Page 1 of 4
The Sci-Fi Newbie Friendly Guide
Posted: Fri Oct 02, 2009 9:44 pm
by Mindcrime
Пускам тази тема защото май наистина взехме да флудим "четенето" пък се заформя интересна и позитивна дискусия.
Тъй че, всички да се чувстват поканени да подпомогнат делото тъй да се рече
Принципа е следния - прдлагаме автори/книги/ които са лесни за "преглъщане" от прохождащи в жанра(щтото не искаме да ги губим в крайна сметка нали). Най-общо, това са неща които трябва да са лесно смилаеми, написани що-годе увлекателно, без излишна провлаченост и обяснителност, тежка "научност" и т.н. ю гет дъ пойнт.
За да не се преповтаряме, ще помоля някой любезен модератор да изреже мненията ни от другата тема и да ги сложи тук за да продължим дискусията.
Posted: Fri Oct 02, 2009 9:46 pm
by passer-by
За прохождащи във фантастиката аз бих препоръчал Азимов, Шекли, Саймък и Уиндъм на прима виста, плюс излезлите на български три книги от "Галактическа болница" на Джеймс Уайт ("ГБ", "Космически лечители" и "Оперативна намеса").
Като се замисля, в "Библиотека Галактика" има доста подходящи неща за прохождащи в жанра.
Posted: Fri Oct 02, 2009 9:49 pm
by Roland
От доста време опцията да се местят постове във вече съществуваща тема не работи. А и като работеше, правеше проблеми. Просто всеки, който счита, че му е важно, да се автоцитура.
Иначе аз мисля, че са много, МНОГО малко авторите, на които всяка книга е подходяща за начинаещи. Щото ше ме прощавате, ама айде да видим кой начинаещ читател ще изтрае
Фондацията на Азимов,
Куклата на съдбата, а дори и
Градът на Саймък или
Кукувиците от Мидуич на Уиндъм. Всеки от тия автори, дето Минувача е изброил, имат маса романи, дето са абс инаксесибъл за новопрохождащи.
Конкретни заглавия откъм фантастика за мен са:
Играта на Ендър на Кард
Аз, роботът на Азимов
Резерватът на таласъмите на Саймък
Откъм фентъзи:
Окото на света на Джордан
Магьосник на Фийст
Размяната и
Лудият жезъл на Зелазни
Царството на злото на Саймък
Разбира се, има стотици други, но тия са от най-доброто и същевременно най-добронамерено към нуубове

Posted: Fri Oct 02, 2009 9:55 pm
by passer-by
Ами аз не се сещам за недостъпен роман (или разказ) на Азимов, Шекли, Саймък или Уиндъм. А
Градът и
Фондацията определено стават за начинаещи според мен.
А казах, че в "Библиотека Галактика" има доста подходящи неща за прохождащи в жанра, а не че всички заглавия в нея са подходящи за тая цел.
Припомням мнението си по въпроса от другата тема.
passer-by wrote:Факт е, че понякога уцелването на подходящ момент (или възрастов период, или умствена нагласа) да се запознаеш с дадено произведение става случайно.
FAQ-тата също не винаги вършат работа, защото отразяват личния вкус на отговорилите в тях. Е, случва се някои заглавия да са масово харесвани и препоръчвани като най-голям общ знаменател, но даже това не е гаранция, че читателят Х ще ги хареса. Може само да се дадат най-общи ориентири, всеки пробва едно-друго-трето и каквото сабя покаже.

Posted: Fri Oct 02, 2009 9:56 pm
by Mindcrime
Roland wrote: Фондацията на Азимов
Аз със това започнах и ми беше даже като "кик" да продължа така че съм съгласен с минувача тук. При мен, примерно много по трудно "влезе" на първо четене Кларк, не знам що сега ми е идеален.
Posted: Fri Oct 02, 2009 9:59 pm
by Dante
Благодаря за темата. Аз тъкмо прохождам във фантастиката и ще ми бъде от полза, тъкмо съм се заел да чета най-известните и признати. Продължавайте така.
п.п
Градът го чета в момента и ми влиза прекрасно.
Posted: Fri Oct 02, 2009 9:59 pm
by passer-by
Roland wrote:Откъм фентъзи:
Post subject: The
Sci-Fi Newbie Friendly Guide
Posted: Fri Oct 02, 2009 10:00 pm
by RRSunknown
Аз Робота е безумно скучна за начинаещи и на всичкото отгоре несъотвествията могат само да разсмеят. Изобщо Азимов е само за хардкори.
Аз лично смятам най-първия Дюн за много приятна книга за нуубс , на Хайнлайн за луната, Сираци на Вселената и Звездните рейнджъри също. На Шекли разказите. Среща с Рама на Артър Кларк. Кръстоносци в космоса на Пол Андерсън. Бойно поле земя на Л.Р. Хабъд. Ето това за мен са приятни фантастики без натоварващи претенции.
Posted: Fri Oct 02, 2009 10:03 pm
by Mindcrime
За мен Хайнлайн е по скоро психологически разкавач, така че не го препоръчвам като научно-фантастичен в най-точния смисъл на думата.
Дюн също не е лъжица за всяка уста, особено след първа част - философията на места съсипва нервни системи.
Едит: Ааа RRS дава за пример само първия Дюн с това съм съгласен на 110%
Posted: Fri Oct 02, 2009 10:07 pm
by RRSunknown
Само първия - да ,
другите са за хардкори
А иначе Хайнлан е единствения автор фантаст със книга задължително изучавана в университет (военните школи) и единствения на който в момента ползват теориите най -официално и в пълна сила.
Posted: Fri Oct 02, 2009 10:08 pm
by Dante
И мислиш ли, че на "нуубовете", както се изрази, ще ни е много приятно да четем точно такива работи?
Posted: Fri Oct 02, 2009 10:09 pm
by Roland
Е не, тук само за първия Дюн иде реч и за него съм съгласен. Иначе аз почнах с Аз, роботът и ми влезе прекрасно. За Фондацията не знам, подозирам, че не я четох в подходящ момент, но ми се видя ужасно досадна и разточена. Говоря за РОМАНА, не за серията.
На Хайнлайн също - определени неща да, други - не. Звездни рейнджъри примерно се иска бая опит, за да я схване човек, а не съм убеден, че екшънът е достатъчен, за да компенсира иначе.
Но истината е, че първо трябва човек да е наясно каква нагласа има. Щото примерно аз четох Хиперион в доста невръстна възраст за първи път и се размазвах от кеф. За мен е ужасно удоволствие да се потопя рязко в света чрез Маса Мощни Термини И Названия, Които Не Разбирам, Но Знам, Че С Четенето Ще Ми Се Изяснят™, докато за други хора тоя похват е много отблъскващ и съм срещал доста индивиди, които точно това ги е накарало да спрат да четат книгата още в началото.
Posted: Fri Oct 02, 2009 10:11 pm
by Matrim
Ами да ти кажа честно Фондацията беше една от първите книги, които ме зарибиха по фантастиката, така че всякакви луди има.
Иначе на прима виста ми идва наум да препоръчам Воркосиганския цикъл на Бюджолд, вече споменатите разкази на Шекли, "Звездни Дневници", ако щете и Пътеводителя дори.

Posted: Fri Oct 02, 2009 10:12 pm
by Roland
Dante wrote:И мислиш ли, че на "нуубовете", както се изрази, ще ни е много приятно да четем точно такива работи?
Не се впрягай, изразът е добронамерен

И не, не мисля, че ще е интересен. Хайнлайн иска основа за мен. Дори най-достъпните му книги са доста по-яки, ако си чел други автори преди него.
Бтв, аз не споря, че Азимов и Саймък са по-достъпни от много други автори. И аз с тях съм почнал. Но е факт и че не всичко им е подходящо просто.
Градът за мен също е книга, която си иска основа, за да й се насладиш пълноценно, при все, че си кефи и иначе.
Posted: Fri Oct 02, 2009 10:12 pm
by Mindcrime
Dante wrote:И мислиш ли, че на "нуубовете", както се изрази, ще ни е много приятно да четем точно такива работи?
Аз лично, когато го четох за първи път имах чувството, че съм в час по философия вместо с книга в ръка, но може би беше и от самата книга "Странник в странна страна", ако бях почнал с "Луната..." примерно, може би щях по-друг начин да го виждам.