Сексистки хроники

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Onslaught
Sorcerer
Posts: 401
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:10 pm

Post by Onslaught » Mon Feb 02, 2015 12:14 pm

Litz wrote:Те невротични, нестабилни и неспособни кифли ли са
Хайде недей да не ми слагаш думи в устата.
Теорията ми е, че поради някаква причина мозъка им се е развил по-подобен на този типичен за другия пол. Твоята теория е, че ако са отгледани в друга среда, то те нямаше да са трансполови ли?

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19290
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Feb 02, 2015 12:29 pm

Morwen wrote:Защо не бива? Каква е точно разликата с изнасилване (пак наблягам - ако той говори истината)?
Физическото насилие. Това да се "възползваш" от някой, който му се прави секс, но ако беше с всичкия си, не би го направил по социални причини, не е престъпление в моята книга.
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Feb 02, 2015 12:47 pm

Едно е да пиеш две водки, за да ти паднат малко задръжките, друго е да си пиян до степен едва да можеш да се движиш и мисленето ти е да е силно затруднено, и някой да се възползва от това против волята ти, както е в случая. Второто си е явно изнасилване (в нормалните страни поне, у нас с нашия античен НК изнасилването на мъж от жена е по закон невъзможно).
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Veritas
Scholar
Posts: 128
Joined: Fri Dec 12, 2008 11:38 am

Post by Veritas » Mon Feb 02, 2015 1:19 pm

Moridin wrote:
Това да се "възползваш" от някой, който му се прави секс, но ако беше с всичкия си, не би го направил по социални причини, не е престъпление в моята книга.
Защо да не е? Социалните причини обикновено са единственото, което определя дадено действие като правилно или неправилно, и следователно го класифицира или не като престъпление. Иначе всички дивотии от сорта на "Ти казваш не, но тялото ти казва да", "Знам, че всъщност го искаш" и прочие, придобиват валидност и могат да се използват като смислени оправдания.
The truth shall make ye fret.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Feb 02, 2015 1:22 pm

Moridin wrote:
Morwen wrote:Защо не бива? Каква е точно разликата с изнасилване (пак наблягам - ако той говори истината)?
Физическото насилие. Това да се "възползваш" от някой, който му се прави секс, но ако беше с всичкия си, не би го направил по социални причини, не е престъпление в моята книга.
Добре, това е някой, който ти казва "не' и няма възможността да се възпротиви по друг начин. По същия начин не бива да се брои за изнасилване и ако мъж изнасили жена, докато е в безсъзнание или кома (Кил Бил, ако се сещаш сцената), след като й е бутнал хапчета в питието или дори ако опре нож в гърлото й, така че тя да не се дърпа и я изнасили без много травми.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4093
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Post by Litz » Mon Feb 02, 2015 1:36 pm

Onslaught wrote:
Litz wrote:Те невротични, нестабилни и неспособни кифли ли са
Хайде недей да не ми слагаш думи в устата.
Теорията ми е, че поради някаква причина мозъка им се е развил по-подобен на този типичен за другия пол. Твоята теория е, че ако са отгледани в друга среда, то те нямаше да са трансполови ли?
Не. Разбира се. Бтв ако се върнем на проучването, което беше цитирал, аз знам и преди въпросното проучване, че разликите между половете са най-големи в западното общество, защото ние сме я създали тая хетеронормативност и половите роли.

Изнасилването не е свързано само със синини, кръв, скъсани рокли и тн. Тук не става въпрос за секс, толкова колкто за сила, която искаш да упражниш. Нека все пак да не пренебрегваме психическата травма от това някой да те използва, щото така му е кеф.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Feb 02, 2015 1:43 pm

BTW, за емоционалните различия между половете, в първите няколко години от живота момчетата са точно толкова емоционални колкото момичетата, даже в някои отношения повече. После обаче социализицията си казва тежката дума. "Мen don't cry", "Be a man!", подигравките от приятелите към момчетата, показали емоции извън тесния позволен спектър, и т.н. Естествено и хормоните имат своята роля, но според това, което съм чел, почти всички изследователи считат, че в това отношение социализацията има много по-голямо влияние.

Друг аспект в това отношение е, че въпреки че жените страдат доста по-често от депресия и подобни проблеми, мъжете се самоубиват много по-често. Тъй че нещата не са толкова прости.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Onslaught
Sorcerer
Posts: 401
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:10 pm

Post by Onslaught » Mon Feb 02, 2015 2:03 pm

Значи си съгласен, че има емоционални различия, и че физиологията играе роля за тези различия и не сме съгласни само доколко е минимална тази роля. I can live with that.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Mon Feb 02, 2015 2:23 pm

Бе до колко е физиология, не знам. По-скоро when shit hits the fan емоционално за мъжете, ако е типичен мъж, който цял живот е бил "Be a man!" бла, бла, изпада в пълна безизходица и започва да трупа в себе си негативните емоции. Преди години един пич, приятел на мой приятел, се самоуби, след като разбра, че жена му му изневерява. Хем и деца имаше. It didn't matter. Явно животеца нещо ептен е спрял да го кефи след такава мизерия.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Feb 02, 2015 3:52 pm

Да, това да си обвържеш личността на 100% с някакви скучни представи за мъжество е абсолютна трагедия на невежеството за мен.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Feb 02, 2015 6:33 pm

