Page 1 of 6
Къде се слага запетаята
Posted: Wed Mar 19, 2008 5:43 pm
by kalein
Взето от една заключена тена:
Corwin wrote:Къде се слага запетаята :
1. Което мисля аз, е че...
2. Което мисля аз е, че...
Заради тоя въпрос специално си купих най-новия правописен речник на БАН, с все 100-те страници граматична притурка отпред. И не намерих отговора. Да г'е.
Както каза Мор, едната запетая се пропуска, че стават много - и май само от тебе си зависи коя ще е. Аз поне не виждам как контекстът ще промени каквото и да е.
А ти що пита?
Posted: Wed Mar 19, 2008 5:48 pm
by Roland
Доста е просто, но понеже съм гол и бос в терминологията, обяснявам по маймунски. Абсолютно съм сигурен в правотата си, поне ако мога да вярвам на примерите от литературни текстове.
1. Когато е след подчинено изречение от типа:
Това, което искам да ти кажа, е че си галфон.
Тогава запетайката е пред "е"-то.
2. Когато не е след такова:
Проблемът е, че си галфон.
Си идва нормално пред "че"-то.
Мисля, че си е правило някъде това, странно, че го е нямало в речника на БАН...
Posted: Wed Mar 19, 2008 5:59 pm
by Moridin
Правилото е и двете запетаи да ги има. Коя ще пропуснеш.... специално в примера на Калин, аз бих пропуснал втората (пред че-то).
Posted: Wed Mar 19, 2008 6:03 pm
by Roamer
И аз съм съгласен с Мор (а май и с Калин), че според твърдите, пълни граматически правила този случай е комбинация от двата случая на Рол, т.е. запетайка трябва да има и преди, и след "е"-то. Също така, от чисто човешка гледна точка, съм съгласен, че в този случай е допустимо да пропуснеш някоя, но коя от двете едва ли има толкова голямо значение - и в двата случая опростяваш разумно, и в двата случая правиш дребно нарушение, така че май няма значение
Просто за протокола - неведнъж съм споменавал, че съм неква порода едеотин - аз лично си слагам и двете

Posted: Wed Mar 19, 2008 6:07 pm
by Roland
Ми аз никога не съм виждал в текст да е пропусната тази пред "е"-то в първия пример.
Posted: Wed Mar 19, 2008 6:13 pm
by shayhiri
Слушайте Мор. Правилно е и двете да ги има. Ако ше се пропуска на слух, е както казва Рол.
Страшна тема.

Posted: Wed Mar 19, 2008 6:14 pm
by Roamer
Рол, никой не оспорва първия пример *сам по себе си*

Никой не оспорва и втория. Въпросът е какво правиш, когато имаш не само "е" след подчинено изречение (от първия ти пример) и не само подчинено изречение, започващо с "че" (от втория ти пример), а *и двете*

Двата ти примера не се изключват взаимно.
Така де... иначе съм съгласен и с теб, че в случай с "Това, което обсъждаме, е, че..." пропусната първа запетайка ми звучи малко по-неприятно, отколкото пропусната втора запетайка.
Posted: Wed Mar 19, 2008 6:18 pm
by Roland
Нещо не стоплих. Я дай пример за това съчетание.
Posted: Wed Mar 19, 2008 10:54 pm
by Roamer
Амииии... малко по-разширен вариант на това, с което Калин *започна* тази тема?
Ето ти нещо по твоя първи пример - пояснително подчинено изречение, което трябва да бъде оградено със запетаи и от двете страни:
Това, в което вярвам, е успокояващо.
Ето ти нещо по твоя втори пример - подчинено изречение, въведено от "че", при което трябва да има запетая точно преди "че":
Успокояващо е това, че винаги ще има в какво да вярвам.
А сега нека ги комбинираме, при което ще получим малко тромава, но граматически правилна конструкция, която ни задължава да слагаме доста запетаи:
Това, в което вярвам, е, че винаги ще има в какво да вярвам.
В този случай е задължително да има запетаи и преди, и след "е"-то, като никоя от тях няма нищо общо със самото "е"

