Най-тъжната статия на Cracked

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Sat May 28, 2011 9:38 am

moonlight wrote:
passer-by wrote:Иначе подочух, че банките ни вече са усвоили номера с внезапното раздуване на лихвения процент, защото в договора е записано, че могат да го променят ако се налага. :roll:
Да, преди 6 месеца ме хвана незнайно откъде вдъхновението да купувам жилище, та проучих основно въпроса. Тия 7, 8 или колкото там ти бутнат процента по кредита се образуват от две части: основен лихвен процент на БНБ (който принципно рядко се променя), и либора на банката (разбирай, лихвен процент, който банката сама си определя на око кажи-речи, "за да компенсира инфлацията и обезценяването на парите").

За да онагледя с конкретен пример: ПИБ за последните 2 години 3 пъти е променяла своя либор, и познайте в каква посока? Все нагоре! (А е една от най-читавите банки в българия по собсвеното ми мнение)

Тъй че, ако теглиш днеска ипотечен кредит и правиш сметка 15 години да плащаш по 280 лв, няма какво да се учудваш, ако другия месец вноската ти изненадващо се е покачила на 310 кинта :)

А ако си се излъгал и да купиш жилището на зелено или в груб строеж и строителя прецака сроковете.... хем вноски хем наем как се плащат не знам - малка ми е заплатата, а оттам - и въображението, за да мога да си го представя това.
Не само ПИБ - всички банки са такива последните 2-3 години :) аз сега съм във филма с купуването на жилище... Преди 3 години лихвата е била доста по-малка от сегашната. Тогава се купуваха най-много жилища, имаше много хора, които искат креди и лихвите бяха ниски. Сега по-малко хорат купуват, по-малко кредити, по-високи лихви - пазарна икономика.

С вдигането на лихвата - месечната ти вноска не се променя всъщност (възможно е да зависи и какво сте се разбрали с банката естествено) - момента в който приключите с кредита, ако е имало промени в лихвата има една сума, която трябва да се изравни - ако лихвата е била нагоре - плащаш им повече пари. Ако са я смъкнали - те ти дават (да бе да :)). Както писах - възможно е да зависи от това какво сте се разбрали с банката естествено - при нас положението е такова :)
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Sat May 28, 2011 9:47 am

И понеже сумата, дето накрая остава да дадеш като приключи кредита (понеже аз във феи и банки, дето ти дават пари не вярвам :)), в повечето случаи ти идва по-лесно да я плащаш като месечна надбавка.

Освен това, другия тънък момент е, че банката едностранно и на общо основание може да ти увеличи: таксите по обслужване на кредита, глобата при преждевременно плащане на още 1-2 вноски, да ти тръсне допълнително някакви такси... все такива разни хубави неща. Аз на тоя етап някъде се отказах от идеята за купуване на жилище, браво на теб че си се престрашил - стискам палци да не те вкарат в тоя филм, дето го разказвам горе :roll:

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sat May 28, 2011 11:21 am

http://www.nytimes.com/2010/04/10/busin ... redit.html

@Amelia - като го гледам пича на статията как пише май има някакъв мейджър в боклучави .. така де хуманитарните науки.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Sat May 28, 2011 1:48 pm

Дани, сори, че ти оспамвам темата, но така и така тук става дума за статия, пък не намерих конкретен топик за линкове към статии, та реших да пусна тук нещо, което препоръчвам:

http://english.aljazeera.net/indepth/op ... 87256.html
VMITW!

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat May 28, 2011 10:13 pm

ifadriana wrote:Дани, сори, че ти оспамвам темата, но така и така тук става дума за статия, пък не намерих конкретен топик за линкове към статии, та реших да пусна тук нещо, което препоръчвам:

http://english.aljazeera.net/indepth/op ... 87256.html
Е, това си е или за Абсурдистана, който вече е международен, или за темата за Северна Америка, но по-скоро Абдурдистана, че втората тема е повече за лични впечатления на пребиваващи там. :wink:

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Sat May 28, 2011 10:20 pm

В такъв случай покорно моля някой Жоро да го премести :)
VMITW!

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sat May 28, 2011 10:24 pm

ifadriana wrote:В такъв случай покорно моля някой Жоро да го премести :)
its good here. А така или иначе пак влиза добре в Бедните Да Го Духат наратива на оригиналната статия.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 0 guests