Онслот, сексистко е в 21ви век жените масово да се етикетират като неврастенични. Щото неврастенията за разлика от физическата сила не може да бъде измерена лесно и там е твърде трудно да се определи нейчър вс нърчър компонента. Ще погледна изследването, което си цитирал, но ако е направено с някво въпросниче и интервюта, в които хората трябва да се самоопишат, вместо с реални физиологични измервания, викам да го забравим и да се заемем с по-смислени неща.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4093
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Post by Litz » Mon Feb 02, 2015 7:07 pm

Тука не помня някой да се е изживявал като Джудит Бътлър, която обяснява, че не само gender, но и sex is a social construct, което ми идва мега крайно, ча Бътлър е яко неадекватна и сама не се разбира, така че.. Просто разликите не са толкоз големи. Много голяма част от нещата наистина нямат нищо общо с биологията, а с общесвото. Ето защо е проблем, че в цитираното от 2001(!?!?!) проучване са изследвани хора над 18. Освен това антрополозите смятат, че не е добре да се използват западни методи за изследвания на незападни общества.

User avatar
Onslaught
Sorcerer
Posts: 401
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:10 pm

Post by Onslaught » Mon Feb 02, 2015 8:50 pm

Аз чаках с нетърпение взаимното възмущение между хората които смятат, че емоционалните различия не съществуват и тези които казват, че те се дължът в голяма степен на средата, а пък тя каква стана.

http://www.womensinternational.com/conn ... moods.html
Нещата за които се говори в тази статия бихте ли ги определи като незначителни или несъществени?

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5282
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Mon Feb 02, 2015 9:16 pm

Onslaught wrote:Аз чаках с нетърпение взаимното възмущение между хората които смятат, че емоционалните различия не съществуват и тези които казват, че те се дължът в голяма степен на средата, а пък тя каква стана.

http://www.womensinternational.com/conn ... moods.html
Нещата за които се говори в тази статия бихте ли ги определи като незначителни или несъществени?
Тази статия говори за това колко е нужно да се приемат хормонални препарати... и е публикувана на сайта на производител на такива препарати. Малко ме съмнява да е особено обективна, да си призная.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Feb 02, 2015 10:08 pm

@Онслот

Аз ще споделя ПМС-а за себе си като несъществен, да. При мен няма никакви промени в поведението преди цикъл. Забелязвам дребни физиологични промени - чувствителност в гърдите, задържане на течности, някоя друга пъпка. Нищо повече от това. Ако изобщо има промяна в поведението ми то тя е ПО ВРЕМЕ на цикъла, по простата причина, че тва е върха на физическия дискомфорт в обичайното ми ежедневие. Но мисля, че и мъж би се изнервил ако в продължение на часове не знае ква поза да заеме в пространството поради натрапчива болка в долната част на корема, нещо изтича от него без той да може да го спре, има мокър памперс на гъза и отгоре на всичко това е обзет от подозрението, че ташаците му ще се изсулят от скротума и ще шльопнат на пода всеки момент. Затова като някой ми излезе с тезата за истеричните ПМС-ващи жени изпитвам раздразнение и нужда да ролайзвам. Аз такива не познавам, честно казано.

Същото важи за всички останали хормонални промени - от началото до края на женския живот. При някои жени се усещат повече. При други почти не се усещат. Майка ми имаше ужасяваща менопауза, но тя си е тежък характер по принцип във всяка секунда от денонощието. Леля ми и баба ми нямаха ужасяващи менопаузи, но те по принцип са си някви нормални, такива. А при баба ми менопаузата настъпи след хистеректомия (в която отстраниха и яйчниците) без хормонално-заместителна терапия.

Мисълта ми е: При някакъв процент от жените хормоналните промени влияят на настроенеито. При някакъв процент от жените не влияят. Това е строго индивидуално. Какъв е смисълът от тея генерализации тогава?

Бтв, нали се сещате, че и мъжете имат хормони. СЪЩИТЕ като женските, ма в малко по-различни съотношения? Че и там имаме хормонално влакче на ужасите през целия им живот. Че и там има сякви форми на психологични мелодрами.

Начи да ви кажа, ако женските хормони бяха определящият фактор за човешката психика, сега щяхме да си лекуваме психичните разстройства основно с хормонални терапии, вместо да се забъзикваме с химикали, които работят на АБСОЛЮТНО различен принцип.

С това искам вече да приключваме с тая ялова тема, щото ми писна. Никъде в тоя уебсайт, който си дал не се дискутира какво е влиянието на средата (отвъд храната нали) върху хормоналния ти баланс и настроението ти. Няма и да видиш нещо такова, по простата причина, че това е материал писан от гледна точка на фармацевт и цитиращ лекари. Като оставим настрана конфликта на интереси, лекарите не ги ебе особено много за психологията на пациентите им и това е един от проблемите на световната медицина и нещото, заради което разни алтернативни бълвочи, които пропагандират "холистичен подход" процъфтяват. С очите си съм виждала мнима бременност при една моя позната - психосоматичен ефект, породен от неистовото й желание да има дете. Спря й мензисът, драйфаше сутрин, коремът и гърдите й взеха да се променят. Накрая чак на ехографа се видя, че бебе там НЯМА, въпреки че имаше маточни изменения консистентни с истинска бременност. Тоя феномен се наблюдава и при мъже бтв:
http://www.webmd.com/baby/guide/false-p ... eudocyesis
Та ако психиката ти може да ти избъзика организма до такава степен, аре ако обичаме да не приписваме всичко на физиологията, а? А психиката зависи ДОСТА МНОГО от нърчър компонента.
Last edited by Amelia on Tue Feb 03, 2015 3:04 am, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 1 guest