Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Sat May 24, 2008 11:22 am

Muad_Dib wrote: Искам размисъла и лаодзъанската ми преоценка да бъдат оценени ПЪК! :lol:
Високо оценен! :D
VMITW!

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sat May 24, 2008 4:27 pm

Аз пък не бих степенувал първите три филма. Всичките са еднакво добро изпълнение на една и съща гениална рецепта: вездесъщ хумор, силни характери, приказен мистицизъм, непрекъснат (често "анимационен") екшън и неотслабващо и за миг темпо (пейсинг).

Вярвам, че и 4 се придържа към горното, за да се нареди сред останалите. А тогава вече степенуването си е въпрос на лични вкусове. (Само вмятам, че Кивотът е универсално признат за най-добрия. И не само защото е първи. Но тройката, който завърших току що, има образа на Конъри.)

П.П.: Всъщност някой тук имал ли е изобщо възможността да види нещо от досегашната трилогия на голям екран? :mrgreen:
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sat May 24, 2008 4:37 pm

Само вмятам, че Кивотът е универсално признат за най-добрия.
От кого по-точно? Баси абсурдното твърдение.

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sat May 24, 2008 4:44 pm

shayhiri wrote:Аз пък не бих степенувал първите три филма. Всичките са еднакво добро изпълнение на една и съща гениална рецепта: вездесъщ хумор, силни характери, приказен мистицизъм, непрекъснат (често "анимационен") екшън и неотслабващо и за миг темпо (пейсинг).

Вярвам, че и 4 се придържа към горното, за да се нареди сред останалите. А тогава вече степенуването си е въпрос на лични вкусове. (Само вмятам, че Кивотът е универсално признат за най-добрия. И не само защото е първи. Но тройката, който завърших току що, има образа на Конъри.)
4 има някои криви хрумки и като сценарий и герои е зад всеки един от останалите. последното се дължи отчасти на туй, че партито е леко твърде голямо - винаги досега е било с размер 1 до 3 човека.

П.П.: Всъщност някой тук имал ли е изобщо възможността да види нещо от досегашната трилогия на голям екран? :mrgreen:
да. :)

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sat May 24, 2008 6:06 pm

В последната, най-важна третина на тройката са 4: двамата Джоунс, Броуди и Салах. Но явно в четворката са понадскочили лимита. Ше обърна внимание като го гледам кой образ може да е излишен.
Muad_Dib wrote:
Само вмятам, че Кивотът е универсално признат за най-добрия.
От кого по-точно? Баси абсурдното твърдение.
Ъм, от всички. Критиците. Западната публика, която е имала щастието (както и аз) да ги гледа в кината по реда на излизане. Погледни дори имдб-то, което обичате да цитирате, и виж дали не е в Топ 20 евър. Оригиналът си е оригинал. И няма кво да му се ъпгрейдва, за разлика от SW ep.IV например. Да не говорим, че сценарият е на легендарния Лоурънс Касдан.

Аз лично, както казах, харесвам всичките. И даже се учудвам, че сценаристите на 2 и 3 ("от кол и въже", общо-взето) са успели да задържат, пак казвам, гениалната форма, зададена от Касдан. Но едно е да създадеш - друго да копираш, все пак. :wink:
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sat May 24, 2008 11:32 pm

Мислиш ли, че някога на някой в ТОЗИ форум му е пукало за "мнението измислените всички", освен ако съвсем не го е закъсал от бързане за аргументация? :wink:

Аз винаги съм бил привърженик на теорията за "предпочитане на продълженията пред оргинала, ако са несъмнено по-добре изпълнени" (ПППОНПИ). И при игрите, и при филмите.

А тук случайно без никакво съмнение е такъв, единицата е като забедни в сравнение с тройката. И това го знае ВСЯКО дете :lol: :lol: :lol:

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Sun May 25, 2008 3:20 am

Аз по-скоро възприемам тройката като единицата на стероиди. Но това е същото само че казано малко по-учтиво. :mrgreen:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sun May 25, 2008 3:37 am

Muad_Dib wrote:Мислиш ли, че някога на някой в ТОЗИ форум му е пукало за "мнението измислените всички", освен ако съвсем не го е закъсал от бързане за аргументация? :wink:
Каква аргументация? Ти искаше да се аргументирам защо оригиналът като цяло се смята за по-добър от продълженията. Точно това и направих. (Ако трябваше да се аргументирам защо Е по-добър, щях да отговоря по съвсем друг начин.) И дори не цитирах мнението на самия Спилбърг - за когото тройката е опит за извинение към феновете за качеството на двойката - или Оскарите:
Spoiler: show
Raiders of the Lost Ark
Won, Oscar
Best Effects, Visual Effects
Richard Edlund, Kit West, Bruce Nicholson, Joe Johnston
Won, Oscar
Best Film Editing

Michael Kahn
• Won, Oscar
Best Art Direction-Set Decoration
Norman Reynolds, Leslie Dilley, Michael Ford
• Won, Oscar
Best Sound
Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Roy Charman
Nominated, Oscar
Best Picture

Frank Marshall
Nominated, Oscar
Best Cinematography

Douglas Slocombe
Nominated, Oscar
Best Director

Steven Spielberg
• Nominated, Oscar
Best Music, Original Score
John Williams
• Special Achievement Award
Ben Burtt, Richard L. Anderson
• For sound effects editing.