Първата трябва да бъде там, защото затваря пояснителното "в което вярвам". Втората трябва да бъде там, защото въвежда подчиненото изречение, започващо с "че".
На теория никоя от двете не може да бъде изпусната; изпускането на която и да е от двете е сериозна граматическа грешка. На практика... на практика вече съм свикнал да виждам пропуснати такива запетаи, както съм свикнал да виждам и неправилно поставени пълни и непълни членове, неправилно използване на възвратни глаголи ("ще се напише нова статия") вместо страдателен залог ("ще бъде написана нова статия") или безлична форма ("някой ще напише нова статия"), неправилно писане на "ий" на места, където трябва да си бъде чисто "ии" и още куп други неща, които уж се учат из училищата, пък всъщност малко хора си спомнят за тях... Както вече казах, в такива изречения си слагам и двете запетаи и съм свикнал да ме гледат странно

Posted: Wed Mar 19, 2008 11:21 pm
by Moridin
Нещо не се разбрахте. Симеон искаше да каже, че в ситуация, когато важат и двете правила, никога не е виждал да се изпуска първата запетая (демек винаги се изпуска втората). Но това не е вярно и определено не е правило.
а по слух ВСЪЩНОСТ, Алекс, трябва да се изпусне точно първата - товакоетоискамдатикажае <пауза> чесигалфон.
Posted: Wed Mar 19, 2008 11:28 pm
by Roamer
Ми то май и аз това казах в предишното си мнение - това с "пропусната първа запетайка ми звучи малко по-неприятно, отколкото пропусната втора запетайка"
Добавено: Макар че май съм объркал нещата с това "звучи" - исках да кажа "ми изглежда по-неприятно", защото това с подчинените изречения, оградени със запетаи, явно се среща по-често от това с фрагменти, започващи с "че", "който", "когато" и т.н.... или просто... абе знам ли

Нямах предвид звуково... бе както и да е

И двете си трябват и т'ва е!
Добавено още: а сега ще ходя да спя, че почнах съвсем несвързано да говоря

Re: Къде се слага запетаята
Posted: Thu Mar 20, 2008 9:19 am
by Interpreter
kalein wrote:Къде се слага запетаята :
1. Което мисля аз, е че...
2. Което мисля аз е, че...
Първо, не е добре да се започва изречение с относително местоимение (който, която, което), защото те обикновено въвеждат подчинена определителна фраза. С тази поправка, направена основателно от Роланд в следващия пост, правилното е (2) - "Това, което мисля е, че..."
Стигаме до този извод, защото:
1) "че" естествено въвежда подчинено допълнително изречение (описващо обекта при предикати означаващи мислене, чувстване, говорене) и поради това задължително се предхожда със запетая;
2) задаваме въпроса, на който отговаря това изречение (Какво мислиш?) и търсим пропозиционално възможните му отговори. Те са от типа:
- Мисля, че си умник.
- Това, че си умник.
- Това,
което мисля е, че си умник.
В третия случай вметнатата опр. фраза е подчертаното, а не
което мисля, е че...
Обратна проверка: ако приемем, че вметнатата фраза е второто и я премахнем, би се получило:
- Какво мислиш?
- Това е, че си умник.
Последното явно е пропозиционално неправилно.
Това, което искам да кажа е, че Това, което искам да кажа е, че е по-правилното от
Това, което искам да кажа, е че...

Posted: Thu Mar 20, 2008 9:28 am
by Morwen
Стигайки до такъв неразрешим проблем аз просто бих си променила сюжета на разказа

Posted: Thu Mar 20, 2008 9:33 am
by Roamer
Валери, не разбрах все пак основната идея на това, което пишеш - опитваш ли се да кажеш, че е граматически правилно да няма запетая *и* преди "е"-то, не само след него, или просто казваш кое от двете нарушения би направил по-леко?

Ако се опитваш да кажеш, че няма нужда от запетаята преди "е"-то, няма да се разберем толкова лесно - не и докато не ми посочиш грешката в моите разсъждения в мнението ми с трите примера

Ако просто казваш кое от двете нарушения би било по-приемливо... мфффф. Всъщност и тук не съм много съгласен, ама това вече си е въпрос и на личен избор

Posted: Thu Mar 20, 2008 9:51 am
by Interpreter
@ Roamer:
Да, това, което твърдя е, че запетаята пред "е" е излишна, тъй като вметнатият израз ",което мисля е," е равностоен на "мисълта ми е,"; иначе при "което мисля, е," (с или без втората запетая) равностойното би било "мисълта ми, е..."
Иначе на шега, както казваше Й. Радичков, препинателните знаци са затова
препинателни, за да се
препъне човек в тях от време на време, докато чете и да помисли
