За преподаването по БЕЛ

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat Dec 03, 2011 12:58 pm

Майкъл Майндкрайм -писателя.
В моята класация за странни случки в професионалната област написването на тази книга заема второ място. Първото се държи от Изпитанието заради факта че беше написана от човек, който в продължение на осем години смяташе предмета "български език и литература за най-жестокото мъчение. Все още смятам писането на теми за тъпа работа и изпадам в ужас всеки път, когато брат ми ме помоли да му помогна в борбата с литературните критици. Не си падам по засукани префърцунени фрази и смятам, че ако някой не може да напише нещо интересно за читателите, по добре да не ги омременява с безмисленото си мнение за книги и писатели. Мисля че именно задължението да се съобразявам с мастити критици ме отблъсна от литература и без срам заявява че четворката ми се струваше много добра оценка, а когато можеш прибягвах до преписване.
Виждаш ли колко злоба тая в сърцето си към критиците?

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Dec 03, 2011 3:16 pm

Доста лишено от логика изказване ми се струва... :oops: :oops:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6471
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sat Dec 03, 2011 3:42 pm

От къде е взето?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Dec 03, 2011 3:54 pm

Вероятно от форума на knigi-igri.net

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat Dec 03, 2011 4:00 pm

Всъщност от една от последните му книги - по случайност я отворих и го видях , но ми обяснява доста за разсъжденията му .

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Dec 03, 2011 4:05 pm

Хм, така е по-обяснимо, щото, доколкото помня, в онзи форум той пишеше някои от най-подробните и аналитични постове :) С годините си е попроменил позицията.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sat Dec 03, 2011 5:39 pm

И аз съм на мнение на Майндкрайм. Едно е аналитичен пост, който изразява твоите виждания върху нещо, друго е аналитичен пост, който изразява вижданията на модерните в момента професори, които са си служили с купища термини от речника на най-чуждите думи и са вменили на автора смисъл, който той никога не е и подозирал. Според мен само най-коравите не се отвращяват от литературата, след като ги накарат да зазубрят няколко такива произведения. Виждала съм литературен анализ от помагало по литература, в който Бай Ганьо в банята се сравняваше с къпеща се девица, омг...
Но в тази тема не се предвижда за спорове принципно.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Dec 03, 2011 7:06 pm

Еми не си права :)

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Dec 03, 2011 10:41 pm

Права е :Р
Ама да сплитнем наистина.. Марфе?
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Dec 03, 2011 10:50 pm

Не, нищо няма да сплитваме, сори. Писна ми.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Dec 04, 2011 1:19 am

Не ми казвай, че и сега съм казала нещо обидно, в името на светлината. Това е теза, която съм излагала поне пет пъти преди, и в този форум, мисля.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Dec 04, 2011 10:30 am

Morwen wrote:Не ми казвай, че и сега съм казала нещо обидно, в името на светлината. Това е теза, която съм излагала поне пет пъти преди, и в този форум, мисля.
Много ма обидиииииии

А иначе това е теза, която под практически същата форма и аз съм излагал, както и всеки от съучениците ми, в 9-и клас, и която тегли една задочна майна на десетилетия проучвания и формулировки в една немаловажна сфера на хуманитарните науки, поставяйки голяма част от практикуващите в нея на едно ниво с Ернст Мулдашев.

За да парафразирам горното мнение на Пенчев. *Достатъчно* сме научили и за литературата, достатъчно стабилни (и красиви) мисловни кули има и в това поле, за да може с достатъчно доверие да се приемат и анализи, в които са теглени паралели между бай Ганьо и къпещи се самодиви (стига нещата да са добре обосновани).

Също така, големите чужди думички са нещо прекрасно и стимулиращо като обект на дискусия в тия сфери. Проблемът с лит-анализите в помагалата не е, че са тъпи - повечето, които съм чел вече пораснал, са били минимум адекватни. Проблемът е, че чисто стилистично не са съобразени с деца между 12 и 17-годишна възраст.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Dec 04, 2011 12:52 pm

Предполагам, че с някаква (може би голяма от по-известните) част е така. Но те уверявам, че този за бай Ганьо беше просто и единствено зверски тъп. В смисъл, ако това ще ти е най-висшият критерий (макар че аз все пак мисля, че тук и комън сенсът върши работа) , беше осмян от други литератори. Освен това идва моментът със приемните, зубренето на определени теми наизуст и това как учениците дават луди пари, за да ходят на уроци при преподаватели от университета, защото знаят, че те ще дадат отлична оценка единствено на повторена дума по дума тяхна тема.
Last edited by Morwen on Sun Dec 04, 2011 12:58 pm, edited 1 time in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Dec 04, 2011 12:54 pm

А какво ще кажете за сравнението на Левски с Христос и бесилото с кръста в "обесването на Васил Левски" ,

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Dec 04, 2011 1:01 pm

Ми аз мога да го приема като "Иванов развива тезата, че Левски е като...", има някакво основание, но не мога да го приема като задължителният начин да развиеш тема за стихотворението.

И наистина мисля, че трябва да сплитнем, губят се яките цитати така. Марфе...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] and 0 guests