The Last Crusade
Won, Oscar
Best Effects, Sound Effects Editing
Ben Burtt, Richard Hymns
• Nominated, Oscar
Best Sound
Ben Burtt, Gary Summers, Shawn Murphy, Tony Dawe
• Nominated, Oscar
Best Music, Original Score
John Williams
Така че харесвайте повече каквото щете (казах изрично, че ако ги гледам като обикновен зрител, трите ме кефят еднакво), но положението което цитирах като общоприет факт си остава такъв: единицата е оригиналът и един от най-великите, класически филми изобщо (сценарий, режисура, едитинг и пейсинг, тон и атмосфера), докато тройката си остава просто опит за дословното му повторение, а двойката... дори не се класира за почетната стълбица по никой обективен показател. Гледайте пак Кивота, ако не сте скоро. :wink:
Last edited by shayhiri on Sun May 25, 2008 3:49 am, edited 1 time in total.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Sun May 25, 2008 3:44 am

Alex, pls!
VMITW!

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Sun May 25, 2008 10:18 am

Вчера го гледах и аз, така че като голям почитател на поредицата чувствам за свое задължение да споделя мнението си с вас.

Най-напред цялостното впечатление: Филмът доста ми хареса с изключение на някои конкретни и много лесни за изброяване забележки към екшън сцените, подобни на които съм имал единствено към "Храмът на обречените". Вярно е, че събитията във филмите за Индиана Джоунс на места са доста хиперболизирани или бутафорни, но си има някои граници на физиката и логиката, които е по-добре да не бъдат прекрачвани, защото последвалото впечатление е по-скоро леко дразнещо и защото бутафория и зрелище без особен смисъл има във всички последвали имитации и инспирации като "Мумиите" например. Индиана Джоунс винаги се е отличавал с добър сюжет на фона на реалистичен екшън, поради което зрителите все са си мислели, че с малко повече физически упражнения и четене на исторически книги ще заприличат на Инди ;) Това още повече важи за ерата на дигиталните спец-ефекти в киното, които претърпяват революционни промени в рамките на няколко години и единственият начин един филм да се задържи на върха, е да не ги пре-експонира, а да ги комбинира с много стабилен сюжет.

Но да карам по ред. На най-важният въпрос - беше ли това филм за Индиана Джоунс? - моят отговор е твърдо "да". Това беше Инди - с камшика и шапката, това беше Стивън Спилбърг - зад камерата и това беше Джон Уилямс - зад диригентската палка (как се е справил - малко по-долу). Стилът на старите филми е запазен и се усеща буквално навсякъде, а от това по-важно няма. Индиана Джоунс си е Индиана Джоунс с наглата му усмивка, с желязното спокойствие и самоувереност, с неговите си шеги - разбира се много поостарял и съвсем малко помъдрял. Екшън сцените са напрегнати и заснети в мащаб, с ясна визия, с натрупване на напрежението, с голям вкус и класически професионализъм в стар осемдесетарски стил. Сетингите са перфектно изпипани до най-малкия детайл - грандиозни и впечатляващи, с максимално за изискванията на сюжета архитектурна достоверност, с подобаващото creepy усещане, пролазващо иззад всеки ъгъл.
Музиката, обаче, наистина е с идеи назад. Не че съвсем отсъства или не е добра - тя би била достатъчна за всеки приключенски филм, но при Индиана Джоунс сме свикнали да очакваме много повече. Във всяка от старите серии имаме поне по няколко мелодии, които всеки с малко музикален усет може просто да запомни и да си тананика - те са толкова силни като звучене, красиви и запомнящи се, че създават около една трета от усещането във филмите. Тук такива мелодии просто липсват - слушах саундтрака доста пъти преди да гледам филма, защото харесвам такъв тип музика и Уилямс ми е любимец - истината е, че в крайна сметка доста ме зареди, но е значително по-слаб от предните и със сигурност далеч не толкова емблематичен.

След като изказах силно положителното си мнение за екшън сцените, за да не навлизам в подробности, ще изтъкна какво не ми хареса -
Spoiler: show
Това са най-вече маймуните и мравките. Не толкова, че маймуните скачаха след Мът и уж му помагаха, а лекотата, с която той летеше от лиана на лиана. Да се беше запънал поне веднъж, да му трябваше допълнителен тласък, да беше паднал някъде, а то човек остава с впечатлението, че цял живот е прекарал по дърветата в джунглата. Хищните мравки и още повече малкото квадратче, което образуваха около черепа - дразнещо и твърде нереално. За атомния експеримент няма да коментирам - нека някой физик да изкаже преположение. Останалото е в рамките на допустимото - На Индиана Джоунс му се полагат малко по-невъзможни каскади отколкото е правил преди и освен това нали никой не очаква, че случайно може да се убие през колкото и водопада да падне
Сюжетът беше напълно приличен - извънезмни в комбинация с древни загадки - повече от приемливо и типично като за Инди, според мен. Сцените накрая - забележително красиви и силни. Наистина се вълнувах. Забележките ми тук са следните. Ако някой може да ми разясни, моля да заповяда:
Spoiler: show
Не остана ясно какви сили обхващат черепите и защо привличат метали, какви са психическите им възможности - "говореха" ли си с Инди и те ли разбираха какво на кого да кажат?

Никак не разбрах защо Оксли е върнал черепа обратно в гробницата, но още по неясно ми стана как когато е бил пред храма не се е сетил какво и как да разбива, а после ей така му дошло на ум в лудницата. И загадките със стиховете той ли ги беше измислил или идваха от другаде.

Някои от тези неща ще се разберат на второ гледане, предполагам.

Краят на злодеите - до болка типичен за Инди сериите. Надявах се Ирина поне да изчезне в космическия кораб, както руските военни и да не се разбере какво се случва с нея. Същото се отнася и за Мак. Оксли беше леко досаден.
Хуморът във филма също беше много готин, а последната сцена размазваше, но истината е, че се натъжих. Натъжих се защото виждах колко е възрастен Индиана и дори по време на сцените с преследването в джунглата той често свиреше втора цигулка. Приключението с него е пред своя край и самата идея, че бъдещи филми са почти невъзможни или ако ги има трябва да бъдат направени веднага обвързва всичко с един болезнен избор и с представата, че времето на Инди, както всичко хубаво, безвъзвратно свършва.
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Sun May 25, 2008 1:42 pm

Хубаво ревю си пнаписал Super M. И на мен мравките не ми харесаха. Просто самата сцена не беше направена добре (лично мнение). Според мен си задаваш прекалено много въпроси относно мотивите на героите, техните действия и тн. Все пак това е филм за Инди. :lol:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Sun May 25, 2008 1:49 pm

Хах - след Инди гледах и 88 минути! Там пък какъв калабалък с мотивациите беше :D
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Sun May 25, 2008 1:52 pm

88 минути определено е доста зле. :mrgreen:

Ох как искам вече да е понеделник и да ходя да го гледам пак. Инди това. :wink:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sun May 25, 2008 4:00 pm

Spoiler: show
а руснаците спечелиха космическата надпревара още преди да е започнала - докато американците се мъчат да кацат на луната, три броя съветски войници от години са в междупространственото пространство. :lol:

@Super M:
всъщност конкретни моменти тук са повече или по-малко дразнещи, не защото са комиксови и бутафорни, а щото са ненужни, необяснени или самоцелни.
ето някои такива (спойлери):
Spoiler: show
- цялата ядрена случка е залепена като апликация и явно е там само и единствено заради якия момент с хладилника - и не, няма да оцелееш в него, просто щото всичките ти кокали ще се потрошат при летенето и приземяването. :) което очевидно не е никакъв проблем за някой, който може да преплува средиземно море хванат за подводница. така че самият факт не е проблем колкото конците, с които е шит върху сценария.
- лудницата - дразнещ момент, щото по никакъв начин не се разбира как решиха, че там е нарисувана карта на гробище. за сравнение, във всички предни серии много внимателно се обяснява и показва на зрителя къде и защо е следващата стъпка в куеста и как нашият човек се сеща за нея.
- нинджите-индианци в гробницата. кви са тия и за кво се борят? отново залепена сценка.
- лалугери и маймуни - типично къснолукасовско изпълнение. на три пъти мармотите и веднъж маймуна гледат умно в кадър. много хубаво, но и най-смешният момент, ако се повтори 4 пъти, губи ефект.
- също, кому беше нужно да се троши главата на статуята на броуди? явно някой е решил, че ще е смешно, а всъщност е на границата на безвкусицата. и в допълнение скапва иначе хитрия реферънс към тройката, където отново върху мотоциклет инди се хили самодоволно на прецаканите шваби, а шон конъри му изтрива усмивката с неодобрителен поглед изпод вежди.
та, разни такива уж дребни елементи, в допълнение към недоизползвания потенциал на лошите (кейт бланшет си е предимно уесйтната) + претоварената групичка протагонисти спомагат за общото впечатление на недостиг в сравнение с оригиналната трилогия.

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Mon May 26, 2008 3:12 pm

Аз пък, като профан по съвсем новата Инди, бих искала да вмъкна една леко страничен, но важен за мен микроскопичен детайл.
По принцип не съм голям геймър. Абеее изобщо не съм геймър!!! :mrgreen: Но играта на Инди и Атлантидата все пак съм я зяпала, играла и съм й се кефила. Та да ви кажа, за мен играта си е баш Инди 4, а този последен филм е Инди 5.
Така де. А по съществените въпроси ще си кажа когато успея да се вредя да гледам филма! :wink:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest