 2004 10:13 pm

Мога ли да разбера защо се заяждате за запетайки? Всеизвестно е, че в Библията логиката доста сериозно куца на много места, също толкова всеизвестно е, че на христианите това просто не им пречи. Нито топикът е за това, нито някой на някого нещо ще успее да обясни що се отнася именно до тая тема. Тоя спор съм го водил агресивно по същия логично-непукистки начин, по който сега го води Дилвиш. И със, трябвада се отбележи, същия човек. Еми не, доникъде не води.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri May 28, 2004 10:52 pm

Ох... :((( Стига де, не съм религиозне фанатик, мисля, че казах, че нямам нищо общо със сектата Амиш. Като се налага - повтарям го - нямам нищо, ама нищо общо с Амишите. Не! Това - първо. Второ - Новият завет ревизира Стария. Неясно ли е? Кое му е неясното? Ами - ревизира го. Отменя го. Не приема нещата, казани в Стария, за меродавни към момента на ставането на събитията в Новия. Тъй. Седемедесетте пъти по седем... Аз го разбирам като метафора - идеше реч, че според Мойсей човек трябвало дап рощава на брата си дор седем пъти, та някакви книжници питаха Иисус да продължават ли да се придържат към това правило, ако приемат новото учение. На което им се отговаря, че всеки човек им е брат, когото трябва да възлюбят и прочие и да му прощават тези въпросни пъти, която градация идва да покаже, че принципно новозаветниците трябва постоянно да прощават на събратята си. Едва ли е ставало дума да ходят с тефтерче в ръка и да си записват колко пъти Пешо ги е обидил. Ако някой действително е правил това нещо, само доказва убеждението ми, че някои неща верно по хората ходят и се класира директно в блаженството за нищите духом. Ко да праим ся?

не съдете, за да не бъдете съдени и оставете всичко в ръцете на Бог

ти се моли за грешника, щото ако знаеш как ще го накаже Бог, чак ще го съжалиш каквото и да ти е направил...
Кои две неща как се съвместяват? Да не съдиш ти грешника, да оставиш на Бог да го съди, а докато чакаш да го осъди да се молиш за грешника, щото наказанието му ще е толкова голямо, че ще те впечатли по някакъв начин? Да? Не знаех, че е неразбираемо. Неприложимо за един нормален средностатиситчески човек - да, Непостижимо освен в някакви свръхутопични условия - съгласна, ама чак пък да е и неразбираемо... Добре, ще го перефразирам за по-ясно - не съдете грешниците, оставете Бог да ги накаже за делата им, вместо това се молете за тях, щото наказанието за грешниците е много голямо голямо. така, мисля, че воля и пътища не съм споменала, мисля и че е разбираемо, а вместо да вадя води от не знам колко кладенца, за да убеждавам, че в Новия завет може много работи да има, но между тях не е одобряването на смъртното (и каквото и да е друго) наказание, е несериозно. Ако смяташ, че греша, намери доказателства в своя подкрепа там и се радвай. В Стария има бол, в Новия - няма.
Да ти обясня и за повелите. Споменах ли, че не съм Амиш, квакер, туатанка или представител на някаква особена фанатична секта? Ако не съм, да си кажа. И да допълня, че мен християнството ме привлича като философия, но не смятам, че е приложимо в неутопични условия. И че не мисля, че е много удачно да си седиш, докато някой те налага с чук по главата, противоестествено е. Колкото до заповедите, които спазвам, спазвам си ги и преди да чуя за десетте Божи заповеди - гледам да не убивам, обикновено ми се удава да се въздържа, да не крада (успявам), стремя се да не лъжесвидетелствам срещу ближния си, не пожелавам жена му (тук съм облагодетелствана, очевидно Библията е писна само за мъже, тъй че моя пол си има привилегии), нито осела му нито разни други такива добитъци... Както бях споменала при друг повод и преди, за мен Библията основно е интересна от чисто историческа гледна точка - представлява основно история и митология на еврейския народ, а не някакво нещо, дето да мога да си го използвам от типа на "ходжа гледа на Коран". За вярването - имам си свои теории и идеи, които са доста далеч от догмите на християнството. Имам си свои основания да вярвам в Бог, те са си лично мои, но не съм тръгнала с хоругви по улиците да призовавам човеците към покаяние. Който иска - да си вярва, който не ще - да не си вярва, просто да не си пречат взаимно едните на другите. Така, ясна ли бях? Надявам се. И изясних ли вече, че тезата ми "против" смъртното наказание не е повлияна от християнска догматика, а от чисто лични убеждения, които се изразяват в съмнение относно възможността за пълно и безрезервно доказване на престъпление, при което може невинен или поне не толкова виновен човек да бъде убит? Моето мото за този случай е, пак ще го кажа - "по добре един виновен да живее, отклокото един невинен да бъде убит". Вярвам в това нещо. Не отричам правото на вашите съждения, но това не ми пречи да не ги приемам.
Рол, кой спор? Че в Библията не трябва да се гледат запетайките ли? И аз съм била против? Щото аз в момента, пък и принципно твърдя, че не само Библията, ами което и да е четиво не трябва да гледа със запетайките. С теб спорихме дали имало или нямало Бог. Е, аз си твърдя, че има, ти твърдиш, че няма, има и такива, дето си имат и Съмнения...
Колкото до настоящата тема- и аз казвам, че се измести, знам това, само исках да поясня, че в Новия завет не се толерира смъртното наказание. За това съм убедена, че съм права. Просто е така, и не щото аз го казвам. То това е, дет се вика, същността му един вид. Не предполагах, че ще бъда въвлечена в теологически спор, в който трябва да се извинявам за убежденията си.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Lyolyo
Commoner
Posts: 34
Joined: Fri May 28, 2004 5:56 pm
Contact:

Post by Lyolyo » Fri May 28, 2004 10:59 pm

Ако искате да погледнете на въпроса от религиозна гледна точка, няма лошо.
Лично аз си мисля че Бог си има негови си работи за оправяне.
А ние също си имаме такива работи, и престъпниците докато са си живи ние трябва да решаваме как да ги наказваме, а не Бог.
Image

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Fri May 28, 2004 11:27 pm

Марф, за да не се оглеждам постоянно през рамо за някоя непозната с нож в ръка и праведен гняв в очите, искам да кажа, че никога не съм оспорвал правото ти на собствено мнение, и не съм си и помислял да те карам да се извиняваш за него. Извинявам се, ако съм оставил у теб такова впечатление; не е било преднамерено.

_________________

П.П. А, таковата, ти да не си Амиш, по някаква случайност?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat May 29, 2004 9:13 am

Лично аз си мисля че Бог си има негови си работи за оправяне.
А ние също си имаме такива работи, и престъпниците докато са си живи ние трябва да решаваме как да ги наказваме, а не Бог.
Хе хе, глей колко точно го е казал човекът :)
Марф, имах предвид религиозния спор като цяло, не конкретно темата ;) Не се пали, споко.

Дилвиш, тя Марфа не подхожда толкова елементарно. Нож - ха! Тя притежава нещо много оп-страшно, известно (и възпято в Хрониките на Роланд) като "The-Dreadful-Bag-With-The-Devious-Fish™"
And you can't dance with a devil on your back...

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Sat May 29, 2004 9:51 am

А-хм, Рол, не знам защо мислиш, че ножа е нещо елементарно, но няма значение. Това оръжие, "The-Dreadful-Bag-With-The-Devious-Fish™", мене не ме плаши, да ти кажа - аз на Дагон съм му стара дружка, ехее, колко риба сме изяли с него, и що скариди сме изцъкали... А пък колко девици съм му принесъл в жертва... :D

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest